Portugalia - Polacy

Flaga Portugalii jest podzielona na 2 pionowe pasy: zielony i czerwony. Na ich złączeniu umieszczony jest herb Portugalii
Państwo: Portugalia
Obszar (km2): 92 391
Ludność 2012 (mln): 10,6
Język urzędowy: portugalski
Waluta: euro
Domena internetowa: .pt
Kod telefoniczny: +351
Data wstąpienia do UE: 1 stycznia 1986r
PKB na osobę 2011 (USD): 22 359
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2011 (%): 31.4
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2011 (%): 12.9
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2011 (%): 13.4
Stopa bezrobocia wrz 2012 (%): 16.2
Stopa bezrobocia poniżej 25 lat wrz 2012 (%): 38.9
Stopa bezrobocia mężczyźni wrz 2012 (%): 16.8
Stopa bezrobocia kobiety wrz 2012 (%): 15.6

1 maja 2006 r. Portugalia w pełni otworzyła swój rynek pracy dla obywateli Polski. Oznacza to, że obywatele polscy nie potrzebują zezwolenia na pracę, aby podjąć legalne zatrudnienie w Portugalii i mogą w pełni korzystać ze wszystkich praw wynikających z unijnych zasad swobody przepływu pracowników oraz usług.

Mają te same przywileje, co pracownicy portugalscy, w szczególności dotyczy to przywilejów związanych z warunkami pracy, płacy i ubezpieczeń społecznych. Obywatele Polski, podobnie jak inni obywatele pochodzący z nowych krajów Unii Europejskiej, uzyskują preferencje w dostępie do portugalskiego rynku pracy, przed obywatelami pochodzącymi z krajów trzecich.

Członkowie rodziny pracownika z nowego kraju członkowskiego również otrzymują dostęp do portugalskiego rynku pracy. Obywatele UE maja prawo przebywać na terenie Portugalii do 3 miesięcy na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.

Aczkolwiek, jeżeli zamierzają przebywać w Portugalii dłużej niż 3 miesiące muszą się zwrócić do lokalnego Oddziału Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (Direcęao ou Delegaęao Regional do Servięo de Estrangeiros e Fronteiras - SEF)lub Urzędu Miasta (Camara Municipal - nie wszystkie Urzędy Miast wydają tego typu dokumenty)z wnioskiem o wydanie Karty Pobytu Obywatela Unii Europejskiej (Certificado de Registo)- rejestracja pobytu obywatela UE. Karta jest wydawana na pięć lat lub na przewidywany okres pobytu.

Dokumenty niezbędne do uzyskania Karty Pobytu:

  • ważny paszport lub inny dowód tożsamości

  • oświadczenie złożone przez aplikanta pod przysięgą o tym, że:

  • jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub prowadzi działalność gospodarczą

  • posiada wystarczające zabezpieczenie finansowe na utrzymanie siebie i swojej rodziny
  • pobiera naukę w państwowej lub prywatnej szkole i posiada wystarczające zabezpieczenie finansowe na utrzymanie siebie i swojej rodziny.

Bliższe informacje można uzyskać telefonicznie, pod numerem +35 214 236 200 bądź na stronie www.sef.pt.

Obywatele polscy, na równi z obywatelami Wspólnoty, mogą również w pełni korzystać z ofert pracy znajdujących się w dyspozycji urzędów pracy, a także z różnych form szkolenia zawodowego i programów zatrudnienia organizowanych przez Instytut Zatrudnienia i Szkolenia Zawodowego (IEFP) (Instituto de Emprego e Formaęao Profissional). W tym celu muszą zarejestrować się w lokalnym Centrum Pracy (Centro de Emprego).

Każdy, kto zamierza podjąć zatrudnienie w Portugalii, musi posiadać numer Identyfikacji Podatkowej (Numero de Contribuinte, znany również jako Numero de Identificacao Fiscal - NIF). W tym celu należy złożyć podanie wraz z paszportem lub dowodem osobistym i informacją o miejscu zamieszkanie w Portugalii, do Wydziału Finansowego (Repartięao de Finanęas). Szczegółowe informacje są dostępne na stronie http://info.portaldasfinancas.gov.pt



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 
Polityka Prywatności