Prawo do urlopu jest zagwarantowane w umowie o pracę i nie może być zastąpione dodatkowym wynagrodzeniem.
Pracownikowi zatrudnionemu na cały etat na okres nie krótszy niż 1 rok, przysługują 22 dni robocze płatnego urlopu wypoczynkowego rocznie. Prawo do pierwszego urlopu pracownik nabywa po przepracowaniu pełnych sześciu miesięcy pracy. Wymiar urlopu może zostać wydłużony do 25 dni, jeżeli usprawiedliwiona absencja pracownika w ciągu roku, za który przysługuje urlop, nie przekracza 3 pełnych lub 6 niepełnych dni pracy.
Jeżeli pracownik jest zatrudniony na okres do 1 roku, przysługują mu 2 dni robocze płatnego urlopu za każdy miesiąc pracy. Również umowy podpisane na okres krótszy niż sześć miesięcy uprawniają pracownika do dwóch dni urlopu za każdy przepracowany miesiąc.
Urlop może zostać wykorzystany w całości lub w częściach. Pracownikowi przysługuje co najmniej 10-dniowy nieprzerwany odpoczynek w ciągu roku. Urlop niewykorzystany w danym roku kalendarzowym, po uzgodnieniu pomiędzy pracownikiem i pracodawcą, może zostać wykorzystany w następnym roku, najpóźniej do 30 kwietnia.
Pracownikom przysługuje dodatkowo 14 dni ustawowo wolnych od pracy - 13 - w związku ze świętami państwowymi i religijnymi oraz 1 - w związku ze świętem lokalnym.
Inne rodzaje urlopów
Urlop z powodu choroby członka rodziny
Pracownikowi przysługuje rocznie 15 dni urlopu, w związku z opieką nad chorym członkiem rodziny.
Urlop rodzicielski
Nowa regulacja prawna stwarza sprzyjające warunki do sprawowania opieki nad dzieckiem, zarówno przez matkę, jak i ojca.
Po narodzinach dziecka, zarówno matka, jak i ojciec mają prawo do maksymalnie 5 miesięcy pełnopłatnego urlopu rodzicielskiego. Jeżeli rodzice zdecydują się na obopólną opiekę, okres urlopu rodzicielskiego zostaje automatycznie przedłużony do 6 miesięcy (6 miesiąc płatny 80% wynagrodzenia). Oznacza to, że matka może pozostać w domu z dzieckiem przez 5 miesięcy, a następnie jeszcze przez miesiąc - ojciec. Po tym okresie, rodzice uprawnieni są do kolejnych 2 miesięcy urlopu, ale wówczas otrzymują tylko 25% wynagrodzenia.
Kobietom przysługuje 120 dni urlopu macierzyńskiego, w tym 90 dni musi być wykorzystanych zaraz po porodzie, pozostałe 30 dni - zgodnie z wolą kobiety - przed lub po porodzie. Jeżeli po porodzie matka lub dziecko muszą pozostać w szpitalu, urlop macierzyński na wniosek matki może zostać zawieszony na okres trwania hospitalizacji. W przypadku ciąży mnogiej - kobiecie przysługuje dodatkowo do 30 dni na każde urodzone dziecko, licząc od drugiego dziecka. Kobieta, która poroniła ma również prawo do urlopu macierzyńskiego w wymiarze minimum 14 dni, maksymalnie 30 dni. Matki karmiące dziecko piersią mają prawo do dwóch dwugodzinnych przerw w ciągu dnia, aż do momentu ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.
Urlop z powodu adopcji dziecka
W przypadku adopcji dziecka w wieku do 15 roku życia, rodzicom adopcyjnym przysługuje 100 dni urlopu wychowawczego.
Urlop z powodu choroby dziecka
W przypadku choroby dziecka poniżej 6 roku życia, zarówno matkom, jak i ojcom przysługuje:
trzymiesięczny urlop
możliwość pracy na pół etatu przez 12 miesięcy
jeśli powyższe możliwości zostaną wyczerpane, matka lub ojciec mają prawo do skorzystania ze specjalnego urlopu, który trwa 2 lata
W przypadku choroby dziecka w wieku do 10 lat pracownikowi przysługuje 30 dni wolnych od pracy, zaś na opiekę nad chorym dzieckiem w wieku powyżej 10 lat - 15 dni wolnych od pracy. Jeżeli dziecko przebywa w szpitalu - pracownikowi przysługuje taka ilość dni, ile trwa pobyt w szpitalu
Urlop okolicznościowy
Ten rodzaj urlopu przysługuje w następujących sytuacjach:
ślub - 15 dni
śmierć krewnego: 5 dni - I stopień pokrewieństwa, 2 dni - II stopień pokrewieństwa