Jak zwiększyć swoje szanse na dobrą pracę

Dział: praca.studentnews.pl

Jesteś studentem i chcesz bez większych problemów wkroczyć na rynek pracy. Zobacz sposoby na zwrócenie na siebie uwagi pracodawcy. Przede wszystkim zacznij od sprawdzenia jakie kompetencje powinna mieć osoba na Twoim wymarzonym stanowisku. Pomogą Ci w tym portale z ofertami pracy. Ułóż listę kompetencji, które powinieneś nabyć. Jak możesz je zdobyć? Czas przejść do konkretnych działań.

Członkostwo w organizacji studenckiej wzbogaci Twoje CV

Zdobądź doświadczenie w danej branży już podczas studiów. Przystąp do organizacji studenckiej. Już sam proces rekrutacji oswoi Cię z rynkiem pracy, ponieważ w większości z nich przebiega on tak, jak w dużych firmach tzn. rozmowy kwalifikacyjne, zadania grupowe itp.

Organizacje oferują doświadczenie w takich dziedzinach jak: marketing, HR, fundaraising czy finanse. Do wyboru masz te o profilu ogólnym, takie jak: AIESEC, SFBCC, AEGEE, ESN oraz NZS, a także te zrzeszające studentów konkretnych kierunków jak np. ELSA-prawo, IFMSA- medycyna, PTSS- stomatologia.

Pomagaj w organizacji różnych przedsięwzięć

Co roku Juwenalia, Szlachetna Paczka, czy organizatorzy różnych eventów szukają wolontariusz do organizacji swojego wydarzenia. Tam również zdobędziesz cenne doświadczenie.

Zacznij działać w swojej wymarzonej firmie

Nawiąż kontakt z daną firmą już podczas toku edukacji. Wiele z większych korporacji ma program ambasadorski, podczas którego reprezentujesz firmę wśród studentów, jednocześnie zapoznając się z panującymi w niej zasadami. Często ambasadorstwa bywają płatne. Można w ich trakcie korzystać z darmowych szkoleń prowadzonych przez specjalistów, czy wyjazdów integracyjnych, które sponsoruje firma. Zdarza się, że ambasadorzy mają także finansowane bilety komunikacji miejskiej, a i oczywiście mnóstwo gadżetów firmy.

Kolejną opcją są programy praktyk letnich czy staże, podczas których zdobywasz doświadczenie w danej dziedzinie.

Takie programy posiadają np. firmy z branży finansowej -KPMG, ERNST&YOUNG, czy FMCG- Danone, Nestle, Mars.

Zainwestuj w języki

Niekoniecznie musisz korzystać z drogich kursów w szkołach językowych. Możesz zainteresować się ofertą organizacji AIESEC, a konkretnie ich projektem AIESEC University. Są to zajęcia z praktykantami z zagranicy po angielsku, którzy uczą danego języka. Szkolisz więc za jednym razem aż dwa języki. A warsztaty są znacznie tańsze od tych w szkołach językowych.

Szkol się bez nakładów finansowych

Nie wcale nie musisz płacić za szkolenia. Bardzo często są bezpłatne i potwierdzone certyfikatami. Tu pomoże Ci AIESEC z projektem Youth To Business, SFBCC z Festiwalem Przedsiębiorczości BOSS, portal www.coursera.org , gdzie za darmo możesz się uczyć online po angielsku na najlepszych światowych uniwersytetach.

Uważaj co publikujesz w sieci

Posiadasz konto w serwisach społecznościowych? Zwróć uwagę na to, co publikujesz. Rekruterzy sprawdzając kandydata online często widzą rzeczy, których zobaczyć nie powinni. Jak poradzić sobie z tym problemem? Facebook ma np. opcję przy każdym poście dla kogo ma być widoczny, możesz zmieniać ustawienia z publicznych, na widoczne tylko dla znajomych.

Zadbaj o swój profesjonalny wizerunek w sieci

Zobacz co zobaczy rekruter wpisując Twoje imię i nazwisko w wyszukiwarce. Może niektóre treści, które zostały gdzieś zamieszczone warto usunąć, ponieważ nie są odpowiednie, a z niektórych stron warto się wypisać. Jeżeli interesuje Cię jakieś zagadnienie i masz na jego temat sporą wiedzę stwórz bloga, fanpage, niech pracodawca widzi, że rzeczywiście znasz się na rzeczy i coś robisz w tym kierunku.

Stwórz odpowiednie CV

Inaczej będzie wyglądać CV mechanika, a inaczej marketingowca. Ten drugi będzie musiał się wykazać większą kreatywnością. Przed wysłaniem CV dokładnie je sprawdź i prześlij znajomemu. Niech zobaczy, czy nie ma w nim błędów interpunkcyjnych czy ortografów. Nie wymieniaj w CV swojego całego doświadczenia z różnych dziedzin.. Wpisuj te prace, które potwierdzają Twoje kompetencje do pracy w firmie, do której aplikujesz. Wysyłając oferty do różnych pracodawców, różnicuj CV na różne kompetencje. Stwórz więc kilka CV.

Pamiętaj czas idzie do przodu spotkasz więc i rekruterów starszej daty, dla których istotne będzie Twoje wykształcenie, średnia na studiach itp., ale także tych młodszych, których interesują konkretne kompetencje. Czasem nawet może się zdarzyć, tak jak w przypadku rekrutacji organizowanej przez Monikę Czaplicką do Wobuzza, że nie będzie potrzebne Twoje CV, a zamiast tego wypełnienie ankiety kompatybilności. W przypadku Wobuzza drugi etap rekrutacji również był nietypowy. Trzeba było nakręcić video, na którym przekona się szefową, że ma się power by z nią pracować. Gdy i Wam zdarzy się taki przypadek, do zrobienia takiego filmiku polecam program Pow Toon. Darmowy w podstawowej wersji i prosty w obsłudze, a efekt genialny.

Założ konto na GoldenLine i LinkedIn

Portalach, w których możesz stworzyć swoje wirtualne CV, a pracodawcy mogą je przeglądać. Nie wykluczone, że zaczepi Cię jakiś rekruter.

Zarejestruj się na pracuj.pl i infopraca.pl

Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu. Wybierasz interesujące Cię obszary, region i otrzymujesz powiadomienia, gdy pojawia się w nich praca.


Justyna Tuchlińska

opublikowano: 2015-06-30
Komentarze
Polityka Prywatności