Dania

Duńska flaga jest czerwonym prostokątem z białym krzyżem
Państwo: Dania
Obszar (km2): 43 098,31
Ludność 2012 (mln): 5,6
Język urzędowy: duński
Waluta: korona duńska
Domena internetowa: .dk
Kod telefoniczny: +45
Data wstąpienia do UE: 1 stycznia 1973
PKB na osobę 2011 (USD): 59 709
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2011 (%): 14,6
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2011 (%): 7.5
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2011 (%): 7.8
Stopa bezrobocia wrz 2012 (%): 7.4
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2012 (%): 12.9
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2012 (%): 7.6
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2012 (%): 7.1

Reguły podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Danii określone zostały w kilku aktach prawnych - ustawie o przedsiębiorstwach, ustawie o przedsiębiorstwach prywatnych, ustawie o rachunkowości przedsiębiorstw, ustawie o podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej w celach zarobkowych.

W Danii główną zasadą funkcjonowania gospodarki jest wolny rynek, swobodna konkurencja oraz brak ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej. Każdy może założyć firmę i prowadzić działalność gospodarczą z wyłączeniem zawodów wymagających szczególnych kwalifikacji. W zasadzie wszystkie branże działalności są dostępne dla prywatnych przedsiębiorców. Istnieją pewne wymogi w zakresie wysokości kapitału założycielskiego w odniesieniu do oddziałów banków i firm ubezpieczeniowych.

Wszystkie formy prawne firm występujące w działalności gospodarczej na rynku duńskim są dostępne w jednakowym stopniu dla podmiotów krajowych, jak też zagranicznych. Najważniejsze z nich to:

  •  spółka akcyjna (A/S),
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (ApS),
  • spółka jawna (I/S),
  • spółka komandytowa (K/S),
  • oddział firmy zagranicznej (filial),
  • przedstawicielstwo firmy zagranicznej (salgskantor).

Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej mogą zakładać przedsiębiorstwa w dowolnej formie prawnej występującej na rynku duńskim i muszą uzyskać zezwolenie na pobyt. Korzystną formą jest utworzenie biura firmy na rynku duńskim, albowiem nie wymaga to angażowania środków kapitałowych, jak w wypadku spółki akcyjnej (A/S - kapitał zakładowy w wysokości 500 tys. DKK) czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (ApS - kapitał zakładowy w wysokości 80 tys. DKK).

Firma zagraniczna może otworzyć swój oddział na rynku duńskim pod warunkiem, że jest ona zarejestrowana w swoim kraju wg regulacji prawnych korespondujących z duńskimi przepisami stosowanymi wobec spółki akcyjnej (A/S) lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (ApS). W składzie zarządu oddziału firmy zagranicznej, podobnie jak spółki akcyjnej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie musi być osoby posiadającej prawo pobytu w Danii lub UE.


źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 
Polityka Prywatności