Jak napisać pierwsze CV zaraz po studiach?

Dział: praca.studentnews.pl

Napisanie pierwszego CV może wydawać się trudne. Bez doświadczenia zawodowego, którym można wypełnić jedną z najważniejszych sekcji CV, trzeba wykazać się dużą kreatywnością. Jak napisać CV w trakcie studiów lub zaraz po nich, żeby zaimponować rekruterowi? Jest na to kilka sposobów.

Jak napisać CV – struktura

W swoim pierwszym CV warto zachować klasyczny podział na sekcje. Struktura profesjonalnego CV wygląda następująco:

1) Dane osobowe – powinny zawierać pełne imię i nazwisko oraz numer telefonu i adres e-mail. Co istotne, adres e-mail musi być poważny i oficjalny. Nie ma konieczności umieszczania daty urodzenia czy stanu cywilnego.

2) Fotografia – zdjęcie może wiele powiedzieć o człowieku, także o jego charakterze. Warto więc pokazać się od najlepszej strony. Mile widziane jest zdjęcie dobrej jakości, w kadrze portretowym albo od pasa w górę, i z delikatnym uśmiechem. Trzeba wyglądać profesjonalnie, ale nie sztucznie.

3) Cel zawodowy – wiele osób pomija tą pozycję, a dla rekruterów jest ona bardzo istotna. W tej sekcji należy krótko wyjaśnić swój cel zawodowy (jakiej pracy dla studenta lub jakiej pracy po studiach szukasz) oraz w jakich obszarach chcesz się rozwijać. A następnie krótko uzasadnić wybór danej ścieżki kariery swoimi predyspozycjami, talentami, wykształceniem czy cechami charakteru.

4) Edukacja – tutaj trzeba wpisać wykształcenie, czyli ukończone szkoły. Podstawówkę można pominąć. Najlepiej jest uwzględnić szkoły mające związek ze stanowiskiem, jak jakie się ubiegasz, z podaniem roczników (stosując odwróconą chronologię) oraz dokładnych nazw uczelni i kierunków. W tej sekcji można wpisać również ukończone kursy lub szkolenia, szczególnie te zakończone certyfikatem.

5) Doświadczenie – praca na studiach, praca wakacyjna, wolontariat, uczelniane projekty? Tak, to również jest doświadczenie, które w CV warto uwzględnić. Szczególnie jeśli koreluje ze stanowiskiem, na które się aplikuje. Ponadto każde z tych doświadczeń jest także informacją dla potencjalnego pracodawcy o zaangażowaniu, umiejętności zarządzania sobą w czasie, pracowitości i samej chęci do podejmowania różnych aktywności.

6) Umiejętności – warto oddzielnie wypisać umiejętności twarde, osobno zaś miękkie. Wyróżnić trzeba te umiejętności, które są przydatne na danym stanowisku, w danej firmie lub takie, które mogą nas wyróżnić na tle pozostałych kandydatów.

7) Zainteresowania – hobby to pokazanie swojej unikatowości. Warto szczególnie wpisać to, co mówi o zaletach, np. zamiłowanie do fotografii wskazuje na wrażliwość artystyczną, gra w szachy na cierpliwość i umiejętność logicznego myślenia, a gry zespołowe na zdolność do współpracy i współzawodnictwa.

Pierwsze CV – jakich błędów nie popełniać?

Przygotowując CV, trzeba pamiętać jeszcze o kilku następujących kwestiach:

• Oprawa graficzna – pstrokate tło, nieczytelna czcionka, dekoracje, wzorki, chaotyczny układ strony, mogą skutecznie zniechęcić rekrutera do zapoznania się z treścią CV. Aby mieć pewność, że CV jest atrakcyjne wizualnie, warto użyć gotowego szablonu lub kreator CV online od Praca.pl.

• Długość pierwszego CV nie powinna przekraczać jednej strony.

• Plik powinien być zapisany w formacie PDF oraz mieć rozsądną nazwę (np. CV_imię.nazwisko_data).

• Błędy językowe lub ortograficzne potrafią zrobić naprawdę złe wrażenie, trzeba więc na nie szczególnie uważać.

• CV zawsze musi być przejrzyste i umiejętnie podkreślać mocne strony. Każda zamieszczona informacja powinna być dobrze przemyślana.

• Celem tworzenia CV jest uzyskanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Powinno więc być ono adekwatne do ogłoszenia i odpowiadać na potrzeby pracodawcy. Mechaniczne wysyłanie dokumentów aplikacyjnych nie przynosi pożądanych efektów.

• Kłamstwa w CV mogą pomóc w otrzymaniu zaproszenia na rozmowę, ale podczas niej prawda wyjdzie na jaw. Mijanie się z prawdą dyskwalifikuje kandydata.

• Nie można zapomnieć o klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych, zgodną z nowymi przepisami RODO.

Szukanie pracy dla studenta lub pracy po studiach nie musi być trudne. Zabierając się do pisania CV, należy pamiętać o tym, że dobry życiorys zawodowy nie pozostawia rekruterowi miejsca na domysły, zawiera wszystkie ważne dla niego informacje. Zaś braki w doświadczeniu można zrekompensować bogatą sekcją umiejętności czy zainteresowań.


data ostatniej modyfikacji: 2022-10-03 16:41:22
Komentarze
 
Polityka Prywatności