Słowacja

Flaga Słowacji jest podzielona na 3 poziome pasy: biały, niebieski i czerwony. Z lewej strony flagi znajduje się herb Słowacji
Państwo: Słowacja
Obszar (km2): 49 035
Ludność 2012 (mln): 5,4
Język urzędowy: słowacki
Waluta: euro
Domena internetowa: .sk
Kod telefoniczny: +421
Data wstąpienia do UE: 1 maja 2004r
PKB na osobę 2011 (USD): 17 644
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2011 (%): 33.4
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2011 (%): 13.5
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2011 (%): 13.7
Stopa bezrobocia wrz 2012 (%): 14.1
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2012 (%): 34.7
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2012 (%): 13.6
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2012 (%): 14.7

W umowie o pracę zawartej między pracodawcą i pracobiorcą muszą znaleźć się następujące informacje:

  • określenie stanowiska,

  • miejsce pracy,

  • data zatrudnienia,

  • warunki wynagrodzenia (o ile nie są określone w układach zbiorowych).

W umowie powinny być także zawarte inne warunki związane z podjęciem zatrudnienia, takie jak czas trwania umowy, urlop, okres wypowiedzenia. Umowa o pracę może zawierać także specjalne klauzule między stronami dotyczące dodatków finansowych. Jeżeli miejsce pracy znajduje się za granicą, pracodawca musi w umowie określić:

  • czas trwania pracy za granicą,

  • walutę, w której wypłacana będzie całość lub część wynagrodzenia,

  • inne rodzaje rekompensaty - w naturze lub gotówce,

  • warunki repatriacji pracownika.

W umowie może być także określony czas trwania okresu próbnego. Okres próbny może trwać maksymalnie do 3 miesięcy, bez możliwości przedłużenia.

Pracodawca może, po pisemnym uzgodnieniu z pracownikiem, przenieść go czasowo na stanowisko pracy u innego pracodawcy (pracodawcy tymczasowego). Umowa powinna wówczas określać nazwę pracodawcy tymczasowego, u którego będzie wykonywał pracę pracownik, datę rozpoczęcia pracy, stanowisko i miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie oraz czas wykonywania pracy czasowej.

Pracodawca może zawrzeć z osobą fizyczną umowę-zlecenie, jeśli wykonanie tej pracy (zlecenia) nie przekroczy 300 godzin w ciągu roku (należy tu uwzględnić także pracę, która wykonywana jest przez pracobiorcę na rzecz pracodawcy na podstawie innych umów o wykonanie zlecenia). Umowa-zlecenie musi zostać zawarta na piśmie. Należy w niej określić rodzaj oraz czas trwania zlecenia, wielkość produkcji (jeśli nie wynika to bezpośrednio z rodzaju zlecenia) oraz wynagrodzenie przewidziane za wykonanie określonego zadania. Umowa-zlecenie powinna być spisana najpóźniej na jeden dzień przed planowanym rozpoczęciem wykonywania zadania.

Pracodawca może zawrzeć umowę o pracę tymczasową z osobą fizyczną posiadającą status studenta. Praca wykonywana w ramach takiej umowy nie może przekraczać połowy tygodniowego czasu pracy. Do czasu pracy nie wlicza się czasu ewentualnego pozostawania w dyspozycyjności, za który pracownik nie pobiera pensji. Aby sprawdzić, czy nie przekroczono maksymalnego czasu pracy, bierze się pod uwagę wszystkie godziny przepracowane w czasie trwania umowy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

Umowa o pracę tymczasową z osobą fizyczną posiadającą status studenta musi być sporządzona na piśmie i zawierać następujące informacje: rodzaj pracy, wynagrodzenie, godziny pracy i czas trwania umowy. Umowa taka może zostać zawarta na czas określony lub nieokreślony.

Umowa o pracę na czas określony może być zawarta na okres nie dłuższy niż 3 lata. Umowa taka może być przedłużona lub ponowiona nie więcej niż 3 razy w okresie trzech lat.



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Polityka Prywatności