Łotwa

Flaga Łotwy jest prostokątem w kolorze czerwonym z białym pasem
Państwo: Łotwa
Obszar (km2): 64 589
Ludność 2012 (mln): 2,0
Język urzędowy: łotewski
Waluta: łat
Domena internetowa: .lv
Kod telefoniczny: +371
Data wstąpienia do UE: 1 maja 2004r
PKB na osobę 2011 (USD): 13 618
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2011 (%): 31.4
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2011 (%): 16.9
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2011 (%): 12.4
Stopa bezrobocia wrz 2012 (%): 12.5
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2012 (%): 26.5
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2012 (%): 14.7
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2012 (%): 10.2

Celem CV jest dostarczenie potencjalnemu pracodawcy informacji o osobie kandydującej, z uwzględnieniem wymogów tego pracodawcy. Należy upewnić się, że informacje, jakie przedstawiasz w swoim CV są dokładne oraz przykładać wagę do języka i stylu.

Informacje osobowe: imię, nazwisko, numer identyfikacyjny, adres i numer telefonu. Adres i numer(y) telefonów są potrzebne, aby można się było skontaktować z kandydatem w razie potrzeby. Zazwyczaj podaje się numer domowy i komórkowy, ale można również podać bezpośredni numer do pracy. Jeżeli używasz poczty elektronicznej, możesz podać adres e-mail. Jeżeli ubiegasz się o pracę za granicą lub w służbie cywilnej, powinieneś podać swoje obywatelstwo.

Cel: stanowisko, o które się ubiegasz.

Wykształcenie: długość trwania studiów, nazwa instytucji i uzyskane kwalifikacje. Informacje należy podawać w porządku chronologicznym, zaczynając od najnowszych. Nie ma potrzeby podawać swojego numeru dyplomu; zaleca się jednak załączyć do CV kopie swoich dyplomów i uzyskanych zaświadczeń.

Doświadczenie zawodowe: informacje na temat swojego doświadczenia zawodowego lub kariery należy podać tak szczegółowo, jak uzna się to za stosowne, podając daty (zaczynając od najnowszych), nazwy pracodawców oraz zajmowane stanowiska.

Opisując swój zakres odpowiedzialności, należy podać szczegóły wszelkich osiągnięć, które poświadczają twoje umiejętności. Powinieneś także opisać wszelką pracę, jaką wykonywałeś na niepełny etat. Dodatkowe szkolenia i kursy: podaj daty, nazwy instytucji edukacyjnej oraz długość kursów, oprócz wszelkich umiejętności, jakie nabyłeś.

Opisz swoje umiejętności komputerowe oraz wymień wszelkie programy w jakich jesteś biegły, a także systemy operacyjne jakich używałeś. Kopie wszelkich certyfikatów, które potwierdzają twoje umiejętności obsługi komputera należy załączyć do CV.

Możesz także zdecydować się na podanie szczegółów na temat swoich zainteresowań lub hobby, oraz członkostwa w organizacjach i stowarzyszeniach zawodowych. Informacja ta daje wgląd w zainteresowania kandydata, umiejętności społeczne oraz kontakty poza miejscem pracy. Ważne jest, by wykazać, że dbasz o swoje zdrowie oraz że posiadasz zainteresowania poza pracą. Umiejętności językowe:

Powinieneś najpierw określić swój język ojczysty, a następnie podać pozostałe języki w kolejności wg stopnia ich znajomości. Zaleca się podać zarówno znajomość danego języka w mowie, jak i w piśmie. Osoby, których językiem ojczystym nie jest język łotewski powinny podać swój stopień znajomości łotewskiego.

Referencje:

Najpierw powinieneś uzyskać pozwolenie od osób, które miałyby ci udzielić referencji, zanim podasz ich nazwiska jako osób, które mogą ich udzielić. Powinieneś określić stosunek tych osób do ciebie (np. pracodawca, kolega, partner z pracy itp.), a także ich miejsce pracy, stanowisko i numer telefonu. Jeżeli nie jest dostępny numer telefonu, można podać adres lub adres e-mail.

Zalecana liczba osób udzielających referencji sięga od dwóch do czterech. Listy polecające ułatwiają kandydatowi znalezienie pracy na Łotwie, gdyż kontakty osobiste są w tym kraju popularnym i skutecznym sposobem poszukiwania zatrudnienia. Referencje i listy polecające mogą być także częścią formalnej procedury aplikacyjnej.

Właściwe CV powinno być napisane na komputerze, podpisane i opatrzone datą.

Może być również wymagana kopia dyplomu lub inne świadectwo kwalifikacji.

W przypadku niektórych stanowisk obowiązkowe jest dostarczenie zaświadczenia o niekaralności. Możesz także rozważyć załączenie swojego zdjęcia do CV.

List motywacyjny

List motywacyjny jest bardzo ważną częścią procedury aplikacyjnej, opisuje doświadczenie kandydata, jego wiedzę i umiejętności. List ten powinien być wiarygodny i przekonywujący. Pracodawcy poszukują osób, które rozumieją działalność przedsiębiorstwa, jego misję i rynek, na którym działa. Niedopuszczalne jest przedstawienie fałszywego doświadczenia zawodowego lub innych nieprawdziwych informacji. Listy polecające, CV i list motywacyjny stały się na przestrzeni ostatnich lat przyjętą formą oficjalnej procedury aplikacyjnej na Łotwie.

Formularze aplikacyjne

Duże spółki i organizacje korzystają z formularzy aplikacyjnych dla zapewnienia, by wszyscy kandydaci podali wymagane informacje w tym samym formacie.

Rozmowa kwalifikacyjna

Przychodząc na rozmowę kwalifikacyjną, kandydaci powinni przynieść ze sobą kopie wszelkich dokumentów poświadczających doświadczenie zawodowe oraz osiągnięcia edukacyjne.

Pracodawca może zadawać ustne lub pisemne pytania w czasie rozmowy kwalifikacyjnej w celu dokonania oceny przydatności kandydata na dane stanowisko. Pracodawca nie może zadawać pytań nieistotnych dla danego stanowiska lub dla przydatności kandydata do tego stanowiska. Co więcej, nie może on zadawać pytań, które mogą bezpośrednio lub pośrednio dyskryminować kandydata - na przykład, pytań o ciążę, stan cywilny, niekaralność, religię, członkostwo w partiach politycznych lub innych organizacjach publicznych, narodowość oraz pochodzenie etniczne. Pracodawca jest zobowiązany przedstawić kandydatowi układ zbiorowy obowiązujący w danej spółce, warunki zatrudnienia oraz wszelkie inne informacje istotne dla umowy o pracę.

Oczekuje się, że kandydat przygotował się do rozmowy, zna przedsiębiorstwo i jego pozycję na rynku. Kandydaci mogą zadawać pytania dotyczące pracy, zakresu obowiązków itp., o ile wcześniej nie uzyskali odpowiedzi. W trakcie rozmowy z potencjalnym pracodawcą kandydaci zazwyczaj starają się odpowiadać na wszystkie pytania, nawet na te, które woleliby pominąć. Uważają, że unikanie odpowiedzi mogłoby wywołać złe wrażenie albo wpłynąć na złą ocenę w oczach pracodawcy. Pracodawca może poprosić kandydata o przejście badania lekarskiego w celu dostarczenia informacji o przydatności kandydata na dane stanowisko. Wszelkie koszty badania lekarskiego powinien pokryć pracodawca, z wyjątkiem przypadków, gdy kandydat podał fałszywe informacje.



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 
Polityka Prywatności