Ustawa o czasie pracy (ATW) zawiera przepisy regulujące czas pracy i wypoczynku zarówno w sektorze prywatnym, jak i (częściowo) państwowym. Przepisy te mają zastosowanie wobec pracowników. Oprócz ustawy o czasie pracy, obowiązuje również Dekret o godzinach pracy. Są w nim wskazane liczne możliwości odstępstw od zasad ogólnych w szczególnych przypadkach. Są również możliwe wyjątki w wielu szczególnych sektorach. Obowiązują również szczególne przepisy odnoszące się do pracy w transporcie.
Chociaż ustawa o czasie pracy pozostawia wiele partnerom społecznym, nie oznacza to, że wszystko jest dozwolone. Ustala ona różne standardy w stosunku do maksymalnego czasu pracy, minimalnego czasu na odpoczynek, pracy w nocy, przerw w pracy oraz nadgodzin.
Zgodnie z prawem maksymalny czas pracy wynosi:
Dziennie: 12 godzin Tygodniowo: 60 godzin
Jednakże w rozliczeniu 4 tygodniowym, maksymalny czas pracy nie może przekraczać średnio 55 godzin tygodniowo, natomiast w rozliczeniu 16 tygodniowym, maksymalny czas pracy nie może przekraczać średnio 48 godzin tygodniowo
Broszury zawierające informacje na temat czasu pracy i odpoczynku w transporcie drogowym w żegludze morskiej i śródlądowej można otrzymać w holenderskim Ministerstwie Spraw Społecznych i Zatrudnienia. Broszury te można zamówić pod adresem: P.O. Box 51, Info line 0800-8051 lub przez internet.
Broszura dotycząca czasu pracy jest dostępna w internecie pod poniższym linkiem: http://www.rijksoverheid.nl/documenten-en-publicaties/publicaties-pb51/de-arbeidstijdenwet.html (NL)
Źródło: http://www.rijksoverheid.nl/?#ref-szw (NL) http://www.abu.nl/pools/informacje-dla-pracownikw-tymczasowych (PL)