Na Łotwie opieka zdrowotna gwarantowana przez państwo jest dostępna dla każdej osoby, która w paszporcie ma osobisty numer identyfikacyjny i jest zarejestrowana w rejestrze ludności. Każdy beneficjent świadczeń zdrowotnych gwarantowanych przez państwo musi opłacić stawkę ustaloną przez państwo.
Obywatele państw Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego przebywający czasowo na Łotwie mogą korzystać z pierwszej pomocy lub z koniecznych świadczeń zdrowotnych na takich samych warunkach jak stali mieszkańcy Łotwy.
Świadczenia z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego są wypłacane, jeśli osoba jest nieobecna w swoim miejscu pracy i z tego powodu traci wynagrodzenie lub jeśli osoba prowadząca działalność na własny rachunek traci dochód z powodu niezdolności do pracy.
W ciągu pierwszych 10 dni choroby, świadczenie wypłacane jest przez pracodawcę; począwszy od 11 dnia niezdolności do pracy, zasiłek chorobowy jest przyznawany i wypłacany przez Państwową Agencję Ubezpieczeń Społecznych (VSAA), w wysokości 80% średniego wynagrodzenia zasadniczego stanowiącego podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie.
Jeśli osoba nie może pracować, aby zająć się chorym dzieckiem w wieku poniżej 14 lat, zasiłki dzienne wypłacane są od pierwszego do 14 dnia nieobecności w pracy, jeśli dziecko jest leczone w domu oraz od 15 do 21 dnia, jeśli dziecko jest leczone w szpitalu.