Wszystkie zatrudnione osoby, których dochód wynosi co najmniej 37.821 NOK rocznie i pracowały co najmniej 4 tygodnie, od pierwszego dnia choroby mają prawo do zasiłku chorobowego. Dieta pracownicza wynosi 100% ich dochodu i jest wypłacane od pierwszego dnia choroby przez okres 260 dni (52 tygodnie).
Dieta w przypadku choroby w pierwszych 16 dni kalendarzowych jest wypłacana przez pracodawcę, a następnie koszty te przejmuje państwowy zakład ubezpieczeń społecznych i emerytalnych. W okresie, kiedy dietę opłaca pracodawca, nie jest wymagany minimalny dochód. Pracodawca przejmuje koszty pierwszych 16 dni kalendarzowych. Potem zasiłek chorobowy jest wypłacany ze środków państwowego zakładu ubezpieczeń społecznych i emerytalnych. Pracownicy mogą otrzymywać zasiłek chorobowy przez okres do jednego roku.
Jeżeli po upływie 12 miesięcy pracownik ciągle jeszcze nie jest zdolny do pracy, wówczas może on skorzystać z innych rodzajów wsparcia finansowego oferowanego przez państwowy zakład ubezpieczeń społecznych i emerytalnych.
Osoby prowadzące samodzielną działalność gospodarczą otrzymują od 17-go dnia choroby przez okres 248 dni zasiłek chorobowy w wysokości 65% dochodu uzasadniającego roszczenie emerytalne. Jeżeli osoby prowadzące samodzielną działalność gospodarczą dobrowolnie wpłacają wyższe składki ubezpieczenia, wówczas mogą oni otrzymać od pierwszego dnia choroby 65% dochodu uzasadniającego roszczenie emerytalne lub 100% od 17-go lub pierwszego dnia choroby.