Praca podczas studiów – czy to się opłaca?

Dział: praca.studentnews.pl

Nadchodzące tygodnie to najlepszy czas dla studentów, by rozpocząć poszukiwania swojej pierwszej pracy. Choć może się wydawać, że pogodzenie pracy z nauką jest bardzo trudne, coraz większa liczba studentów zarówno kierunków dziennych, jak i zaocznych podejmuje to wyzwanie i zaskakująco wiele zyskuje.

Na przełomie sierpnia i września pracodawcy wznawiają procesy rekrutacyjne po wakacyjnym czasie urlopowym. Wiele z nich to oferty praktyk i staży niewymagające doświadczenia zawodowego i umożliwiające pracę w elastycznych godzinach. - Początek roku akademickiego lub okres tuż przed pierwszym października to prawdopodobnie najlepszy czas na szukanie dodatkowej pracy dla studentów. Wzmożona rekrutacja w wielu firmach sprzyja szukaniu zatrudnienia. Poza oczywistym zdobyciem doświadczenia, które jest nieocenione, młodzi ludzie mogą też liczyć na uzyskanie niezależności finansowej - twierdzi Marcin Kotus z Feender.com, portalu gromadzącego oferty pracy i staży w Polsce i za granicą.

Jak wskazują badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii aż 85% HR-owców uważa, że doświadczenie zawodowe jest warte więcej niż wiedza naukowa zdobyta w tym samym czasie, w tej samej dziedzinie. Dodatkowa praca to spore wyzwanie, ale przede wszystkim najlepsza gwarancja znalezienia stałego zatrudnienia po zakończeniu edukacji. Stosowanie nabytej wiedzy w praktyce jest świetnym sposobem na to, by swoje oczekiwania względem przyszłej kariery skonfrontować z rzeczywistością - Podjęcie każdej pracy traktowane jest jako dodatkowy atut dla przyszłego absolwenta. Może to być obsługa call center, praca w kawiarni czy inne dodatkowe zajęcie. Każde takie doświadczenie sprawia, że uczymy się pracy w zespole, co pracodawcy stawiają często na pierwszym miejscu na liście swoich wymagań. Zyskujemy umiejętność organizacji czasu i odpowiedzialności, co może mieć decydujące znaczenie w przypadku rekrutacji na nasze wymarzone stanowisko - podkreśla Marcin Kotus z Feender.com.

Poza wymienionymi plusami wynikającymi z podejmowania zatrudnienia podczas studiów istnieją też pewne niedogodności, które należy brać pod uwagę podczas planowania kolejnego roku akademickiego. Najbardziej oczywistym z nich jest brak wolnego czasu. Do codziennych obowiązków nie należy już tylko nauka i udział w zajęciach na uczelni, ale też kilkanaście do kilkudziesięciu godzin pracy tygodniowo, często w weekendy. Wymaga to często ustalenia indywidualnego toku studiów lub zwolnienia z pojedynczych zajęć. - To prawda, praca podczas studiów wymaga większej odpowiedzialności i umiejętnego gospodarowania swoim wolnym czasem. I choć widok znajomych idących na imprezę w momencie, gdy my wiemy, że następnego dnia musimy być w pracy o 8 rano jest irytujący, to jednak nie należy zapominać, że jest to ogromna inwestycja w przyszłość i gwarancja mniejszych problemów przy szukaniu pierwszej etatowej posady - mówi Marcin Kotus
z Feender.com.

Co jednak powinny zrobić osoby, których program studiów absolutnie wyklucza zagospodarowanie dodatkowych godzin na pracę? - Najlepszym rozwiązaniem dla osób, które rok akademicki w pełni poświęcają nauce, jest zdobycie wakacyjnego stażu lub pracy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest aplikowanie na wyjazdy zagraniczne, które dodatkowo pozwalają na podniesienie umiejętności językowych i są niewątpliwym atutem w CV. - podsumowuje Marcin Kotus z Feender.com i dodaje - Tak naprawdę każda praktyka jest dobra. Na uniwersytecie również można być bardzo aktywnym i zdobywać doświadczenie, organizując wydarzenia, biorąc udział w konferencjach czy spotkaniach kół naukowych. To, jak chcemy zwiększyć swoje szanse na rynku pracy jest sprawą indywidualną.


data ostatniej modyfikacji: 2014-09-10 12:09:44
Komentarze
Ostatnie:
14.09.2014 11:58
Dodał(a): 
Witam! Praca podczas studiów to dobra okazja na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego. W połączeniu z dobrymi studiami można liczyć na zdobycie lepszej pracy po ich ukończeniu lub awansie w dotychczasowej pracy. Dlatego też zapraszam na studia II stopnia na uczelnie grupy WSB, bowiem to najlepszy wybór dla osób, które chcą zdobyć dobrze płatną pracę. Potwierdzają to pracodawcy i aż 73,5% badanych pracodawców współpracujących z WSB uważa, że absolwenci WSB są przygotowani do pracy zawodowej dobrze lub bardzo dobrze („Badanie Atrybutów Marki”, TEB Akademia 2012). Warto rozważyć nasza ofertę do 20 września, bowiem do tego czasu trwa promocja dzięki której można oszczędzić aż 700zł na wpisowym i czesnym. Szczegóły oferty na naszej stronie internetowej.

Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki
Online Ekspert WSB II stopnia
 
Polityka Prywatności