Estonia

Estońska flaga jest podzielona na 3 poziome pasy: niebieski, czarny i biały
Państwo: Estonia
Obszar (km2): 45 226
Ludność 2012 (mln): 1,3
Język urzędowy: estoński
Waluta: euro
Domena internetowa: .ee
Kod telefoniczny: +372
Data wstąpienia do UE: 1 maja 2004r
PKB na osobę 2011 (USD): 16 568
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2011 (%): 26.0
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2011 (%): 11.9
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2011 (%): 11.1
Stopa bezrobocia wrz 2012 (%): 9.6
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2012 (%): 18.8
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2012 (%): 10.5
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2012 (%): 8.8

Założenie przedstawicielstwa/filii firmy

W celu założenia przedstawicielstwa wymagane są następujące dokumenty: wniosek firmy, wyciąg z rejestru handlowego, zezwolenie na powołanie przedstawicielstwa / filii (o ile jest to wymagane przez prawo), postanowienie o powołaniu dyrektorów przedstawicielstwa (zagranicznego i estońskiego), kopię aktu założycielskiego firmy, dane adresowe.

Przedstawicielstwo może podjąć swoją działalność od momentu jego wpisania do Rejestru Handlowego, przy czym nie posiada ono osobowości prawnej. Księgowość przedstawicielstwa powinna być prowadzona niezależnie od firmy, a bilans roczny (poświadczony notarialnie) wymaga zgłoszenia, po zakończeniu roku obrachunkowego, do Rejestru Handlowego.

W celu zarejestrowania filii firmy wymagane są następujące dokumenty: nazwa firmy i filii, ich adresy, profil działalności, wyciąg z Rejestru Handlowego, przepisy regulujące działalność firmy w jej własnym kraju, dane dot. wielkości kapitału zakładowego, nazwisko osoby, która będzie zarządzała firmą i inne, przewidziane przez miejscowe przepisy.

Założenie firmy

Kwestie te reguluje Kodeks Handlowy Estonii (Commercial Code - www.just.ee ). Zgodnie z nim działalność gospodarcza może być prowadzona przez:

  • osoby fizyczne,
  • osoby prawne w formie: spółki cywilnej (TÜ), spółki partnerskiej z o.o. (UÜ) -odpowiednik polskiej spółki komandytowej, spółki z o.o. (OÜ) i spółki akcyjnej (AS).

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może, na własne życzenie, dokonać wpisu do Rejestru Handlowego, o ile jest płatnikiem VAT. Opłata za wpis wynosi 500 EEK.

Spółka cywilna (TÜ)

Przedsiębiorstwo, którego udziałowcami jest minimum dwóch lub więcej partnerów, działające na mocy umowy cywilno-prawnej. Nie ma wymogów odnośnie minimalnego kapitału spółki oraz obowiązku rejestracji umowy w Rejestrze Handlowym. Podział zysku jest z reguły proporcjonalny do wysokości wniesionego kapitału przez poszczególnych udziałowców.

Po wycofaniu się z działalności firmy lub też zaprzestania przez nią działalności udziałowiec/udziałowcy spółki ponosi/ponoszą odpowiedzialność finansową za wszystkie zobowiązania firmy, które powstały przed tą datą w ciągu kolejnych 5 lat. Opłata za wpis do Rejestru Handlowego wynosi 500 EEK.

Spółka partnerska z ograniczoną odpowiedzialnością (UÜ)

Może ją utworzyć co najmniej dwóch wspólników, przy czym jeden musi być tzw. komplementariuszem, a drugi - komandytariuszem tj. dwóch kategorii wspólników o częściowo odmiennych prawach i obowiązkach oraz zróżnicowanej odpowiedzialności za długi spółki (komplementariusz odpowiada wobec wierzycieli bez ograniczeń, a komandytariusz - całym swym majątkiem, jednakże do wysokości sumy komandytowej).Opłata za wpis do Rejestru Handlowego wynosi 500 EEK.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (OÜ)

Minimalny kapitał założycielski wynosi 40.000 EEK, a nominalna wartość jednego udziału 100 EEK. Udziały spółki mogą być odstępowane (sprzedawane) innej Sp. z o.o., jednakże udziałowiec spółki ma prawo pierwokupu. Jeżeli kapitał założycielski spółki jest wyższy od 400.000 EEK lub tak stanowi Statut, spółka musi posiadać niezależnego audytora. Opłata za wpis do Rejestru Handlowego wynosi 0,2% od nominalnego kapitału założycielskiego (minimum 3000 EEK, maksimum 20.000 EEK).

Spółka akcyjna (AS)

Minimalny kapitał założycielski wynosi 400.000 EEK, a nominalna wartość akcji 10 EEK. Opłata za wpis do Rejestru Handlowego wynosi 0,2% od nominalnego kapitału założycielskiego (minimum 3000 EEK, maksimum 20.000 EEK).


źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 
Polityka Prywatności