Litwa

Flaga Litwy jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: żółty, zielony i czerwony
Państwo: Litwa
Obszar (km2): 65 200
Ludność 2012 (mln): 2,9
Język urzędowy: litewski
Waluta: lit
Domena internetowa: .lt
Kod telefoniczny: +370
Data wstąpienia do UE: 1 maja 2004
PKB na osobę 2011 (USD): 13 262
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2011 (%): 31.8
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2011 (%): 17.7
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2011 (%): 13.7
Stopa bezrobocia wrz 2012 (%): 14.1
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2012 (%): 31.9
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2012 (%): 14.5
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2012 (%): 13.8

Na Litwie, podobnie jak w większości krajów Unii Europejskiej, poszukujący pracy powinien przedstawić pracodawcy swoje CV, list motywacyjny oraz zdać odpowiednie testy preselekcyjne i przystąpić do rozmowy kwalifikacyjnej. Rzecz jasna, powyższych wymagań nie stosuje się do pracowników niewykwalifikowanych. Zazwyczaj w takich przypadkach wystarcza CV i krótka rozmowa z pracodawcą. Testy preselekcyjne dzieli się na testy kwalifikacji oraz testy charakterologiczne.

Testy kwalifikacji sprawdzają nasze przygotowanie do pracy w danym zawodzie, umiejętność szybkiego myślenia oraz działania w warunkach stresu. Testy charakterologiczne mają na celu sprawdzenie, czy nasze cechy osobowościowe są odpowiednie do wykonywania danego zawodu.

Pierwszym dokumentem bardzo przydatnym w poszukiwaniu pracy na Litwie jest CV. Powinno ono zawierać podstawowe informacje osobowe opisane w taki sposób, by zachęcić pracodawcę do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Nie ma żadnych sztywnych zasad dotyczących tego, jak pisać CV. Mimo to CV powinno zawierać informacje, takie jak: dane osobowe, dane kontaktowe, informacje odnośnie doświadczenia zawodowego i wykształcenia, zdolności i umiejętności, a także referencji - dane kontaktowe osób, które mogą udzielić referencji.

Warto wiedzieć, że coraz popularniejsza jest na Litwie europejska wersja CV- EUROPASS CV.

Kolejnym dokumentem często wymaganym przez pracodawców jest list motywacyjny, który powinien zawierać zwięzłe wprowadzenie, zwięzłe wyjaśnienie powodu zainteresowania pracą w danej firmie. Powinno także uzasadniać, co sprawia, że właśnie Ty będziesz odpowiednim kandydatem na dane stanowisko pracy i w jaki sposób będziesz przydatnym pracownikiem.

List motywacyjny powinien być przekonujący, powinien sprawić, że pracodawca uzna, że to właśnie Twoja kandydatura będzie najlepsza. Pamiętaj o tym, żeby wszelkie informacje odnośnie twoich kwalifikacji miały uzasadnienie w rzeczywistości. List motywacyjny jest dokumentem, w którym w sposób bardziej szczegółowy przedstawiamy fakty, które już umieściliśmy w CV. Treść listu motywacyjnego nie powinna przekroczyć jednej strony formatu A4.

Rozmowa z pracodawcą jest prowadzona w formie dialogu: z jednej strony pracodawca sprawdza, czy dana osoba jest odpowiednia na dane stanowisko pracy, natomiast zadaniem kandydata jest sprawdzenie, czy ten pracodawca jest dla niego odpowiedni.



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 
Polityka Prywatności