4. edycja Samsung Art Master

1 stycznia ruszyła 4. edycja Samsung Art Master – największego ogólnopolskiego konkursu dla młodych artystów. Od 2006 roku konkurs realizowany jest we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Ideą Samsung Art Master jest wyróżnianie i nagłaśnianie najciekawszych nowych indywidualności sceny artystycznej, promocja odważnych i nieszablonowych postaw twórczych, wreszcie stworzenie dla młodych artystów możliwości zrealizowania pomysłów i ich profesjonalnej prezentacji.
W formule konkursu mieszczą się wszystkie używane we współczesnej sztuce media, od malarstwa, przez wideo i fotografię, po performance, realizacje intermedialne i instalacje. Nowością czwartej edycji jest rozszerzenie formuły konkursu o projekty przeznaczone do przestrzeni publicznej.
W Samsung Art Master nie ma podziałów na tradycyjne dyscypliny czy media: jurorzy szukać będą najbardziej interesujących propozycji artystycznych, niezależnie od środków użytych do ich stworzenia. Samsung Art Master wyróżnia spośród innych konkursów artystycznych w Polsce także dopuszczanie pomysłów niezrealizowanych: uczestnicy mogą przedstawiać dobrze udokumentowane projekty przedsięwzięć artystycznych – najciekawsze z nich zostaną zrealizowane na koszt organizatorów.

         Celem Samsung Art Master jest wspieranie młodej sztuki w Polsce. Konkurs powstał, aby ułatwić najciekawszym nowym twórcom wejście na scenę artystyczną. Samsung Art Master pomaga artystom w pierwszych konfrontacjach z publicznością, kuratorami i krytykami. Samsung Art Master stawia na to, co zawsze jest siłą młodej sztuki: niezależność intelektualną, bezkompromisowość, artystyczną odwagę i oryginalność, świeże spojrzenie na sztukę i rzeczywistość. Ambicją Samsung Art Master jest zbudowanie prestiżu nagrody, która dla młodych artystów stanie się przepustką do dalszej kariery.

Pierwsza nagroda w Samsung Art Master wyniesie - 15 tysięcy złotych, druga - 10 tysięcy złotych, a trzecia – 5 tysięcy złotych. Ponadto, zostaną przyznane trzy wyróżnienia, połączone z nagrodami rzeczowymi w postaci sprzętu firmy Samsung.
Laureaci, wyróżnieni artyści oraz wybrani przez jury uczestnicy Samsung Art Master zostaną zaproszeni do udziału w pokonkursowej, zbiorowej wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie.

W 4. edycji prace oceniać będzie jury w składzie: Anda Rottenberg (krytyk i kurator, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), prof. Maria Poprzęcka (historyk sztuki, Uniwersytet Warszawski), Bogna Świątkowska (założycielka i szefowa Fundacji Nowej Kultury „Bęc Zmiana”) , Jarosław Suchan (dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi), Jacek Poniedziałek (aktor teatralny i filmowy, związany z TR Warszawa), Karol Radziszewski (artysta, laureat I nagrody w 3. edycji Samsung Art Master) oraz Stach Szabłowski (krytyk i kurator Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski).

Samsung Art Master jest konkursem otwartym. Ostateczny termin zgłaszania prac upływa 31 marca 2007 r. Laureatów poznamy pod koniec kwietnia 2007 r.

Tradycyjnie, na zakończenie projektu, wybrane prace konkursowe zostaną wystawione na aukcjach charytatywnych. Tym razem całkowity dochód z aukcji zostanie przekazany Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” jako wsparcie Warsztatów Terapii Artystycznej osób niepełnosprawnych.

Więcej informacji o konkursie na www.artmaster.org.pl  

W ubiegłorocznej edycji konkursu Samsung Art Master zgromadziliśmy ponad pół tysiąca prac z całego kraju. Finał konkursu zdominowały nowe media i prace wideo. Pierwsze miejsce przyznano Karolowi Radziszewskiemu za film pt. „Plus/Minus”, drugie miejsce zdobyła Agata Groszek za film pt. „Bardzo dobry magister sztuki”, zaś trzecie miejsce przypadło Piotrowi Wysockiemu za film pt. „Ojczyzna”. Ponadto wyróżnienia otrzymały: Małgorzata Łuczyna (studentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Pedagogiczno - Artystyczny w Kaliszu) za projekt w przestrzeni publicznej „Start miasto - mój start w moim mieście”, Anna Maria Karczmarska (absolwentka ASP w Krakowie) za instalację fotograficzną „Trzynaście świętych dziewcząt” oraz Anna Molska (studentka ASP w Warszawie) za wideo „Jesus loves me”.

Komentarze
Trochę humoru przed pracą:)
Mężczyzna z tikiem nerwowym zgłasza się na stanowisko przedstawiciela handlowego w wielkiej firmie. Pracodawca przegląda papiery i mówi:
- To fenomenalne. Ukończył Pan najlepsze szkoły. Pańskie rekomendacje są wyśmienite, a doświadczenie nieporównywalnie wysokie. Normalnie zatrudnilibyśmy Pana bez zastanowienia. Niestety przedstawiciel handlowy to bardzo reprezentacyjna pozycja i obawiam się, że swoim nieustannym mruganiem odstraszy Pan potencjalnych klientów. Przykro mi...Nie możemy Pana zatrudnić.
- Zaraz, chwileczkę - wola kandydat - Jak wezmę dwie aspiryny to mi minie!
- Naprawdę? To wspaniale! Może mi to Pan zademonstrować?
Facet sięga do kieszeni marynarki i zaczyna wyciągać prezerwatywy we wszystkich możliwych rodzajach i kolorach: czerwone, zielone, pudrowane, ... a wreszcie znajduje aspirynę. .Otwiera pudełko, łyka dwie i... przestaje nerwowo mrugać
- No cóż, to super - odparł po chwili pracodawca - ale to bardzo poważna firma i nie pozwalamy sobie na kobieciarzy wśród pracowników.
- Kobieciarzy? Co Pan ma na myśli? Jestem człowiekiem szczęśliwie żonatym!
- To skąd te wszystkie kondomy?
- Ach to... Proszę spróbować kiedyś wejść do apteki i, nieustannie mrugając, poprosić o aspirynę...
Polityka Prywatności