Pracodawcy poszukujący kandydatów do pracy najczęściej publikują ogłoszenia w Internecie (w przypadku rekrutacji na stanowiska wymagające specjalistycznych umiejętności) oraz w urzędzie pracy i prasie (oferty dla osób niewykwalifikowanych).
Cały proces rekrutacyjny może trwać, w zależności od firmy i stanowiska, od 2 do 4 miesięcy. Pracodawcy zwykle wymagają od kandydatów przygotowania CV, zawierającego opis umiejętności zawodowych i cech osobowościowych, i przekazania go do pracodawcy drogę pocztową, poprzez faks, e-mail lub osobiście. Często pracodawcy oczekują przedłożenia referencji, a także zwykle proszą o okazanie zaświadczenia o niekaralności.
Rekrutacja na stanowiska specjalistyczne zwykle przebiega kilku etapowo. Pierwszy etap to najczęściej rozmowa telefoniczna, trwająca ok. 10-15 minut, podczas których pracownik odpowiedzialny za nabór wstępnie weryfikuje informacje zawarte w CV i prosi o bardziej szczegółowy opis doświadczenia i umiejętności kandydata. Po pozytywnym przejściu tego etapu kandydat odbywa rozmowę kwalifikacyjną osobiście z przedstawicielami pracodawcy (w dużych firmach czasem stosuje się wideokonferencje).
Zwykle trzeba potwierdzić telefonicznie obecność na rozmowie kwalifikacyjnej. Należy się na nią stawić schludnie ubranym, nie wypada się spóźnić. Kandydat poza odpowiadaniem na pytania może sam je zadawać (nie ma przeszkód, by spytać np. o oferowane wynagrodzenie).
Podobnie jak w innych krajach UE/ EOG zabroniona jest jakakolwiek dyskryminacja w pracy i przy ubieganiu się o nią (ze względu na np. płeć, orientację seksualną, narodowość, religię, sytuację rodzinną).
Po zakończeniu naboru kandydaci, którzy pozytywnie przeszli proces rekrutacji, zostają powiadomieni o wynikach i dalszej procedurze. Praktyka informowania wszystkich kandydatów o wynikach rozmów kwalifikacyjnych jest rzadko stosowana, zwykle jeśli kandydat nie otrzyma informacji zwrotnej od pracodawcy w ciągu kilku tygodni od rozmów, może zakładać, że jego kandydatura została odrzucona.