Rozwój sektora energetyki atomowej w Polsce rodzi zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Już w fazie projektowania pierwszej polskiej elektrowni atomowej potrzebni są m.in. inżynierzy ds. oszacowania rynku, analizy infrastruktury, logistyki. Obecnie branża poszukuje nawet tysiąca pracowników – szacuje firma Bergman Engineering, która specjalizuje się w rekrutacji inżynierów.
Do końca 2015 r. sektor motoryzacyjny w Polsce będzie potrzebować ok. 3 tys. inżynierów – przewiduje firma Bergman Engineering, która specjalizuje się w rekrutacji inżynierów. Rosnący popyt na wykwalifikowanych pracowników jest ściśle związany z nowymi, zapowiedzianymi lub już realizowanymi, projektami inwestycyjnymi w branży.
Aż 15-20% inżynierów to freelancerzy – wynika z szacunków firmy inżynierskiej i rekrutacyjnej Bergman Engineering. Wśród elastycznych form współpracy, szczególnie popularne stają się kontrakty.
W styczniu ponad jedna piata ofert pracy (23%) dedykowana była specjalistom z kategorii IT oraz Nowoczesne Technologie. Na drugim miejscu w zestawieniu monsterpolska.pl, uplasowały się ogłoszenia dla specjalistów Sprzedaży oraz Sprzedaży Detalicznej (17%). Podium zamknęła kategoria Obsługa Klienta, z udziałem na poziomie 16% w ogólnej puli ofert. Znacznie wzrosło zapotrzebowanie na Inżynierów, liczba ofert pracy wzrosła o 25%.
W ubiegłym roku na portalu monsterpolska.pl zostało opublikowanych najwięcej ofert pracy z kategorii IT / Programowanie. Blisko co piąte ogłoszenie było skierowane do specjalistów reprezentujących tę kategorię, a ich liczba w ciągu całego roku wzrosła aż dwukrotnie. Na brak zainteresowania pracodawców nie mogli również narzekać poszukujący zatrudnienia w Obsłudze Klienta (17%) oraz Logistyce/ Zakupach/ Transporcie (15%).
Nowoczesne Technologie nie zwalniają tempa rozwoju, co przekłada się bezpośrednio na liczbę ofert pracy publikowanych na monsterpolska.pl. Na brak ofert pracy nie mogli narzekać również pracownicy Obsługi Klienta (18%). Całkowita liczba ofert pracy opublikowanych w IV kwartale ubiegłego roku wzrosła o 18% w porównaniu z III kwartałem 2014.
Na rynku pracy w branży inżynieryjnej od pewnego czasu obserwowany jest trend w kierunku większej specjalizacji w obrębie sprawowanych stanowisk. Sam tytuł inżyniera przestaje wystarczać. Zmienia się też sposób, w jaki inżynierowie poszukują pracy.
Branża IT niezmiennie króluje pod względem liczby ogłoszeń o pracę. Drugi w kolejności był sektor sprzedaży, a podium zamykały ex aequo – ogłoszenia dotyczące zawodów technicznych oraz z kategorii finanse i bankowość z wynikiem 7 proc., wynika z analizy ofert pracy opublikowanych na monsterpolska.pl
Wiele firm z kapitałem zagranicznym coraz częściej podejmuje decyzje o stworzeniu centrum kompetencyjnego w Polsce. Czynnikiem determinującym ten trend są nie tylko korzyści finansowe, ale także świetnie wyszkolona i doświadczona kadra pracownicza, pośród której znajdują się również inżynierowie. To świadczy o postępie technologicznym Polski, do czego od wielu lat zmierzaliśmy, a czego oznaki powoli zaczynamy obserwować.
Dyplom uczelni technicznej stwarza szerokie perspektywy zawodowe, nie stanowi jednak gwarancji sukcesu na rynku pracy. Aby móc zaplanować ścieżkę swojej kariery, oprócz wykształcenia i niezbędnych kwalifikacji, potrzebna jest także świadomość, którym branżom sprzyja koniunktura i które w najbliższej przyszłości będą zgłaszać największe zapotrzebowanie na specjalistów.
Praca kontraktowa, popularna pośród specjalistów z Europy Zachodniej, zyskuje zainteresowanie również w Polsce. Na jej zasadach coraz częściej zatrudniani są już nie tylko pracownicy sektora IT, ale także inżynierowie. Według konsultantów agencji doradztwa personalnego Experis, trend ten będzie się rozwijał.
Dla 18 proc. pracodawców na świecie przyczyną trudności w obsadzaniu stanowisk jest brak kompetencji miękkich u kandydatów. Czynnik ten coraz częściej przesądza o przyjęciu lub awansie pracownika, nawet wtedy, gdy jego stanowisko związane jest z obowiązkami technicznymi, czego dobrym przykładem są inżynierowie.
Amerykański FMC Technologies zamierza zatrudnić do końca tego roku ponad 100 inżynierów w swoim nowoutworzonym centrum badań i rozwoju w Krakowie.
Z danych Mazowieckiego Obserwatorium Rynku Pracy wynika, że kierowcy, elektrycy, budowlańcy będą znajdować się w wyższej grupie zawodowej. Natomiast zapotrzebowanie na inżynierów i lekarzy będzie wzrastało w ciągu najbliższych pięciu lat.
Znajomość języka obcego coraz częściej jest wymagana, w nawet tak niejęzykowej grupie zawodowej, jak matematycy i inżynierowie. Wszystko za sprawą rosnącego zainteresowania zagranicznych firm polskimi ścisłowcami.