Specjalista poszukiwany

Dział: praca.studentnews.pl

Rynek pracy bezustannie ewoluuje, jest dynamiczny i coraz częściej wymaga od pracowników ciągłego dokształcania się, zdobywania nowych umiejętności i elastycznego podejścia do otoczenia. Niejednokrotnie stawia nawet przed koniecznością zmiany profesji. Dla wielu pracodawców niezwykle istotne stały się wąskie specjalizacje. Sposobem na dostosowanie się do wymagań rynku są różnego rodzaju kursy, szkolenia czy studia podyplomowe.

Z badań przeprowadzonych w 2013 roku przez portal www.Rynekpracy.pl wynika, że Polacy zdają sobie sprawę z tego jak ważne jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Prawie 83 proc. ankietowanych zaznaczyło, że planuje zdobywać nowe kompetencje poprzez kursy, szkolenia, studia podyplomowe czy doktoranckie.

Gotowy na zmiany

Mimo, że stopa bezrobocia jest dość wysoka, wielu pracodawców ma problem ze znalezieniem pracowników, którzy spełniają ich oczekiwania. Przyczyną jest niedobór na rynku pracy osób o określonych, bardzo konkretnych kompetencjach i umiejętnościach. Wyniki Bilansu Kapitału Ludzkiego z roku 2010 i 2011 pokazały, że aż 75 proc. pracodawców miało problemy z zatrudnieniem odpowiednich pracowników. 30 proc. z nich określiło, że była to trudność ze znalezieniem specjalistów w danych dziedzinach.

Rynek pracy jest wymagający i szuka tych, którzy nie boją się podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Oczekuje od pracowników ciągłego poszerzania wiedzy, dokształcania się, a nawet zmiany profesji. - Dodatkowe umiejętności potwierdzone ukończeniem studiów podyplomowych, kursów, szkoleń czy warsztatów nie tylko są dobrze postrzegane przez przyszłych pracodawców - rekruterów, ale także mogą być pomocne pracownikowi w uzyskaniu awansu zawodowego w firmie, w której jest już zatrudniony - mówi Luiza Kalupa, kanclerz poznańskiej Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej. Pracownicy, którzy stale inwestują we własny rozwój, zdobywają nowe kompetencje i poszerzają wiedzę w danym zakresie są cenieni przez większość pracodawców. Obecnie od pracowników wymaga się umiejętności przystosowania się do zmieniającego się rynku pracy i gotowości do podejmowania pracy w różnych branżach, nie zawsze zgodnych z wykształceniem. Konieczne stało się również świadomie planowanie i zarządzanie swoją karierą.

Sposób na dokształcanie

Studia podyplomowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Są sposobem na zdobywanie specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Dodatkowe kwalifikacje znacznie zwiększają konkurencyjność na rynku pracy i pozwalają na stanie się ekspertami w danej dziedzinie.

Ze studiów podyplomowych skorzystać mogą osoby z tytułem zarówno licencjata, jak i inżyniera czy też magistra. Chętnych na dokształcanie się w takiej formie jest sporo, dlatego też uczelnie proponują coraz więcej różnorodnych kierunków. - Jest to spowodowane także powstawaniem nowych zawodów i rosnącym zapotrzebowaniem na wysokiej klasy specjalistów. Najlepsze uczelnie dbają o to, by kształcić na jak najwyższym poziomie i zapewniać grono wykładowców, którzy są nie tylko teoretykami, ale również praktykami - mówi Luiza Kalupa. Co ważne, proponowane specjalizacje znacznie zwiększają szansę na znalezienie pracy. - Uczelnie stale modyfikują swoje oferty, oceniają zapotrzebowania rynku pracy i jak najlepiej dopasowują kierunki do jego potrzeb - dodaje Luiza Kalupa z WSEIiI. Możliwe jest studiowanie coraz węższych dziedzin, dzięki czemu absolwenci studiów podyplomowych stają się bardzo wyspecjalizowanymi ekspertami.

Wybierając kierunek dokształcania należy wziąć pod uwagę nie tylko zapotrzebowanie rynku, ale także własne doświadczenie i plany zawodowe. - Możemy zdecydować się na poszerzanie wiedzy i podnoszenie kwalifikacji w dziedzinie, w której jesteśmy już zakorzenieni lub podjąć studia, które dadzą nam zupełnie nowe możliwości zawodowe, kwalifikacje i otworzą drzwi do wykonywania innej pracy niż dotychczasowa - mówi Luiza Kalupa, kanclerz Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej.


data ostatniej modyfikacji: 2014-09-25 12:38:42
Komentarze
Ostatnie:
4.10.2014 17:49
Dodał(a): 
Witam! Bardzo dobrym rozwiązaniem będą właśnie studia podyplomowe, które dają możliwość kształcenia w wąskich specjalizacjach. Dlatego też ze swojej strony serdecznie zapraszam do zapoznania się z ofertą studiów podyplomowych na uczelniach Wyższej Szkoły Bankowej. Warto szybko podjąć decyzję, bowiem każdego dnia ubywa wolnych miejsc na naszej uczelni. Dodam też, że do 15 października zapisując się na studia można zaoszczędzić aż 250zł, bowiem wpisowe zostało obniżone z 400zł na 150zł.

Pozdrawiam, Małgorzata Wieczorek
Online Ekspert WSB
 
Polityka Prywatności