Portugalia

Flaga Portugalii jest podzielona na 2 pionowe pasy: zielony i czerwony. Na ich złączeniu umieszczony jest herb Portugalii
Państwo: Portugalia
Obszar (km2): 92 391
Ludność 2012 (mln): 10,6
Język urzędowy: portugalski
Waluta: euro
Domena internetowa: .pt
Kod telefoniczny: +351
Data wstąpienia do UE: 1 stycznia 1986r
PKB całkowite 2011 (mld USD): 237,8
PKB na osobę 2011 (USD): 22 359

Świadczenia te mają na celu zrekompensowanie strat w wynagrodzeniu związanych z chorobą i są skierowane do pracowników oraz osób prowadzących działalność gospodarczą, jeżeli ich system ubezpieczeniowy obejmuje takie świadczenia.

Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne w Portugalii obejmuje właściwe świadczenie zdrowotne oraz świadczenie równoważące nieotrzymanie premii z tytułu świąt lub wakacji na skutek choroby (60% premii, która powinna być wypłacona).

Świadczenie zdrowotne przysługuje pracownikom oraz osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą, pod warunkiem, że są odprowadzane składki. Świadczenie równoważące nieotrzymanie premii z tytułu świąt lub wakacji na skutek choroby przysługuje tylko pracownikom.

Warunkiem otrzymania świadczenia z ubezpieczenia zdrowotnego jest czasowa niezdolność do pracy, poświadczona przez lekarza certyfikatem (Certificado de Incapacidade Temporaria por Estado de Doenęa- CIT) oraz podleganie ubezpieczeniu społecznemu przez okres co najmniej 5 miesięcy (łącznie - nie muszą to być miesiące następujące kolejno po sobie), do momentu wystąpienia niezdolności do pracy oraz świadczenie pracy przez co najmniej 12 dni w okresie ostatnich 4 miesięcy, poprzedzających wystąpienie niezdolności do pracy.

Pracownik jest zobowiązany do przesłania zaświadczenia lekarskiego do Instytutu Zabezpieczeń Społecznych w ciągu 5 dni od daty wystawienia. Czas pobierania zasiłku wynosi maksymalnie 1095 dni (trzy lata). Po upływie tego okresu pracownik może otrzymywać świadczenie z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli nabył prawo do renty.

Czas pobierania zasiłku jest nieograniczony, jeżeli powodem niezdolności do pracy jest gruźlica. W przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą maksymalny okres pobierania zasiłku wynosi 365 dni.

Zasiłek chorobowy nie jest wypłacany w ciągu pierwszych trzech dni choroby, chyba, że powodem niezdolności do pracy jest gruźlica, pobyt w szpitalu lub choroba, która zaczęła się w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Kwota zasiłku wynosi 65%, 70% lub 75% wynagrodzenia pracownika z ostatnich 6 miesięcy poprzedzających wystąpienie niezdolności do pracy - w zależności od czasu trwania i rodzaju choroby. W przypadku gruźlicy kwota zasiłku jest wyższa. Osoby pobierające zasiłek chorobowy tracą prawo do dodatkowego wynagrodzenia z racji wakacji i Świąt Bożego Narodzenia.

Osobami nieuprawnionymi do pobierania zasiłku chorobowego są: pracownicy będący w więzieniu (przysługuje im tylko zasiłek wypłacany w trakcie aresztowania), osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych, osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę i zupełnie zaprzestały pracy; osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy albo emeryturę niezależnie od tego, czy pracują, czy nie, pracownicy, których niezdolność do pracy spowodowana jest przez osoby trzecie, które wypłacają im należność.



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Polityka Prywatności