Malta

Maltańska flaga jest podzielona na 2 jednakowe pionowe pasy: biały i czerwony. W górnym narożniku białego pasa, flagę zdobi Krzyż Jerzego w czerwonym obramowaniu
Państwo: Malta
Obszar (km2): 316
Ludność 2012 (mln): 0,4
Język urzędowy: maltański, angielski
Waluta: euro
Domena internetowa: .mt
Kod telefoniczny: +356
Data wstąpienia do UE: 1 maja 2004r
PKB na osobę 2011 (USD): 21 137
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2011 (%): 13.8
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2011 (%): 5.9
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2011 (%): 7.0
Stopa bezrobocia wrz 2012 (%): 6.7
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2012 (%): 15.9
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2012 (%): 5.3
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2012 (%): 9.0


Learn English in Malta !
www.maltalingua.com



Większość umów jest zawieranych w pełnym wymiarze czasu na czas nieokreślony. Jednakże coraz częściej są zawierane umowy czasowe, szczególnie w przypadku kadry kierowniczej i pracowników wykwalifikowanych zatrudnianych na okres realizacji projektów. Pracodawca może podpisać z pracownikiem kilka następujących po sobie umów tymczasowych ale musi mieć to wiarygodne uzasadnienie. Po czterech latach nieprzerwanego zatrudnienia w ramach jednej bądź kilku umów na czas określony pracodawca jest zobowiązany do zawarcia umowy o pracę na czas nieokreślony.

Na Malcie umowa o pracę może być zawarta na czas określony (na cały etat lub na część etatu) lub na czas nieokreślony (na cały etat lub na część etatu). Umowa w języku angielskim i/lub maltańskim powinna być przekazana pracownikowi w ciągu 8 dni od dnia zatrudnienia i powinna zawierać informacje o warunkach pracy, w tym wynagrodzenie. Okres próbny ustalany jest indywidualnie jednak nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy, a jedynie w przypadku zawodów wymagających bardzo wysokich kwalifikacji może być ten okres przedłużony do 1 roku. Przez ten czas obie ze stron mogą rozwiązać umowę bez podania przyczyny oraz bez okresu wypowiedzenia.

Zasada ta nie dotyczy sytuacji, w której pracownik był zatrudniony dłużej niż miesiąc. W takiej sytuacji obowiązuje tygodniowy okres wypowiedzenia dla każdej ze stron.

Jeśli pracownik został zwolniony w ramach redukcji zatrudnienia, będzie on uprawniony do ponownego zatrudnienia, jeśli stanowisko na którym pracował stanie się ponownie dostępne w ciągu jednego roku od dnia wypowiedzenia umowy o pracę.

Umowy na czas określony wygasają z ostatnim dniem okresu na który zostały zawarte, bez okresu wypowiedzenia.

Przy umowach na czas nieokreślony okres wypowiedzenia zależy od okresu zatrudnienia:

  • 1-6 miesięcy - 1 tydzień
  • 6-24 miesięcy - 2 tygodnie
  • 2-4 lat - 4 tygodnie
  • 4-7 lat - 8 tygodni
  • powyżej 7 lat - dodatkowo 1 tydzień za każdy kolejny rok pracy maksymalnie do 12 tygodni. Okres wypowiedzenia liczony jest od następnego dnia roboczego przypadającego po dniu, w którym wypowiedzenie zostało złożone.

Niezgodne z prawem wypowiedzenie można zgłosić w związkach zawodowych, w Departament of Industrial and Employment Relations lub zwrócić się o pomoc prawną w Industrial Tribunal.

Jeśli pracodawca chciałby zmienić warunki zatrudnienia musi je przedstawić pracownikowi na piśmie w ciągu 8 dni roboczych od dnia, w którym zmiany weszły w życie. Pracodawca nie ma obowiązku zawiadamiać pracownika o zmianach, jeśli wynikają one ze zmian w prawie, zmian w regulaminie lub umowach związkowych obowiązujących w miejscu pracy.

Coraz częściej pracodawcy korzystają z usług agencji wypożyczających pracowników czasowych. Agencje te są upoważnione do pobierania środków od pracodawców na pokrycie kosztów niezbędnych do: opłaty podatku, ubezpieczenia, wynagrodzenia i kosztów administracyjnych. Zabronione jest zatrudnianie osób, które nie ukończyły 16 roku życia. Osoby między 16 a 18 rokiem życia to pracownicy młodociani.

Mogą oni pracować maksymalnie osiem godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo (pracownicy dorośli 48 godzin). Czas poświęcony na szkolenia praktyczne i teoretyczne jest wliczany do czasu pracy. Jeśli pracownik młodociany jest zatrudniony u dwóch pracodawców, czas pracy u tych pracodawców sumuje się i nie może przekroczyć ustalonych limitów.

Do obowiązków pracodawcy należy sprawdzenie czy młodociany pracownik nie pracuje dodatkowo u innego pracodawcy, a obowiązkiem pracownika jest poinformowanie o ilości godzin przepracowanych u innego pracodawcy. Pracownik młodociany nie może wykonywać pracy między godziną 22:00 a 6:00 dnia następnego.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych jest regulowane przez the Equal Opportunities (Persons with Disability) Act of 2000. Akt ten zabrania pracodawcom dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Niezależna organizacja the National Commission for Persons with Disability oferuje poradnictwo, informację i wsparcie osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Bardziej szczegółowe informacje uzyskamy w:

National Employment Authority Ministry of Social Policy

Block C, Beltissebn Floriana FRN1700, MALTA

Tel: +356 2590 3875

Fax: +356 2590 3876

www.socialpolicy.gov.mt

National Commission for Persons with Disability

Instituto Vincenzo Bugeja

Centru Hidma Socjali, Triq Braille, Sta.

Venera HMR18

Tel: +356 214 877 89

Fax: +356 214 846 09

www.knpd.org

Departament of Industrial and Employment Relations (DIER)

109, TriqMelita

Valletta VLT1121

Tel: +356 212 328 81, + 356 212 328 83

Fax: +356 212 324 81, +356 212 431 77

e-mail: info@grtu.org.mt


źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 
Polityka Prywatności