
Coraz więcej młodych osób zdobywa swoje pierwsze szlify zawodowe już w trakcie studiów. Decydując się na taki krok, warto jednak w sposób przemyślany zaplanować tak swój czas, by kosztem pracy nie ucierpiało nasz przebieg nauki. Oto kilka porad, jak tego dokonać.

Już za kilkanaście tygodni maturzyści przystąpią do egzaminu dojrzałości, jednak co potem? Staną przed trudnym wyborem obrania ścieżki, która zdeterminuje ich całe życie – będą musieli wybrać kierunek studiów, który będzie pasjonujący, a zarazem zagwarantuje pracę.

Jak wynika z badania Pracuj.pl Specjaliści na rynku pracy czynnikami motywującymi specjalistów do podejmowania nowych wyzwań zawodowych są przede wszystkim zarobki oraz możliwość rozwoju zawodowego i atmosfera pracy. Wielu badanych deklarowało, że czuje się niedocenianych w obecnej pracy i jest to dla nich poważny impuls do rozglądania się za nowym pracodawcą. Najmniej skorzy do zmiany pracodawcy są pracownicy IT, z kolei aż 30% osób zajmujących się sprzedażą i obsługą klienta chętnie dokonałoby takiej zmiany w swoim życiu zawodowym w ciągu roku.

Na dzisiejszym konkurencyjnym rynku pracy każdy kandydat, który otrzyma informację o przyjęciu do pracy powinien, niejako z definicji, cieszyć się z otrzymanej szansy. Są jednak sytuacje, gdzie warto się poważnie zastanowić, a nawet zrezygnować z propozycji.

W lutym na Pracuj.pl opublikowano 32 256 oferty pracy, co oznacza 6,5% wzrost rok do roku. Największe zapotrzebowanie na specjalistów zgłosiły branże handel i sprzedaż oraz bankowość/finanse/ubezpieczenia. Coraz więcej czynników wskazuje na ożywienie w branży budownictwo i nieruchomości – trend ten jest widoczny także w analizach Pracuj.pl. Tradycyjnie nie maleje popyt na inżynierów i specjalistów IT.

Dzisiejszy świat nie zna pojęcia „stagnacja”, „nuda” czy „rutyna”. Tak samo jest z rynkiem pracy, który wymusza na nas ciągły rozwój, podnoszenie swoich kwalifikacji i niejednokrotne ich zmiany. Dotyczy to także studentów, którzy stają w obliczu wyboru swojej zawodowej ścieżki. Ukończenie prestiżowego kierunku studiów może gwarantować stabilność zatrudnienia, ale niekoniecznie przyniesie spełnienie i satysfakcję na długie lata. Co więc należy wziąć pod uwagę wybierając zawód oraz jak szukać pracy marzeń, tłumaczy psycholog biznesu, ekspert programu „RECEPTA na sukces w farmacji”, dr Paweł Fortuna.

Portal biurokarier.edu.pl to serwis, który został utworzony z myślą o ułatwieniu kontaktów między pracodawcami a studentami i absolwentami. Serwis jest unikatową platformą dającą możliwość umieszczania CV i ofert pracy.

Sukces w pracy zależy nie tylko od zaangażowania, talentu czy ambicji pracownika. Wpływa na to również życzliwe otoczenie biurowe, w którym ludzie się lubią, szanują i wspierają. Jeśli choć jedna osoba czuje się niekomfortowo, może to wpływać na wszystkich. Co więc zrobić, by utrzymać dobry klimat w firmie i sprawić, aby praca stała się dla nas czymś więcej niż tylko codziennym obowiązkiem?

Przejawy mobbingu, dyskryminacji czy też molestowania seksualnego w pracy nie przynoszą firmie żadnych korzyści. Przeciwnie – koszty wizerunkowe oraz wynikające ze słabnącej efektywności pracowników mogą być tak duże, że tego typu zjawiskom lepiej zapobiegać, niż reagować po faktach.

Nie od dziś pokutuje myślenie, że branża informatyczna to świat zdominowany przez mężczyzn. Jeszcze do niedawna 10% zatrudnionych w sektorze IT stanowiły kobiety, ale jak wynika z badań, odsetek ten się stale zwiększa . Rynek nowych technologii sukcesywnie przyciąga utalentowaną płeć piękną. Czy w dobie XXI wieku ma szansę przejąć koronę pierwszeństwa?

Według Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia polscy pracodawcy są zauważalnie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w II kwartale 2015 r. Już ósmy kwartał z rzędu wśród przedsiębiorców w Polsce panuje optymizm. W siedmiu z 10 badanych sektorach oraz we wszystkich regionach oczekuje się wzrostu poziomu zatrudnienia. Najlepsze perspektywy zatrudnienia w nadchodzących trzech miesiącach odnotowano dla sektorów Budownictwo, Transport/Logistyka/Komunikacja oraz Produkcja przemysłowa.

Jak pokazuje praktyka, nawet najbardziej wytężona praca nie zawsze jest gwarantem sukcesu czy samozadowolenia. Nie musimy jednak spędzać więcej czasu w biurze, by osiągnąć satysfakcjonujące życie zawodowe. Wystarczy, że zaplanujemy naszą pracę w inteligentny sposób. Pracować mniej i mieć lepsze efekty – to możliwe.

W styczniu ponad jedna piata ofert pracy (23%) dedykowana była specjalistom z kategorii IT oraz Nowoczesne Technologie. Na drugim miejscu w zestawieniu monsterpolska.pl, uplasowały się ogłoszenia dla specjalistów Sprzedaży oraz Sprzedaży Detalicznej (17%). Podium zamknęła kategoria Obsługa Klienta, z udziałem na poziomie 16% w ogólnej puli ofert. Znacznie wzrosło zapotrzebowanie na Inżynierów, liczba ofert pracy wzrosła o 25%.

Z danych serwisu zarobki.pracuj.pl wynika, że początek kariery nie zawsze wiąże się z niskimi zarobkami. Nawet osoby z niewielkim doświadczeniem mogą liczyć na przeciętne pensje powyżej 3000 zł netto – jak ma to miejsce np. w przypadku początkujących pracowników odpowiedzialnych za doradztwo i konsulting czy informatyków odpowiedzialnych za rozwój oprogramowania.

W powszechnej świadomości pokolenie Y rysuje się jako generacja roszczeniowa, nielojalna i leniwa. Ma to szczególnie istotne znaczenie dla pracodawców, zważywszy że wkrótce generacja Y stanowić będzie 75 proc. zasobów ludzkich w organizacjach. Obraz Ygreków ma zmienić startująca właśnie kampania świadomościowa #jestemYgrekiem. nie jestem leniem. realizowana przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.