Nie takie call center straszne, jak je malują

Dział: praca.studentnews.pl

Niewdzięczna, ciężka, monotonna, słabo płatna. Niedająca możliwości rozwoju, bez perspektyw… Takie stereotypy na temat pracy w call center panują wśród większości czynnych zawodowo ludzi. A jak jest naprawdę?

Call centers nie cieszą się najlepszą opinią wśród aktywnych zawodowo osób. Jednak pracodawcy i HR-owcy mówią o wielu pozytywnych aspektach tego zajęcia. Praca na słuchawkach daje wiele możliwości rozwoju, szczególnie na początku kariery zawodowej. Z uwagi na elastyczny grafik i niepełny wymiar godzin, call center jest częstym wyborem osób uczących się. Daje możliwość zdobycia cennego doświadczenia nierzadko w renomowanych firmach i międzynarodowych korporacjach.

Doświadczone, rzetelne call centers posiadają własne programy rozwojowe i pozapłacowe systemy motywacyjne. Konsultanci korzystają z dużej liczby różnorodnych szkoleń, które oferuje dla stojących na progu kariery zawodowej niewiele branż (szkolenia z obsługi klienta, z prezentacji, asertywności, komunikacji werbalnej, pokonywania obiekcji czy technik negocjacyjnych).- mówi Katarzyna Swatowska- szef Grupy Call Center Stowarzyszenie Marketingu Bezpośredniego. Zdobywają doświadczenie obsługując projekty o różnym zakresie odpowiedzialności, reprezentując międzynarodowe koncerny oraz polskie firmy. Daje to unikatowe doświadczenie już na początku kariery zawodowej.

Większość konsultantów traktuje pracę w call center jako pracę czasową, która ma pomóc w wejściu na rynek, jednak to podejście się zmienia. W dobrym call center konsultant może przeszkolić się z obsługi klienta, z prezentacji, asertywności, komunikacji werbalnej, pokonywania obiekcji czy technik negocjacyjnych. Wiele branż nie może pochwalić się tego typu szkoleniami, które pomagają zdobywać praktyczną wiedzę potrzebną w pracy zawodowej.

Na przestrzeni lat zmienia się charakter branży call center, podejście do klienta, pracownika oraz samo nastawienie konsultanta. Tzw. praca na słuchawce daje coraz większe możliwości rozwoju, powstają specjalne ośrodki szkoleniowe, organizowane są branżowe konkursy i rankingi - mówi Maciej Wielkopolan, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Marketingu SMB. W tegorocznej edycji konkursu Telemarketer Roku padł rekord zgłoszeń, co świadczy o wzroście jakości oferowanych usług jak i kompetencji osób pracujących w call centers oraz o coraz poważniejszym podejściu do tego zawodu.

W związku ze specyfiką pracy najbardziej popularną formą zatrudnienia jest umowa - zlecenie. Nie określa ona czasu pracy zleceniobiorcy, który sam dostosowuje grafik do swoich potrzeb. Ta forma zatrudnienia jest atrakcyjna dla osób, które się uczą, wychowują dzieci lub po prostu potrzebują dodatkowego płatnego zajęcia. Co więcej w przypadku umowy-zlecenia dochód netto będzie wyższy niż w przypadku umowy o pracę przy tej samej kwocie brutto, co stanowi dodatkowy plus dla studentów. Ponadto na wysokość wynagrodzenia składa się zazwyczaj kilka czynników. Najczęściej stanowi je stawka godzinowa, której wysokość uwzględniona jest w umowie. Dodatkowo doliczana jest prowizja od sprzedaży produktu lub usług. Nie ma górnej granicy wynagrodzenia, w związku z czym jego wysokość jest uzależniona od poziomu motywacji i zaangażowania konsultanta.

Call centers mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na rynek pracy. Coraz więcej powstaje ich w mniejszych ośrodkach, na terenach, gdzie wskaźnik bezrobocia jest wysoki. Takie firmy szybko stają się ważnymi pracodawcami w regionie. Rocznie w call centers w Polsce pracę znajduje nawet 200 tysięcy osób. Pomimo szybkiego rozwoju usług online i e-commerce branża ta nie ucierpi, gdyż technologie nie wyprą kontaktu z żywym człowiekiem.


data ostatniej modyfikacji: 2014-10-15 08:51:53
Komentarze
 
Polityka Prywatności