Ubezpieczenie, z którego wypłacane jest świadczenie z tytułu choroby, obowiązuje pracowników najemnych i równoważne kategorie osób.
Minimalny okres ubezpieczenia to 3 miesiące w ciągu ostatnich 12 miesięcy lub 6 miesięcy w ciągu ostatnich 24 miesięcy.
Świadczenia wypłacane są osobom ubezpieczonym, które: zachorują, opiekują się w domu chorym członkiem rodziny, wymagają leczenia szpitalnego na oddziale protezowo-ortopedycznym, podlegają kwarantannie lub opiekują się w domu dziećmi objętymi kwarantanną, opiekują się dzieckiem podczas urlopu macierzyńskiego/ojcowskiego drugiego z rodziców, który nie może opiekować się dzieckiem z powodu choroby.
Świadczenie przysługuje od 1 dnia choroby. Przez pierwsze 2 dni świadczenie wypłacane jest przez pracodawcę w wysokości co najmniej 80 % (nie więcej niż 100%) wynagrodzenia zastępczego. Następnie, po 2 dniach, regionalne biuro zarządu państwowego funduszu ubezpieczenia społecznego wypłaca 40% średniego miesięcznego wynagrodzenia zastępczego, a po 7 dniach 80%.
Zwolnienie lekarskie może być przedłużone na 122 dni. Jeśli po tym czasie chory nie wraca do zdrowia, musi zwrócić się do urzędu ds. orzekania o niepełnosprawności o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Pracownicy z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą otrzymywać świadczenie maksymalnie przez 90 dni w ciągu roku. Nie dotyczy to wypadków przy pracy i chorób zawodowych.