Losy zawodowe absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej

Losy zawodowe absolwentów
Dział: praca.studentnews.pl

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Ośrodek Monitorowania Kadry Zawodowej 76,4% absolwentów AGH, którzy skończyli studia stacjonarne w 2012 r. jest zatrudniona lub prowadzi działalność gospodarczą, 7,8% kontynuuje edukację, 10,7% poszukuje pracy, 3% jest w trakcie jej zmiany, a 2,1% badanych jest bez pracy i nie poszukuje zatrudnienia.

80% badanych wykonuje pracę zgodną z wykształceniem, do tej grupy zaliczają się m.in. absolwenci Mechatroniki, Informatyki, Informatyki Stosowanej, Elektroniki i Telekomunikacji. 52% pracujących absolwentów otrzymało więcej niż jedną propozycję zatrudnienia, a 16,8% badanych zarabiało więcej niż 4500 zł brutto.

73,2% spośród pracujących posiada umowę o pracę, 20,4% umowę cywilno-prawną, 5,4% jest samozatrudnionych, na temat 2,2% badanych brakuje danych.

Największa grupa absolwentów 28,7% szukała pracy krócej niż jeden miesiąc, a 25,6% nie szukało jej wcale, ponieważ zostało zatrudnionych z inicjatywy pracodawcy. Do tej grupy zaliczają się głównie absolwenci kierunków: Elektroniki, Metalurgii, Elektroniki i Telekomunikacji oraz Informatyki Stosowanej.

Najwięcej zatrudnianych respondentów jest po kierunkach: Informatyka Stosowana, Automatyka i Robotyka, Elektrotechnika, Elektronika i Telekomunikacja.

Większość kończących studia chciało znaleźć zatrudnienie w Krakowie, ale znalazło je tam 51,6%. Pozostali absolwenci pracują w innych miastach województwa małopolskiego, albo w województwie śląskim, podkarpackim, mazowieckim. 4,3% absolwentów AGH pracuje za granicą, głównie w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Norwegii, Niemczech i Szwecji.

Głównymi czynnikiem, który decydował o przyjęciu absolwentów do pracy był ukończony kierunek studiów. Dopiero w następnej kolejności pracodawcy zwracali uwagę na umiejętności komputerowe, motywację do pracy, wiedzę uzyskaną na studiach i znajomość języków obcych.

O wyborze pracodawcy przez absolwenta decydowały w pierwszej kolejności: możliwość rozwoju zawodowego, wysokość zarobków, stabilność zatrudnienia, lokalizacja firmy i zgodność wymagań z kwalifikacjami.

Badanie zostało przeprowadzone w czasie do 6 miesięcy od ukończenia AGH na 2515 respondentach, co stanowi 79,7% absolwentów studiów stacjonarnych uczelni. Głównym celem badania było uzyskanie informacji na temat losów zawodowych absolwentów krakowskiej AGH na rynku pracy.



data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 21:09:13
Komentarze
Trochę humoru przed pracą:)
Przedstawiciel handlowy, urzędniczka administracji i kierownik idą razem na lunch. Na ulicy znajdują starą lampę. Kiedy jej dotknęli, z lampy wyszedł dżin i obiecał spełnić jedno życzenie każdego z nich.
"Ja pierwsza, ja pierwsza" krzyknęła urzędniczka "Chcę być na Bahamach i płynąć motorówką, nie myśląc o całym świecie"
I puff - zniknęła
"Teraz ja, teraz ja: krzyknął przedstawiciel handlowy "Chcę być na Hawajach, odpoczywać na plaży, z osobistą masażystką i zapasem Pina Colady"
Puff - zniknął.
"No dobrze, Teraz ty" mówi dżin do kierownika.
A ten na to: Chcę, żeby ta dwójka stawiła się w biurze zaraz po lunchu"
Morał z tej historii:
Zawsze pozwól aby twój szef mówił pierwszy.
 
Polityka Prywatności