System zabezpieczeń społecznych w Portugalii składa się z:
Pracownicy mogą otrzymywać świadczenia z ubezpieczeń społecznych, jeśli są zarejestrowani (pracodawca ma obowiązek zgłosić pracownika do systemu ubezpieczeń w przeciągu 2 miesięcy od momentu zatrudnienia) w Regionalnym Centrum Systemu Zabezpieczeń Społecznych (the Regional Social Security Centre), właściwym dla miejsca zamieszkania.
Pracodawca jest zobowiązany do odprowadzania składki na ubezpieczenie społeczne za każdego pracownika. Składka może być zapłacona w banku, w którym pracodawca posiada rachunek bankowy - w formie gotówki, wpłaty na konto, czeku albo bezpośrednio do biur Ubezpieczeń Społecznych (Social Security offices), jeśli składka wynosi mniej niż 150 Euro lub w formie przekazu bankowego lub kartą kredytową, jeżeli składka wynosi więcej niż 150 Euro.
Składka jest odprowadzona co miesiąc, między 1 a 15 dniem miesiąca, następującego po wypłacie wynagrodzenia. Wysokość składki dla większości pracowników wynosi 34,75% miesięcznego wynagrodzenia brutto, z czego 11% potrącane jest z wynagrodzenia pracownika, a 23,75% - to obciążenie po stronie pracodawcy. Składka jest naliczana również od 13-tej i 14-tej pensji.
Pracownicy prowadzący własną działalność gospodarczą opłacają składkę na ubezpieczenie społecznego od zadeklarowanego dochodu w wysokości 25,4% - system obowiązkowy (zakres podstawowy ubezpieczenia) lub 32% - rozszerzony zakres.
Obowiązkowa składka na ubezpieczenie społeczne nie wyklucza możliwości dodatkowego indywidualnego opłacania składek na system emerytalny i system ubezpieczeń zdrowotnych. Pracownicy zagraniczni, wykonujący pracę na terenie Portugalii, mają prawo do opłacania składki na ubezpieczenie społeczne w kraju pochodzenia, jeżeli okres pracy w Portugalii nie przekracza dwóch lat.
Zgodnie z nową regulacją prawną od dochodów typu: wydatki związane z kosztami podróży, używaniem samochodu służbowego, nieregularne premie i nagrody, wydatki przedstawicieli firm, odprawy pracownicze przy zwolnieniach, które do tej pory były zwolnione ze składek, są również odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne.
Przedstawiciele wolnych zawodów mają możliwość wyboru podstawy składki pomiędzy równowartością jednej i dwunastokrotnej minimalnej pensji krajowej (485 Euro w 2011 r.). Osoby te mogą wybrać wysokość stawki pomiędzy jej wartością minimalną 25.4%, która obejmuje obowiązkowe pokrycie składek w zakresie macierzyństwa, ojcostwa, adopcji, inwalidztwa, starości i śmierci, a stawką 32% - świadczenia jak przy stawce minimalnej oraz ochrona dodatkowa w razie wystąpienia chorób zawodowych - łącznie z 0,5% stanowiącym składkę ubezpieczenia zdrowotnego.
Dyrektorzy i inni pracownicy na kierowniczych stanowiskach są objęci specjalnym systemem naliczania składek. Maksymalna podstawa naliczania składek na ubezpieczenie społeczne dla tych stanowisk wynosi dwunastokrotną minimalną pensję krajową. Pracodawca odprowadza składkę w wysokości 20,3%, pracownik - 9,3%.
Departamento de Relaęoes Internacionais de Seguranęa Social
Rua da Junqueira, 112 - 1300-344 Lisboa
Tel.: +351 21 3652300
Fax.: +351 21 3652498
Email: driss@seg-social.pt
www.seg-social.pt- serwis ubezpieczeń społecznych
http://www.mtss.gov.pt- Ministerstwo Pracy i Społecznej Solidarności (Ministerio do Trabalho e da Solidaruedade Social)