Rozmowa kwalifikacyjna – bądź przygotowany

Dział: praca.studentnews.pl

Twoja odpowiedź na ofertę pracy zainteresowała rekrutera. Świetnie! Teraz przed Tobą czas przygotowań. Jak skorzystać szansy i właściwie wykorzystać spotkanie z przyszłym pracodawcą?

Po zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną musisz sobie sam pogratulować! Twoje zgłoszenie (cv bądź uzupełnienie danych w formularzu rekrutacyjnym online) okazało się atrakcyjne dla Twojego potencjalnego pracodawcy! Przyciągnąłeś jego uwagę. Teraz ważne, by przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej tak, by to zainteresowanie zamieniło się w pewność ze strony firmy, że ma przed sobą właściwego kandydata. Jak to zrobić?

TREŚĆ OFERTY - czytaj dokładnie

Pamiętaj, by już na etapie odpowiadania na ofertę pracy zapisać na dysku swojego komputera treść oferty. Nie wystarczy skopiowanie i zapisanie linku do oferty - pamiętaj, że oferty online znikają (ich prezentacja w sieci jest ograniczona w czasie). Skopiuj tekst zawierający informacje o firmie, wymagania, zakres zadań i wszystkie pozostałe informacje z przekazu do oddzielnego pliku. Przed rozmową należy wrócić do tekstu ogłoszenia i ponownie go przeanalizować. Takie zachowanie tekstu oferty jest tym bardziej ważne, że kandydaci zazwyczaj wysyłają sporo zgłoszeń na podobne oferty rekrutacyjne i nietrudno o pomyłkę.

Po pierwsze przeanalizuj ponownie opis pracodawcy, który zazwyczaj znajduje się na samym początku ogłoszenia. Znajdziesz w nim m.in. informacje o branży, zasięgu działania i wielkości firmy. W tym fragmencie mogą być umieszczone również dane o wartościach, jakie są ważne dla pracodawcy, krótki przekaz o pozycji firmy i planowanym kierunku rozwoju. Wydawać by się mogło, że to tylko standardowy tekst promocyjny, ale przeczytaj go uważnie. Zmotywowany kandydat zainteresuje się tym fragmentem, a motywację rektuter zbada równie dokładnie, jak Twoje kwalifikacje.

Jeżeli w ogłoszeniu brak jest informacji o lokalizacji, to takie dane uzupełnij przeszukując stronę www firmy. Przy okazji od razu określisz jak daleka trasa czeka Cię w dniu spotkania. Zaplanuj ją dokładnie.

Kolejność i wyróżnienie niektórych wymagań ma znaczenie - najważniejsze elementy z pewnością będą przedmiotem rozmowy z rekruterem. Mogą być też badane w inny sposób niż tylko samym wywiadem. Jeżeli w ofercie widzisz wymagania konieczne do spełnienia (m.in. dotyczące zaawansowanej wiedzy w danej dziedzinie, znajomości języka obcego na konkretnym poziomie i jest to język do wykorzystania w codziennej pracy wewnątrz i na zewnątrz firmy), to możesz spodziewać się testów lub zadań praktycznych dotyczących tych punktów.

Lista zadań, które weźmie na siebie pracownik jest równie ważna - jeżeli masz co do nich dodatkowe pytania lub wybrane punkty wymagają doprecyzowania, to pamiętaj, że podczas spotkania Ty też jesteś stroną, która może zadawać pytania. Osoba, która przeanalizowała ofertę firmy i ma dodatkowe pytania jest w oczach rekrutera zmotywowanym i w pełni zainteresowanym firmą kandydatem.

To, co oferuje pracodawca warte jest Twojej uwagi - zwłaszcza, gdy w tej części ogłoszenia jest mowa np. o podstawie zatrudnienia. Przygotowując się do rozmowy musisz wiedzieć co odpowiesz na pytanie o Twoje oczekiwania finansowe. Jeśli w ofercie mowa o zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, to kwota brutto Twojej pensji będzie inna niż w przypadku umowy zlecenia. Znajdź z sieci kalkulatory wynagrodzeń i sprawdź kwoty, by nie popełnić błędu podczas spotkania. Jeśli w ofercie firmy nie ma informacji o podstawie zatrudnienia musisz wiedzieć jaka kwota netto przy takich obowiązkach i na takim konkretnym stanowisku będzie Cię interesowała.

METODY PRZYGOTOWANIA SIĘ DO ROZMOWY

Zdecydowana większość rekruterów sprawdza kandydata przed rozmową wstawiając jego imię i nazwisko w wyszukiwarkę. Ty też sprawdź firmę, od której dostałeś zaproszenie. Oczywiście podstawą będzie oficjalna strona www (oferta firmy, jej historia, lokalizacje, sukcesy). Warto jednak dodatkowo zapoznać się z opiniami na jej temat na forach branżowych oraz z artykułami dotyczącymi naszego potencjalnego pracodawcy.

Zastanów się jakie pytania może zadać rekruter - które kwalifikacje, doświadczenia zawodowe, a może konkretne zadania mogą stać się tematem wywiadu rekrutacyjnego. Z pewnością będą miały związek z wymaganiami stawianymi przed kandydatem. Przygotuj na nie odpowiedzi - najlepiej wypowiedz je na głos, poproś kogoś z rodziny/koleżankę/przyjaciela o wysłuchanie i poproś o uwagi.

Podobnie przygotuj odpowiedzi na pytania związane z kompetencjami miękkimi wymaganymi przez pracodawcę.

Na rozmowę zabierz ze sobą cv (ewentualnie również kopie referencji) oraz ofertę pracy z zaznaczonymi miejscami, o które chcesz dopytać. Przygotuj też kilka pytań, które każdy kandydat powinien zadać rekruterowi. Jeżeli podczas spotkania nie usłyszysz informacji o dalszych etapach rekrutacji koniecznie uzupełnij te dane: ustal ile czasu potrwa wybór kandydatów do następnego etapu procesu selekcji, kiedy możesz się spodziewać informacji zwrotnej i jakie są dalsze etapy rekrutacji. Podziękuj za czas, jaki pracodawca poświęcił Ci podczas spotkania.

Przynajmniej dzień przed rozmową kwalifikacyjną pamiętaj o przygotowaniu stroju. Zorientuj się też ile czasu zajmie Ci dojazd na spotkanie - spóźnienie na spotkanie z pewnością wpłynie na Twój wizerunek zawodowy. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz.

PAMIĘTAJ…

Pamiętaj, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej badane będą: kwalifikacje, motywacje oraz dopasowanie do firmy/zespołu/branży. Możliwe, że Twoje kwalifikacje nie będą wystarczające byś zdobył stanowisko, o które się ubiegasz. Nie przejmuj się, wyciągnij lekcję z procesu rekrutacji. Masz prawo zapytać o te elementy Twojej kandydatury, które wymagają dalszej poprawy. Pamiętaj o zasadzie nie palenia za sobą mostów - pracodawca ma prawo wyboru innego kandydata, nie okazuj swojego niezadowolenia. Pamiętaj: możesz być zainteresowany inną ofertą tej samej firmy i spotkasz tych samych rekruterów przy innej okazji. Niech zapamiętają Cię, jako profesjonalistę.

Autor: Julita Mucha, Stowarzyszenie na rzecz Akademickich Biur Karier

Artykuł powstał w ramach projektu "Integracja obcokrajowców na polskim rynku pracy - studenci i absolwenci poznają swoje prawa i możliwości" współfinansowanego ze środków Urzędu m. st. Warszawy.


data ostatniej modyfikacji: 2016-12-30 10:39:45
Komentarze
Ostatnie:
30.12.2016 12:14
Dodał(a): ~ja
fajne spostrzeżenia:) jeśli chodzi o rozmowę kwalifikacyjną bardzo podoba mi się filmik tu: http://blog.impel.pl/rozmowa-kwalifikacyjna-gafy/ z poczuciem humoru, ale w sumie prawdziwy:)
 
Polityka Prywatności