Pracownikowi objętemu ubezpieczeniem chorobowym przysługuje wynagrodzenie chorobowe w czasie niezdolności do pracy. Okres pobierania wynagrodzenia chorobowego jest uzależniony od okresu zatrudnienia u pracodawcy. W przypadku kiedy okres choroby się wydłuża pracodawca zaprzestaje wypłaty wynagrodzenia chorobowego, a pracownik nabywa prawa do zasiłku chorobowego wypłacanego przez Opiekę Społeczną (Social Security).
Przy wypłacie zasiłku niezbędny jest narodowy numer ubezpieczeniowy (national insurance number), wydawany przez Wydział Zabezpieczenia Społecznego (Social Security Division).
Podstawą wypłaty zasiłku chorobowego jest zwolnienie lekarskie, przedłożone pracodawcy do trzeciego dnia choroby, jednak niektórzy pracodawcy wymagają zwolnienia już w pierwszym dniu. Jeżeli niezdolność do pracy trwa ponad 1 tydzień, beneficjent musi zgłaszać się na kontrolę lekarską raz w tygodniu.
W przypadku, kiedy niezdolność do pracy trwa co najmniej 60 dni, osoba pobierająca zasiłek chorobowy musi stawić się na komisję lekarską w Wydziale Zabezpieczenia Społecznego (Social Security Division) w celu sprawdzenia stanu zdrowia.
Warunkiem uzyskania zasiłku chorobowego jest opłacenie co najmniej 50 składek, z czego 20 powinno być płaconych w ciągu ostatnich 2 lat