Podobnie jak w innych krajach w Holandii panują też pewne (niepisane) zasady dotyczące ubiegania się o pracę.
Procedura rekrutacyjna
Procedura związana z listami motywacyjnymi jest uzależniona od rodzaju pracy, o jaką się ubiegasz. Jeśli starasz się o pracę w rolnictwie lub inną nie wymagającą wysokich kwalifikacji, najlepiej spotkać się bezpośrednio z pracodawcą. Oczywiście, jeśli wciąż przebywasz w innym kraju, nie możesz z reguły przyjść na bezpośrednie spotkanie z pracodawcą. W takich przypadkach na początek z reguły wystarcza napisanie listu motywacyjnego. Dla osób ubiegających się o wyższe stanowiska, konieczne jest najczęściej napisanie listu motywacyjnego oraz CV (na komputerze).
List motywacyjny (Sollicitatiebrief)
List motywacyjny (Sollicitatiebrief) musi być napisany po niderlandzku, chyba że w ogłoszeniu jest napisane, że może być również w innym języku. Powinien być napisany na komputerze i wydrukowany. Nie pisze się już listów motywacyjnych odręcznie, z wyjątkiem bardziej tradycyjnych sektorów, takich jak: zawody medyczne (w szczególności lekarze, ale pielęgniarki już nie).
Holenderski list motywacyjny jest krótki, zwięzły i na temat. Powinien mieścić się na jednej kartce papieru, najlepiej dobrej jakości. W pierwszej części listu należy wyjaśnić, dlaczego ubiegasz się o tę pracę. Następnie powinieneś podać dlaczego, w Twoim odczuciu, jesteś właściwym kandydatem na dane stanowisko i dlaczego jesteś zmotywowany, aby wykonywać daną pracę. Koniec listu motywacyjnego powinien wskazywać, że chciałbyś mieć możliwość wzięcia udziału w rozmowie kwalifikacyjnej, podczas której mógłbyś omówić swoją kandydaturę osobiście. Badania przeprowadzone przez holenderskie Ministerstwo Spraw Społecznych pokazują, że motywacja stanowi jedno z najważniejszych kryteriów dla holenderskich pracodawców. Powinieneś wziąć to pod uwagę, przygotowując swój list motywacyjny.
Holenderscy pracodawcy z reguły szybko odpowiadają na listy motywacyjne. Jeśli jednak nie dostałeś odpowiedzi po 21 dniach, najlepiej zadzwoń i dowiedz się, czy Twój list dotarł do adresata.
Curriculum vitae (CV)
Holenderskie CV powinno być zwięzłe i na temat. Powinno być napisane w porządku chronologicznym, chociaż ostatnio coraz częściej pisze się CV, w których ostatnie czynności są opisywane na początku. CV nie powinno przekraczać 2 stron formatu A4. Należy w nim zawrzeć jedynie daty i informacje. Przyczyny ubiegania się o pracę powinny się znaleźć w liście motywacyjnym. Ponieważ pracodawcy w Holandii preferują jak najkrótsze CV, należy opuścić niepotrzebne informacje.
Powyższe punkty powinny znaleźć się w Twoim cv (w podanej kolejności):
dane osobowe,
wykształcenie (łącznie z ważniejszymi kursami i szkoleniami, wyników się nie podaje),
doświadczenie zawodowe (wraz z dokładnymi datami) ,
hobby.
Osoby zajmujące się w firmie rekrutacją biorą pod uwagę hobby, pasje i aktywność społeczną kandydatów. Dlatego należy je wpisać do swojego CV i postarać się „dopasować” je do pracy,
o którą się starasz (np. jeśli lubisz sporty zespołowe, może to sugerować, że jesteś osobą umiejącą pracować w zespole). Każdorazowo dostosuj swoje CV do konkretnego pracodawcy i stanowiska.
Coraz popularniejsze staje się pisanie resume (rodzaj CV). Dotyczy to jednak osób posiadających znaczące doświadczenie zawodowe. Kandydaci wysyłają je bezpośrednio do headhunterów („łowców głów”). Resume jest krótsze i bardziej opisowe. Jest ono również bardziej subiektywne, ponieważ niektórym jego elementom można nadać większe lub mniejsze znaczenie. Nie podaje się w nim konkretnych dat, a podaje się natomiast te liczby i dane, które podkreślają Twoją wartość i użyteczność. Forma resume może być różnorodna, np. analityczna, chronologiczna lub funkcjonalna. Resume często rozpoczyna się opisem pracy, o którą się ubiegasz.
Referencje, kopie świadectw, dyplomów i certyfikatów nie muszą być załączane. Są one potrzebne w późniejszym fazie rekrutacji.
Formularze aplikacyjne
Formularze aplikacyjne nie są zbyt popularne w Holandii (jak np. w Wielkiej Brytanii). Z reguły korzystają z nich duże firmy. Aplikowanie online oznacza najczęściej wypełnianie odpowiednich formularzy aplikacyjnych na stronach internetowych firm.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej duży nacisk kładzie się na motywację kandydata. Trzeba w związku z tym być przygotowanym na pytania, takie jak: „Dlaczego wybrał Pan/i naszą firmę?”. Ponadto kandydatom zadaje się zawsze pytania o ich umiejętności i silne strony. Jednakże można się również spodziewać pytań o swoje słabe strony i o umiejętności, których nie posiadasz. Przygotuj się na to i pomyśl o przykładach potwierdzających Twoje zalety i umiejętności. Rozmowę przeprowadza z reguły jedna lub dwie osoby. Kandydaci często muszą przechodzić dwie, a nawet czasem trzy rozmowy kwalifikacyjne. Pod koniec każdej rozmowy, będziesz miał możliwość zadawania pytań. Warto je wcześniej sobie przygotować.