Łotwa

Flaga Łotwy jest prostokątem w kolorze czerwonym z białym pasem
Państwo: Łotwa
Obszar (km2): 64 589
Ludność 2012 (mln): 2,0
Język urzędowy: łotewski
Waluta: łat
Domena internetowa: .lv
Kod telefoniczny: +371
Data wstąpienia do UE: 1 maja 2004r
PKB na osobę 2011 (USD): 13 618
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2011 (%): 31.4
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2011 (%): 16.9
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2011 (%): 12.4
Stopa bezrobocia wrz 2012 (%): 12.5
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2012 (%): 26.5
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2012 (%): 14.7
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2012 (%): 10.2

Stosunki pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem są regulowane łotewskim Kodeksem Pracy (Darba Likums) -www.likumi.lv/doc.php?id=26019.Umowa o pracę jest zawierana na piśmie i musi zawierać następujące informacje: nazwisko i imię pracownika, osobisty numer identyfikacyjny, adres, a także imię i nazwisko pracodawcy (nazwę spółki), numer rejestracyjny i adres. Umowa musi także zawierać datę rozpoczęcia zatrudnienia, okres zatrudnienia (jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony), miejsce pracy, czas okresu próbnego, stanowisko pracownika (rolę), godziny pracy (w ujęciu dziennym lub tygodniowym), kwotę rocznego urlopu płatnego oraz okresu wypowiedzenia.

Umowa o pracę jest sporządzana w dwóch egzemplarzach - jedna kopia jest wręczana pracownikowi, zaś drugą zatrzymuje pracodawca.

Umowa o pracę jest ostateczna po osiągnięciu porozumienia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem co do obowiązków na danym stanowisku i płac. Stosuje się to także do umów, które nie zostały sporządzone w formie pisemnej.

Umowa o pracę zostaje oficjalnie zarejestrowana po podpisaniu zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika.

Obecne prawo pracy ma w zasadzie na celu zapewnienie, by obie strony zawierały umowę o pracę na czas nieokreślony. Umowa o pracę na czas określony może być stosowana jedynie na specyficzne, krótkie okresy zatrudnienia, przewidziane w prawie pracy i poszczególnych rozporządzeniach wydawanych przez Radę Ministrów.

Łączny czas pracy na umowę czasową nie powinien przekraczać 3 lat /a okres takiej umowy dla rodzimych pracowników sezonowych nie może w danym roku przekraczać 10-miesięcy/. Jeśli do tego czasu żadna ze stron nie wypowie umowy na czas określony, to automatycznie uznaje się ją za umowę na czas nieokreślony. Maksymalny okres próbny, jaki można ustalić w celu oceny przydatności pracownika do pracy na danym stanowisku, wynosi trzy miesiące. Nie ma okresu próbnego dla pracowników w wieku poniżej 18 roku życia.



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 
Polityka Prywatności