Szwecja

Szwedzka flaga jest niebieskim prostokątem z żółtym krzyżem
Państwo: Szwecja
Obszar (km2): 449964
Ludność 2012 (mln): 9,5
Język urzędowy: szwedzki
Waluta: 1 korona szwedzka = 100 öre (SEK)
Domena internetowa: .se
Kod telefoniczny: +46
Data wstąpienia do UE: 1 stycznia 1995
PKB na osobę 2011 (USD): 56927
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2011 (%): 22,4
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2011 (%): 7,4
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2011 (%): 7,0
Stopa bezrobocia wrz 2012 (%): 7,8
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2012 (%): 23,3
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2012 (%): 7,8
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2012 (%): 7,8

Aplikując o pracę w Szwecji, nie musisz zazwyczaj wypełniać specjalnego formularza aplikacyjnego, chociaż niektóre duże spółki posiadające dużą liczbę pracowników z danego sektora mogą żądać wypełnienia wewnętrznego formularza rekrutacyjnego.

Zazwyczaj należy napisać list motywacyjny własnymi słowami, w którym opisuje się siebie, swoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe oraz powody, dla których ubiegasz się o tę pracę. Do listu można załączyć swoją fotografię.

Twoja aplikacja powinna obejmować:

  • list,

  • twoje CV,

  • kopie uzyskanych stopni, dyplomów, certyfikatów, świadectw pracy itp.,

  • referencje,

  • próbki pracy (jeśli to możliwe).

Niektórzy pracodawcy nie będą chcieli oglądać twoich dyplomów i stopni, zanim nie przyjdziesz na rozmowę kwalifikacyjną.

Twój list powinien być dość krótki (około jednej strony) i napisany schludnie. Może być napisany w stylu dość nieformalnym. Szczegóły i liczby należy podawać w CV. Zawsze należy podać datę, imię i nazwisko, adres i numer telefonu oraz stanowisko, jakiego list dotyczy. Opisz swoje poprzednie doświadczenia w pracy, wyjaśnij dlaczego jesteś właściwą osobą na dane stanowisko, czy aplikujesz z osobistego polecenia itp. Zakończ list sformułowaniem „Z poważaniem” (“Yours sincerely”), podpisując się odręcznie poniżej swoim imieniem i nazwiskiem.

Twoje CV powinno zawierać informacje o karierze zawodowej, wykształceniu oraz innych doświadczeniach. Określ, ile czasu trwała każda praca lub okres edukacji. Odwołuj się do załączonych dokumentów, np. świadectw pracy itp.

Po złożeniu pisemnej aplikacji, kolejnym krokiem jest rozmowa kwalifikacyjna.

Bądź przygotowany do odpowiedzi na pytania o twoje wykształcenie, doświadczenie zawodowe, powody, dla których chcesz podjąć daną pracę oraz o to, co wiesz na temat spółki. Znajdź wcześniej informacje na temat spółki. Osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną może zadawać pytania istotne z punktu widzenia danej pracy. Częste są również pytania o cechy Twojego charakteru, mocne i słabe strony, hobby i członkostwo w klubach i organizacjach. Powinieneś być także przygotowany na pytania o sytuację osobistą, np. st an cywilny. Na koniec rozmowy kwalifikacyjnej możesz także zostać poproszony o zadanie samemu kilku pytań. Możesz rozważyć przygotowanie kilku pytań wcześniej.



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Polityka Prywatności