Grecja

Grecka flaga jest podzielona na 9 ułożonych na przemian poziomych pasów: 5 niebieskich i 4 białe. W lewym górnym rogu umieszczony jest biały krzyż na niebieskim tle
Państwo: Grecja
Obszar (km2): 131 957
Ludność 2012 (mln): 10,7
Język urzędowy: grecki
Waluta: euro
Domena internetowa: .gr
Kod telefoniczny: +30
Data wstąpienia do UE: 1 stycznia 1981
PKB na osobę 2011 (USD): 26 735
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2011 (%): 46.5
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2011 (%): 16.4
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2011 (%): 22.4
Stopa bezrobocia wrz 2012 (%): 26.0
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2012 (%): 57.6
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2012 (%): 22.9
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2012 (%): 30.1

Prowadzenie działalności gospodarczej możliwe jest na zasadach działalności niezależnej, czyli samozatrudnienia, jak również poprzez założenie i prowadzenie przedsiębiorstwa zatrudniającego pracowników.

Zasady samozatrudnienia

Od wszystkich cudzoziemców zamierzających prowadzić na terenie Grecji działalność gospodarczą wymagane jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego posiadanie prawa do nieruchomości (własność lub najem), gdzie ma być prowadzona planowana firma. Ponadto, każdy przedsiębiorca ma obowiązek przystąpić do jednej z kilkudziesięciu działających w Grecji izb gospodarczych.

W Grecji rozpowszechnione jest prowadzenie działalności gospodarczej w formie jednoosobowej, na zasadzie tzw. samozatrudnienia. Polega ono na zachowaniu swobody działania w wykonywaniu czynności zawodowych oraz ponoszeniu związanego z tym ryzyka ekonomicznego.

W celu rozpoczęcia tego rodzaju działalności gospodarczej należy:

  • Ustanowić siedzibę działalności gospodarczej (na wstępie przedsiębiorca powinien wystąpić do właściwego Urzędu Skarbowego o przyznanie greckiego numeru identyfikacji podatkowej skrót: A.F.M. - odpowiednik polskiego NIP , następnie zawrzeć umowę najmu nieruchomości na cele gospodarcze lub umowę bezpłatnego używania nieruchomości albo umowę kupna nieruchomości i zadbać o zgłoszenie jej do właściwego Urzędu Skarbowego D.O.Y. ) .
  • Zarejestrować się w Kasie Ubezpieczeniowej O.A.E.E.
  • Otrzymać zatwierdzenie prawa do używania wybranej firmy / nazwy /, pod którą będzie prowadzona działalność gospodarcza we właściwej branżowo i miejscowo Izbie (należy mieć pewność, że konkretna firma odpowiada wymogom prawa greckiego, że różni się wyraźnie od firm innych przedsiębiorców oraz że nie działa pod nią żadna inna osoba).
  • Zwrócić się do właściwego miejscowo Urzędu Podatkowego (D.O.Y.) z wnioskiem o przyznanie przedsiębiorcy numeru identyfikacji podatkowej (skrót: A.F.M. - odpowiednik polskiego NIP) i dokonać zgłoszenia rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz odebrać stosowne zaświadczenia w tym zakresie.
  • Dokonać obowiązkowego wpisu do rejestru odpowiedniej branżowo i miejscowo izby.
  • Zatwierdzić księgi rachunkowe w odpowiednim miejscowo Urzędzie Podatkowym (D.O.Y.)

Dokumentacja wymagana przy wpisie działalności gospodarczej do rejestru izby:

  • Wniosek - oświadczenie o wpis działalności gospodarczej do rejestru izby (na odpowiednich drukach, które dostępne są w Wydziałach Rejestru Spółek we właściwych branżowo i miejscowo izbach).
  •  Zaświadczenie o zgłoszeniu rozpoczęcia działalności gospodarczej wydane przez właściwy Urząd Podatkowy (D.O.Y.).
  • Fotokopia dowodu osobistego lub paszportu przedsiębiorcy.
  • Specjalne zezwolenia wymagane są w przypadku gdy spółka zamierza na posiadanych przez siebie gruntach, wznieść zabudowania w których prowadzić będzie swoją działalność. Organami, które wydają stosowne zezwolenia w tym zakresie są właściwe miejscowo Urzędy Miejskie (Departamenty ds. Przemysłu i Urbanistyki). Specjalne zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej muszą posiadać także przedsiębiorcy działający m.in.: branży spożywczej, chemicznej, materiałów zbrojeniowych, wyrobów optycznych, instalacji elektrycznych, instalacji hydraulicznych. Szczegółowych informacji dot. specjalnych zezwoleń udzielają odpowiedni miejscowo Urzędy Miejskie.
  • Czas trwania procedur i koszt w przybliżeniu:- Czas: 7- 20 dni - Koszt: ok. 500,00 - 2000,00 EUR (opłaty skarbowe, opłaty za usługi prawne oraz księgowe, wpis i roczna składka w izbie)

Informacje nt. pozostałych form prowadzenia działalności gospodarczej, zasad świadczenia usług, wsparcia finansowego można znaleźć na stronie:

http://athens.trade.gov.pl/pl/Przewodnikporynkugreckim

Źródło: Ambasada RP w Atenach - Wydział Promocji Handlu i Inwestycji

Informacja dodatkowa:

4 kwietnia 2011r. zaczęła funkcjonować profesjonalna obsługa inwestorów na zasadzie One Stop

Shop, dzięki której zainteresowani inwestorzy będą mogli założyć przedsiębiorstwo w jednym miejscu, w jeden dzień.

Więcej:

http://www.athens.trade.gov.pl/pl/WiadomoscizGrecji/article/detail,5011,One_Stop_Shop_juz_w_

Grecji

W związku z głębokimi przemianami gospodarczymi w Grecji aktualnych informacji należy szukać na stronie Ambasady RP w Atenach: http://athens.trade.gov.pl/pl/



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 
Polityka Prywatności