Praca w gastronomii - od czego zacząć?

Dział: praca.studentnews.pl

Nie ma się co oszukiwać, ale to właśnie praca w gastronomii jest tą branżą, gdzie każdego roku pojawiają się tysiące nowych ogłoszeń o pracę. W większości przypadków jest to praca dorywcza, skierowana do osób młodych, której podejmują się uczniowie lub studenci na okres np. wakacji. To jednak nie wszystko, gdyż wiele osób postanawia swoją dalszą karierę lub przyszłość zawodową związać właśnie z tą branżą – pracując jako kelnerka, kucharz, barman czy manage

Wykształcenie

Od czego powinno się zacząć swoją przygodę z gastronomią? Wiele osób odpowie, że od wykształcenia. Owszem, w dzisiejszych czasach odgrywa ono znaczącą rolę, jednak przede wszystkim liczą się umiejętności oraz doświadczenie. Nie trzeba od razu kończyć kilkuletniej szkoły gastronomicznej, wystarczą chociażby w zupełności kursy kulinarne na szefa kuchni, dzięki którym zdobędziemy aktualną wiedzę na temat obecnych trendów w restauracjach wraz z umiejętnościami praktycznymi. Takie kursy organizowane są w ośrodkach szkoleniowych, których w całej Polsce jest kilkadziesiąt, jednym z nich jest Galicyjska Szkoła Smaku.

Oczywiście kucharz to nie jedyne możliwe stanowisko pracy w gastronomii. Wiele osób wybiera bowiem najczęściej jako pracę dorywczą pracę za barem lub kelner/kelnerka. Tutaj również nie jest wymagane specjalne wykształcenie, jednak oczywiście skończenie specjalistycznych kursów zapewni nam większe szanse na zatrudnienie i będzie solidną podstawą podczas negocjowania wynagrodzenia.

Kursy i szkolenia

Ktoś może zadać sobie pytanie: czy zamierzając pracować dorywczo jako barman lub kelnerka powinienem/powinnam skończyć specjalistyczne kursy? Oczywiście, że nie, jednak takie szkolenia na pewno zwiększą Twoje szanse na rynku pracy. Jeśli zamierzasz pracować jako barman przez dłuższy okres czas i to lubisz, na pewno warto skończyć kurs barmański. Tutaj możesz poczytać więcej (jak i zapoznać się z programem) na temat przykładowego kursu dla barmana.

Nie inaczej jest w przypadku kelnerów/kelnerek. Chcąc sobie jedynie dorabiać, szkolenia nie są wymagane. Jeśli jednak planujesz pracę w ekskluzywnej restauracji przez dłuższy okres czasu, na pewno warto rozważyć zrobienie kursu kelnerskiego. Tutaj znajdziesz przykładowy program takiego szkolenia. Oczywiście kelnerka w barze mlecznym nie musi takich kursów kończyć, ale aby dostać pracę w renomowanej restauracji i wybić się na tle innych kandydatów taki kurs działa z pewnością na naszą korzyść.

Książeczka sanepidowska

Przy okazji omawiania pracy w gastronomii, nie sposób wspomnieć o książeczce sanepidowskiej. Jest ona wymagana do pracy w sklepie zatem również i pracując za barem czy jako kucharz należy ją wyrobić. W wielu miejscach możesz zostać nie wpuszczony nawet za bar, bez jej posiadania. Wyrobienie książeczki to trzykrotna wizyta w Sanepidzie oraz badanie lekarskie – trwają one przynajmniej 7-10 dni. Książeczka ważna jest rok. Potem, należy ją aktualizować.

dodane przez KamilW


data ostatniej modyfikacji: 2015-06-27 16:46:14
Komentarze
Ostatnie:
22.03.2016 9:36
Dodał(a): ~Gastronomia
oferty pracy w gastronomii na terenie Niemiec i Austrii również na www.gastro-job.pl
24.02.2016 11:31
Dodał(a): ~adamZ
Dla uczniów, którzy stoją jeszcze przed wyborem szkoły a są zainteresowani gastronomią polecam http://www.wshig.pl/ Bardzo dobra szkoła gastronomiczna w Poznaniu, jestem jej studentem i podoba mi się zaangażowanie kadry, klimat uczelni, myślę, że będę dobrze przygotowany do pracy w gastronomii :)
28.06.2015 13:48
Dodał(a): ~Rafał
Szukając pracy w gastronomii warto zajrzeć na www.pracawgastronomii.pl :)
 
Polityka Prywatności