Rodzaje umów o pracę
na czas nieokreślony,
na czas określony- zawierana np. na czas wykonania danego projektu, ale nie dłużej niż 5 lat,
czasowa - na czas nie dłuższy niż dwa miesiące. Może być zawarta w przypadku nagłej lub krótkoterminowej pracy lub w celu zastąpienia czasowo nieobecnego pracownika,
sezonowa - zawierana w celu wykonania pracy, która z powodów związanych z klimatem nie może być wykonywana w sposób ciągły, lecz tylko w określonych sezonach nie dłuższych niż 8 miesięcy,
umowa dotycząca pracy dodatkowej- może dotyczyć dodatkowej pracy u tego samego, lub innego pracodawcy.
umowa dla pracowników domowych - w umowie o pracę może zostać zawarta wzmianka, że praca będzie wykonywana w domu,
umowa dotycząca prac domowych ,
inne, np. na okres próbny, zastępstwo, kontrakty autorskie.
Zarówno indywidualne jak i zbiorowe układy pracy są istotne na rynku pracy na Litwie.
Pomimo że indywidualne układy pracy są bardziej popularne na Litwie, zainteresowanie układami zbiorowymi wzrasta.
Wszystkie rodzaje prac w przedsiębiorstwach , instytucjach i organizacjach podejmowane przez osoby fizyczne na podstawie umowy z pracodawcą lub jego przedstawicielem musza opierać się na zapisach standardowej umowy o pracę. Ta zasada nie dotyczy prac wykonywanych na podstawie umów zlecenia.
Procedura zatrudniania osób będących przedstawicielami innych narodowości legalnie poszukujących pracy na Litwie jest uzależniona od umów międzynarodowych oraz prawa Republiki Litewskiej.
W każdej umowie o pracę strony muszą uzgodnić obowiązujące warunki umowy, takie jak: stanowisko, specjalizacja, kwalifikacje, zakres obowiązków.
W odniesieniu do poszczególnych rodzajów umowy o pracę, prawo pracy albo umowy zbiorowe mogą wprowadzić inne konieczne warunki, na które obie strony powinny wyrazić zgodę (czas trwania umowy, dot. pracy sezonowej, itp.).
W każdej umowie o pracę strony muszą uzgodnić : wynagrodzenie w tym, wynagrodzenie podstawowe, kwotę wynagrodzenia oraz procedury wypłaty wynagrodzenia.
Strony mogą uzgodnić także inne warunki pracy (okres próbny, kilka stanowisk, itp), chyba że prawo lub umowy zbiorowe na to nie pozwalają.
Umowa o pracę powinna być sporządzona w formie pisemnej według standardowego wzoru. Umowa powinna być podpisana w dwóch kopiach, po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron. Na pracodawcy spoczywa obowiązek prawidłowego wykonania umowy o pracę.
W momencie wygaśnięcia umowy o pracę na czas określony, może zostać podpisana nowa umowa, jeśli pracodawca i pracownik wyrażą taką wolę.
Podpisując umowę o pracę, strony mogą także zgodzić się na wykonywanie pracy na okres próbny. Warunki okresu próbnego powinny być zawarte w umowie. Okres próbny nie może być dłuższy niż trzy miesiące. W niektórych przypadkach zdefiniowanych przez prawo pracodawca chcący upewnić się, czy pracownik jest odpowiedni na dane stanowisko, może przedłużyć okres próbny, ale nie może on przekroczyć sześciu miesięcy.
Jeśli pracodawca uzna, że pracownik nie wypełnia swych zadań należycie w trakcie okresu próbnego, może zwolnić pracownika przed zakończeniem okresu próbnego z trzydniowym okresem wypowiedzenia, na piśmie. Pracodawca nie jest wtedy zobowiązany do wypłaty odprawy. Rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony odbywa się na podstawie dwumiesięcznego okresu wypowiedzenia na piśmie.
Pracodawca może wnieść poprawki do umowy o pracę, jeśli sytuacja usprawiedliwia zmianę. Jeśli tak, pracodawca musi uzyskać pisemną zgodę pracownika, z wyjątkiem sytuacji dotyczących tymczasowych zmian spowodowanych specjalnymi okolicznościami.
Pracodawca nie może zmienić warunków płacy bez pisemnej zgody pracownika, chyba że dotyczy to konkretnych sektorów przemysłu, firm lub kategorii pracowników, gdzie płace ustalane są przez prawo, rozporządzenia rządu lub umowy zbiorowe. Warunki płacy nie mogą zostać zmienione, a płaca zredukowana, bez pisemnej zgody pracownika.