Czechy

Flaga Czech biało czerwona z niebieskim trójkątem
Państwo: Czechy
Obszar (km2): 78 866
Ludność 2012 (mln): 10,5
Język urzędowy: czeski
Waluta: korona czeska
Domena internetowa: .cz
Kod telefoniczny: +420
Data wstąpienia do UE: 1 maja 2004r
PKB na osobę 2011 (USD): 20 436
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2011 (%): 18.0
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2011 (%): 5.6
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2011 (%): 7.6
Stopa bezrobocia wrz 2012 (%): 7.1
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2012 (%): 19.9
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2012 (%): 6.2
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2012 (%): 8.4

Działalność gospodarczą może prowadzić osoba fizyczna lub prawna, jeżeli spełni warunki określone w ustawie o działalności gospodarczej (Zákon č. 455/1991 Sb., o ţivnostenském podnikání).

Działalność gospodarczą prowadzona na terytorium Republiki Czeskiej dzielimy na:

• rzemieślniczą - uprawnienia do tego rodzaju działalności uzyskać można po ukończeniu odpowiedniej szkoły;

• wiązaną - warunkiem podjęcia takiej działalności gospodarczej są umiejętności zawodowe uzyskane w inny sposób;

• wolną - do podjęcia takiej działalności gospodarczej nie są wymagane żadne uprawnienia zawodowe.

Działalność gospodarczą można prowadzić także w formie spółek prawa handlowego:

  • spółka jawna (veřejná obchodní společnost - v.o.s.).
  • spółka komandytowa (komanditní společnost - k. s.),
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (společnost s amo omezeným - s.r.o.),
  • spółka akcyjna (akciová společnost - a.s.), Działalność gospodarczą w formie spółek prawa handlowego reguluje Kodeks handlowy (zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník).

Aby rozpocząć własną działalność na terenie Czech, trzeba spełniać następujące warunki: być pełnoletnim, posiadać zdolność do czynności prawnych, być niekaralnym, posiadać zaświadczenie urzędu skarbowego, że dana osoba fizyczna nie zalega z płatnościami należnych zobowiązań podatkowych i właściwego organu ubezpieczenia społecznego, że nie zalega w opłatach na ubezpieczenie zdrowotne i socjalne (o ile prowadziła działalność gospodarczą na terenie Czech), a w szczególnych przypadkach trzeba udokumentować posiadanie specjalistycznego
wykształcenia oraz dodatkowych uprawnień, jeśli wymaga tego ustawa o przedsiębiorczości lub inne szczególne przepisy prawne.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej przez cudzoziemców

Osoby fizyczne i prawne spoza Republiki Czeskiej mogą prowadzić działalność gospodarczą na terenie Czech na takich samych warunkach jak obywatele czescy. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej przez cudzoziemców w Republice Czeskiej reguluje § 46 Ustawy o działalności gospodarczej (Ustawa Nr 455/1991 z dnia 2 października 1991 r. z późniejszymi zmianami). Zgodnie z tą ustawą i jej postanowieniami osoba fizyczna, aby rozpocząć działalność gospodarczą, musi przedstawić: wypisy z Rejestru Karnego z macierzystego kraju, którego osoba jest obywatelem oraz z kraju, w którym przebywała w ciągu ostatnich 3 lat ponad trzy miesiące..

Rejestracja firmy w rejestrze czeskim

Cudzoziemiec, który zakłada na terytorium Czech przedsiębiorstwo składa zgłoszenie w Urzędzie Rejestracji Przedsiębiorców (Ţivnostenský úřad ). Zgłoszenia można dokonać w jakimkolwiek gminnym urzędzie ds. działalności gospodarczej na całym terytorium RCz. Miejsca w których dokonuje się zgłoszenia oznaczone są logiem CRM - Centrální registrační místo. Zgłoszenia działalności dokonuje się za pomocą jednego formularza. Jeżeli zgłaszający spełni wszystkie warunki określone przez prawo, urząd wpisuje przedsiębiorcę do rejestru i wydaje wypis z rejestru w ciągu 5 dni od daty złożenia wniosku. Składając formularz rejestracyjny należy wnieść opłatę w wysokości 1 000 KCz.

Osoba fizyczna wraz ze zgłoszeniem działalności gospodarczej lub wnioskiem o koncesję do urzędu ds. działalności gospodarczej może również:

  • złożyć wniosek o rejestrację w celach podatkowych,
  • złożyć wniosek w sprawie ubezpieczenia emerytalnego,
  • złożyć wniosek w sprawie ubezpieczenia chorobowego,
  • złożyć wniosek w sprawie ubezpieczenia zdrowotnego,
  • zgłosić prowadzenie samodzielnej działalności naukowej,
  • zgłosić utworzenie miejsca pracy.

Osoba prawna wraz ze zgłoszeniem działalności gospodarczej lub wnioskiem o koncesję do urzędu ds. działalności gospodarczej może również:

  • złożyć wniosek o rejestrację w celach podatkowych,
  • zgłosić utworzenie miejsca pracy.

Zakładając działalność gospodarczą można skorzystać z jednolitego formularza rejestracyjnego (Jednotný registrační formulář -JRF) za pomocą którego działalność zgłasza się jednorazowo również do urzędu skarbowego, urzędu ds. Ubezpieczeń społecznych, urzędu ds. Ubezpieczeń zdrowotnych i urzędu pracy. Jednakże każda osoba zakładająca działalność gospodarczą może zgłosić się do wszystkich urzędów osobiście.

Przydzielenie numeru statystycznego (IČO) - odpowiednika polskiego REGON-u.

Każda firma działająca na terenie Republiki Czeskiej musi być zarejestrowana przez Urząd Statystyczny.

Wniosek o rejestrację przedkładany jest odpowiedniemu krajowemu urzędowi statystycznemu (odpowiednik

polskiego wojewódzkiego) - zgodnie z adresem siedziby firmy.

Wykaz urzędów przydzielających nr IČO:

http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/pracoviste_csu_ktera_prideluji_ico_v_regionech

Rejestracja w Urzędzie Finansowym (Skarbowym)

Po rozpoczęciu działalności gospodarczej firma powinna zgłosić ten fakt w urzędzie finansowym właściwym dla siedziby firmy na terytorium Republiki Czeskiej.

Urząd finansowy na podstawie wniosku firmy przydzieli jej nr identyfikacji podatkowej DIČ (daňové identifikační číslo - odpowiednik polskiego NIP)

Wykaz urzędów skarbowych:

http://www.statnisprava.cz/rstsp/ciselniky.nsf/i/d0027

http://www.financni-urady.cz/

Działalność można rozpocząć z dniem wydania decyzji przez urząd, wyjątkiem jest działalność wymagająca koncesji. W tym drugim przypadku działalność można rozpocząć gdy decyzja o koncesji się uprawomocni.

Formy opodatkowania i prowadzenia ewidencji:

  • pełna księgowość (spółki z o.o. i przedsiębiorcy o dużych obrotach),
  • księga podatkowa (rozchodów i przychodów) zwana prostą księgowością
  • zryczałtowane odjęcie kosztów prowadzenia działalności (od wyliczonego przychodu brutto odejmuje się 40% do 80% bez konieczności udokumentowania w postaci przyjętych faktur), podatek dochodowy od osób fizycznych liniowy -15%, podatek dochodowy od osób prawnych - 19%, podatek VAT - dwie stawki 20% i 10%.

Składki ubezpieczeniowe

Osoby samo zatrudnione mają obowiązek płacić składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz politykę zatrudnienia. Obowiązkowa składka na ubezpieczenie społeczne wynosi 29,2% podstawy wymiaru. Osoba prowadząca działalność gospodarczą może także opłacać ubezpieczenie chorobowe w wysokości 2,3 % podstawy wymiaru. Ponadto należy opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne, która dla przedsiębiorcy wynosi 13,5 % podstawy wymiaru. W 2011 roku minimalna podstawa miesięczna do obliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 12.370 CZK, a maksymalna 1.781.280 CZK. http://www.podnikatel.cz/clanky/zmeny-v-pojisteni-v-roce-2010

http://www.cssz.cz/cz/pojisteni-osvc/platba-pojistneho/zmeny-v-pojisteni-osob-samostatne-vydelecne-cinnych-od-1-1-2011.htm


źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Polityka Prywatności