Doświadczone osoby posiadają dużo umiejętności do zaoferowania potencjalnemu pracodawcy. W takim przypadku napisanie listu motywacyjnego nie jest trudne. Problem pojawia się, gdy jesteś na początku swojej kariery zawodowej, a w wymarzonej ofercie znajduje się informacja: „CV i list motywacyjny prosimy przesłać…”. Zobacz jak napisać list motywacyjny, jeśli dopiero skończyłeś studia.
W tym artykule przeczytasz o 5 cennych wskazówkach dotyczących pisania listu motywacyjnego. Jeśli będziesz chciał zobaczyć dodatkowe porady o tym, jak napisać skuteczny list motywacyjny, znajdziesz je tutaj: https://interviewme.pl/blog-kategoria/list-motywacyjny
1. Zapoznaj się dokładnie z treścią ogłoszenia
Na co musisz zwrócić uwagę? Przede wszystkim przeczytaj o:
Wszystko zależy od stanowiska, ale często w tej części ogłoszenia możesz trafić na informacje o obowiązkach, które wykonywałeś podczas studiów.
Programiści znajdą w zakresie obowiązków hasła typu "programowanie w języku X", marketingowcy "przygotowanie kampanii marketingowych", a analitycy "tworzenie i analiza danych w programie Y". Pokaż, że znasz dany temat, opisując swoją dotychczasową praktykę.
Pamiętaj, że z reguły pierwsze 2-3 wymagania na liście są kluczowe. Niewielu kandydatów zwraca na to uwagę.
W opisach stanowisk dla osób rozpoczynających karierę zawodową najczęściej pojawi się konieczność ukończenia studiów wyższych na danym kierunku, znajomości branży, do której aplikujesz lub posiadania doświadczenia.
Podkreśl to, co istotne pracodawcy. Zwróć uwagę na ukończony kierunek i szkołę. Potwierdź, że interesujesz się daną branżą. Opisz swoje doświadczenie w pracach dorywczych, jeśli mają chociaż jedną cechę wspólną z profilem stanowiska, na które aplikujesz. Jeśli nie mają nic wspólnego, pomiń je w liście motywacyjnym
2. Wspomnij o sukcesach związanych ze stanowiskiem i aktywnością dodatkową
Mimo braku doświadczenia zawodowego i związanego z nim sukcesami, na pewno robiłeś do tej pory coś ciekawego, czym możesz się pochwalić.
Ukończyłeś studia z wyróżnieniem lub otrzymywałeś coroczne stypendium? Super, To oznacza, że pewnie szybko się uczysz i jesteś nastawiony na rozwój.
Działałeś w samorządzie studenckim lub innych organizacjach pozaakademickich? Zapewne poznałeś, czym jest praca w zespole i jak ją dobrze poukładać.
Bierzesz udział w szkoleniach i konferencjach związanych z daną branżą? Kolejny plus dla Ciebie, poświęcasz swój wolny czas na poszerzanie horyzontów.
3. Pokaż pracodawcy co zyska, jeśli wybierze Ciebie
Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie "Dlaczego sprawdzę się na danym stanowisku?". Czy masz wewnętrzną motywację do pracy w danej firmie? Jeśli tak, to znaczy, że warto przekonać do siebie pracodawcę.
List motywacyjny jest formą przekonania potencjalnego pracodawcy, że jesteś idealnym wyborem dla niego. Pamiętaj, liczą się konkrety. Co to oznacza?
Jeśli ukończyłeś renomowane szkolenie sprzedażowe, podkreśl, że chcesz wykorzystać nabyte umiejętności w praktyce. Pokaż też zainteresowanie danym pracodawcą. Wymień jakąś interesującą nowość o firmie lub ostatnio zdobytą przez firmę nagrodę.
4. Zadbaj o szczegóły
Przed wysłaniem dokumentu, sprawdź go pod względem stylistycznym i ortograficznym. Warto wykorzystać darmowe narzędzie dostępne tutaj: https://www.languagetool.org/pl/.
Podziel tekst na kilka akapitów, aby lepiej się go czytało. Wytłuść lub podkreśl najważniejsze "słowa-klucze", aby szybciej wpadły w oko rekrutera.
W odróżnieniu od CV, w liście wpisz swoje całe dane adresowe, zachowując formę listu i tak samo postąp z adresem potencjalnego pracodawcy. Możesz nazwać odbiorcę po prostu jako "Dział Rekrutacji". Jeśli jednak uda Ci się zdobyć informację, kto zajmuje się daną rekrutacją, możesz wiele zyskać w oczach rekrutera.
Z doświadczenia wiem, że listy dłuższe niż jedna strona są rzadko czytane w całości. Dlatego skup się tylko na najważniejszych informacjach.
5. Podkreśl swoją dostępność i motywację
Dopisz zdanie o tym, że zależy Ci, aby pokazać swoje wszystkie zalety pod kątem danego stanowiska podczas rozmowy bezpośredniej. Jeśli jest taka potrzeba ze strony firmy, zaznacz od kiedy jesteś dyspozycyjny.
Pamiętaj, aby dokument był jak najbardziej spersonalizowany pod kątem danego ogłoszenia. Oprócz podania danych adresowych użyj w liście nazwy firmy i stanowiska, na które aplikujesz. Pracodawca od razu zauważy, że nie jest to dokument wysyłany masowo. Zajmie Ci to kilka chwil, a możesz wiele zyskać.
W większości firm kluczem do otrzymania pracy jest idealne CV, ale nie zawsze. Jeśli masz małe doświadczenie zawodowe, albo w ogóle Ci go brak, list jest dla Ciebie kluczowym dokumentem! Dzięki niemu możesz przedstawić swoją motywację i korzyści, które przyniesiesz pracodawcy, jeśli Cię zatrudni.
Autor: Maciej Czerwonka Konsultant Kariery w Interviewme