Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą w Hiszpanii obowiązują te same zasady, co obywateli hiszpańskich: zezwolenie władz lokalnych i wpis do rejestru. Wymagania są różne i zależą od charakteru prowadzonej działalności. Inne formalności związane z rejestracją działalności dotyczą hydraulików, inne lekarzy czy adwokatów. Konieczne jest posiadanie numeru identyfikacyjnego cudzoziemca NIE. W celu otrzymania numeru NIE należy zgłosić się do Politia Nacional, wypełnić wniosek; numer jest nadawany praktycznie "od ręki".
W przypadku przedsiębiorców przy składaniu deklaracji pobytowej, oprócz dokumentu tożsamości i zdjęć należy przedstawić dodatkowo, dokumenty świadczące o podejmowaniu działalności gospodarczej (np. zezwolenie władz lokalnych).
Podstawowymi aktami regulującymi funkcjonowanie firm są: kodeks handlowy, prawo spółek z o.o., ustawa o przedsiębiorstwach. Warunkiem podstawowym jest dokonanie rejestracji firmy. Ponadto, przed rejestracją należy uzyskać z Centralnego Rejestru Handlowego zaświadczenie potwierdzające, że w Hiszpanii nie istnieje już firma o tej samej nazwie. Kolejnym krokiem jest uzyskanie tymczasowego numeru identyfikacji podatkowej. Akt utworzenia spółki musi zostać sporządzony przed notariuszem.
Możliwości rejestracji firmy przez obcokrajowca - obowiązujące w Hiszpanii przepisy dotyczące podejmowania działalności gospodarczej, w tym procedury związane z wydawaniem pozwoleń, rejestracją są zbliżone do polskich. Polscy przedsiębiorcy mogą rejestrować w Hiszpanii swoje firmy na takich samych warunkach jak i obywatele pozostałych państw członkowskich UE.
Warunki funkcjonowania inwestorów prywatnych - obowiązuje zasada równości przedsiębiorstw, tak prywatnych jak i państwowo-publicznych. Wymagane jest złożenie deklaracji realizacji określonej inwestycji w tzw. Rejestrze Inwestycji Zagranicznych, który prowadzony jest przez hiszpańskie Ministerstwo Gospodarki.
Przekazywanie kapitału - polscy przedsiębiorcy mogą otwierać konta bankowe i rachunki inwestycyjne w dowolnym kraju członkowskim. Koszty przekazywania kapitału zależą m.in. od wielkości kapitału oraz warunków wynegocjowanych z danym bankiem. Banki bowiem same ustalają zasady pozyskiwania klientów, które nie są regulowane dyrektywami UE.
Więcej informacji z powyższego zakresu:
Polsko - Hiszpańska Izba Gospodarcza - www.phig.pl
Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Madrycie - możliwość współpracy gospodarczej z Hiszpanią, informacje dla przedsiębiorców promocja inwestycji w Polsce.
Avenida del Doctor Arce 25
Tel.: (+34) 915 901 280 Fax: (+34) 915 615 108
e-mail:madrid@trade.gov.pl