W celu ubiegania się o pracę, należy dostarczyć pracodawcy swoje CV, list motywacyjny oraz zdjęcie - jeżeli pracodawca tego wymaga. Pamiętajmy, że CV powinno być krótkie i zwięzłe, napisane na białym papierze formatu A4. Najczęściej wystarczą 2-3 strony. CV należy dostosować do stanowiska, o które się ubiegamy. Również list motywacyjny powinien mieć krótką formę.
Coraz bardziej popularną formą CV jest formularz Europass CV, który jest mile widziany przez pracodawców portugalskich. Proces rekrutacji trwa zwykle około dwóch miesięcy.
Powszechnie używane są też różne formularze aplikacyjne. Głównym sposobem wyboru kandydatów są rozmowy kwalifikacyjne, które następują po analizie dokumentów aplikacyjnych.
Idąc na rozmowę trzeba wziąć ze sobą kopie ważnych dokumentów, takich jak: CV, list motywacyjny, dyplomy, certyfikaty, zaświadczenia, umowy o pracę - najlepiej przetłumaczone na język portugalski. a przynajmniej na język angielski. Nie pokazujmy pracodawcy dokumentów w języku polskim.
W procesie rekrutacyjnym powszechne jest używanie testów osobowości i psychometrycznych; czasami stosowana jest też grafologia.
Czasami wymagane jest zrobienie badań lekarskich stwierdzających czy dany pracownik może wykonywać konkretną pracę.
Warto zaznaczyć, iż pracodawcy bardzo cenią umiejętności zdobyte w trakcie szkoleń zawodowych oraz doświadczenie zawodowe. Należy jednak pamiętać, że nie będzie nam łatwo znaleźć pracy w Portugalii, jeżeli nie znamy w dostatecznym stopniu języka portugalskiego.
Znajomość języka angielskiego, niestety, nie jest wystarczająca. Najwięcej ofert pracy oferuje sektor medyczny i informatyczny. Polacy w Portugalii podejmują najczęściej pracę sezonową w rolnictwie - na plantacjach i w szklarniach - przy zbiorze owoców (winogrona, gruszki, truskawki) i warzyw oraz w branży turystycznej - w hotelarstwie i gastronomii.
Portugalia wprowadziła pewne ograniczenia dla przedstawicieli niektórych zawodów, np. lekarzy, dentystów, prawników. Osoby, które chciałyby podjąć pracę w tych zawodach zobowiązane są do nostryfikacji dyplomów, co wymaga zdania egzaminów językowych i uznania kwalifikacji.
Szeroko pojętej pomocy związanej z poszukiwaniem pracy (doradztwo personalne i zawodowe, pomoc w pisaniu CV, listu motywacyjnego, itp.) udzielają UNIVA- (Unit of Insertion in the Active Life). UNTVA współpracują z Biurami Karier, działających przy niektórych Uniwersytetach.
Wskazówki dotyczące poszukiwania pracy można również znaleźć na stronach:
http://www.emprego.universia.pt/nova home/
http://www.tempo-team.pt/Candidates/candidates.aspx
http://www.randstad.pt/pt-PT/home.aspx