Grecja

Grecka flaga jest podzielona na 9 ułożonych na przemian poziomych pasów: 5 niebieskich i 4 białe. W lewym górnym rogu umieszczony jest biały krzyż na niebieskim tle
Państwo: Grecja
Obszar (km2): 131 957
Ludność 2012 (mln): 10,7
Język urzędowy: grecki
Waluta: euro
Domena internetowa: .gr
Kod telefoniczny: +30
Data wstąpienia do UE: 1 stycznia 1981
PKB na osobę 2011 (USD): 26 735
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2011 (%): 46.5
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2011 (%): 16.4
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2011 (%): 22.4
Stopa bezrobocia wrz 2012 (%): 26.0
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2012 (%): 57.6
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2012 (%): 22.9
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2012 (%): 30.1

Procedury aplikacyjne powszechne w Grecji

Zwykle w celu przesłania CV do pracodawcy należy skontaktować się z nim telefonicznie, drogą mailową lub osobiście. Następnie czeka się na rozmowę kwalifikacyjną, odbywa spotkanie z pracodawcą przyjmuje ofertę lub kontynuuje poszukiwania. Od chwili pojawienia się oferty do dnia rozpoczęcia pracy może minąć miesiąc.

W przypadku zgłoszeń drogą elektroniczną należy wysłać e-mail do działu kadr lub właściwego działu firmy. CV należy przesłać z podpisanym listem motywacyjnym zawierającym uzasadnienie aplikacji. W kontaktach telefonicznych należy pamiętać o takich zasadach, jak uprzejmość, okazywanie zainteresowania, uważne słuchanie i bycie uczciwym.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjne

Rekrutujący oczekuje od kandydata poradzenia sobie z barierą językową rozwiązania kwestii łączących się z zakwaterowaniem i rodziną jak również punktualności. Należy też zabrać ze sobą wszystkie niezbędne zalegalizowane dokumenty (dyplomy, świadectwa, listy referencyjne). Należy zachowywać się profesjonalnie i z godnością.

Podczas rozmowy rekrutujący chce poznać umiejętności kandydata i jego oczekiwania. Spotkanie prowadzi kierownik danego działu lub kierownik działu kadr. Z reguły 1-2 osoby uczestniczą w spotkaniach lub testach, przy czym przeprowadzane są one zazwyczaj dwukrotnie i trwają około godziny. Dozwolone jest spożywanie napojów. Podczas pierwszego spotkania można zadawać pytania dotyczące zakresu obowiązków, pracy w systemie zmianowym i profilu firmy. Atmosfera podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub testu jest przyjazna, luźna i sprzyja wzajemnemu poznaniu.

Stosunek pytań na tematy niezwiązane z pracą i tych dotyczących pracy poruszanych podczas rozmowy kwalifikacyjnej w przybliżeniu wynosi odpowiednio 30:70. Należy odpowiadać na wszystkie pytania, z wyjątkiem dotyczących poglądów politycznych i życia prywatnego, które uważa się za bardzo osobiste. Decyzję co do kolejnego etapu rekrutacji podejmuje zazwyczaj pracodawca.

Negocjowanie warunków umowy

Standardowe umowy o pracę zawierają informacje dotyczące czasu jej trwania, podstawowego wynagrodzenia i płatnego urlopu. Kwestie wynagrodzenia i rocznych premii należy negocjować osobno. Świadczenia dodatkowe to najczęściej roczna premia, dodatkowe świadczenia medyczne, samochód firmowy i prowizja. Powyższe kwestie należy negocjować z pracownikami działu kadr lub kierownikiem właściwego działu. Kandydat może zostać poproszony o odbycie płatnego trzymiesięcznego okresu próbnego. W przypadku odmowy pracodawca może wycofać propozycję pracy. Powyższe procedury trwają zazwyczaj około miesiąca.

Czy potrzebne są referencje?

Referencje nie są zazwyczaj wymagane, ale w razie potrzeby może ich udzielić były pracodawca. Mają one na celu zwiększenie szans kandydata i potwierdzenie jego umiejętności. Kopia dyplomu nie zawsze jest wymagana. Można ją okazać podczas drugiego etapu procedury rekrutacyjnej. Listy polecające nie są zazwyczaj wymagane. W przypadku stanowisk wyższego szczebla i pracy w ochronie może być konieczne przedstawienie zaświadczenia o niekaralności.

Jak zrobić dobre wrażenie?

Co należy wiedzieć, umawiając się na rozmowę kwalifikacyjną?

  • Idąc na rozmowę, należy znać nazwę i adres firmy, a także nazwisko osoby przeprowadzającej rozmowę.
  • Na spotkanie należy stawić się punktualnie. Należy jednak liczyć się z tym, że pracodawca może się spóźnić.
  • Przed rozmową należy potwierdzić swoje przybycie.
  • Jeżeli istnieje ważny powód uniemożliwiający przybycie na rozmowę, należy poprosić o ustalenie nowego terminu z dwu-, trzydniowym wyprzedzeniem.
  • W Grecji wymagane jest, by na rozmowę kwalifikacyjną przybyć do siedziby firmy.
  • Należy ubrać się skromnie. Biżuteria jest zbyteczna.
  • Kandydat musi aktywnie uczestniczyć w rozmowie i uważnie słuchać pytań potencjalnego pracodawcy. Powinien zachować spokój i zapanować nad mimiką twarzy.

Źródło: publikacja Komisji Europejskiej: "Odezwiemy się wkrótce…" z 2009 roku.




źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 
Polityka Prywatności