Praca - artykuły, informacje

Systematyczna poprawa kondycji polskiego rynku pracy przekłada się optymizm pracowników. Aż 70,3% z nas jest ogólnie zadowolonych z wykonywanej pracy, a tylko 5,8% jest niezadowolonych. Wpływ na ocenę sytuacji zawodowej ma nie tylko aktualna sytuacja finansowa pracujących, ale również budowanie relacji z innymi pracownikami.

Czy istnieją obszary, w których od początku zarabia się świetnie i z czasem jest już tylko lepiej? A co ze specjalistami, którzy zaczynają od niskiego pułapu wynagrodzenia? Czy mają szansę na dołączenie do czołówki najlepiej zarabiających? Co, oprócz doświadczenia, ma wpływ na wysokość pensji? Na te pytania odpowiada analiza ponad pół miliona ankiet wypełnionych w serwisie zarobki.pracuj.pl.
Choć pojęcie asertywności stało się w ostatnich latach bardzo popularne, zazwyczaj odnosi się je do życia osobistego. Trudno jednak zaprzeczyć, że asertywność przydaje się także w pracy i w interesach. Problem polega na tym, że określenie to bywa zarówno niedoceniane, jak i błędnie rozumiane.
Konflikty w relacjach pracowników z przełożonym to niezwykle delikatna kwestia, której wyjaśnienie wymaga rzetelności i obiektywności. Trzeba pamiętać, że dobra atmosfera w pracy to jeden z najcenniejszych atutów pracodawcy. Dbałość o poprawne relacje to nie tylko przejaw dobrej woli, ale przede wszystkim obowiązek wszystkich – pracodawcy, kadry kierowniczej oraz każdego z zatrudnionych.
Osoby interesujące się zdrowym stylem życia z pewnością niejednokrotnie zetknęły się z pojęciem „wellness”. Oznacza ono nie tylko dbałość o zdrowie i dobre samopoczucie, ale także równowagę pomiędzy życiem osobistym i zawodowym. Obecnie coraz częściej zalety tej koncepcji dostrzegają… pracodawcy!
Rozmowa kwalifikacyjna to bez wątpienia najważniejszy etap poszukiwania pracy. Twoje wcześniej zdobyte doświadczenie może pomóc Ci zwrócić na siebie uwagę, ale potrzebujesz prawdziwego asa w rękawie, aby wzbudzić zainteresowanie rekrutującego i dostać wymarzoną pracę. Co jednak robić w chwili, gdy rekruter okazuje się być niechętny, a nawet złośliwy? Zapoznaj się z poradami eksperta portalu monsterpolska.pl, jak ocalić rozmowę kwalifikacyjną lub kiedy należy z niej po prostu zrezygnować.

Instytut Great Place to Work® w Polsce zlecił na początku lutego 2015 r. kolejny coroczny ogólnopolski sondaż, zadając ponad tysiącowi respondentów pytania na temat ich opinii dotyczących ich pracodawców*. Średni wskaźnik pozytywnych odpowiedzi respondentów w kluczowym twierdzeniu „biorąc wszystko pod uwagę, uważam, że moja firma jest wspaniałym miejscem pracy” wyniósł 43 proc. i jest to odsetek, który utrzymuje się od 6 lat na podobnym poziomie.
W każdej firmie zatrudniającej pracowników, koszty osobowe należą do najpoważniejszych pozycji w budżecie. Nie dziwi więc, że menedżerowie chcą mieć kontrolę nad tym, w jaki sposób pracownicy wykorzystują czas pracy. Z pomocą coraz częściej przychodzi im nowoczesne oprogramowanie.
Właściwie zarządzana i dobrze zorganizowana firma gwarantuje miejsca pracy, które zadowolą nawet tych szczególnie wybrednych. Czy tak jest w rzeczywistości? W pracy ważna jest nie tylko szansa rozwoju, możliwość wykazania się i płynąca z tego satysfakcja. Efektywna współpraca ze zgranym teamem pod przewodnictwem doświadczonej i jednocześnie profesjonalnej osoby również ma znaczenie.
Wszyscy wiemy już, czym jest pokolenie Y. Młodzi, dynamiczni i mobilni ludzie, którzy zmusili rynek pracy do odejścia od utartych schematów dotyczących rekrutacji pracowników. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że nadchodzi kolejna zmiana. Na rynek wkracza pokolenie Z, które wymusi na działach HR całkowitą zmianę podejścia do poszukiwania nowych talentów.
O pracy negocjatorów telefonicznych krąży wiele mitów i stereotypowych opinii. Firmy zarządzające wierzytelnościami starają się wyjaśniać na czym polega praca na tym stanowisku i edukują, że jest ona daleka od standardowych obowiązków pracownika call center. Udowadniają też, że może być ona początkiem ciekawej kariery. A jak to wygląda w praktyce? Casus Finanse zapytał o to swoich pracowników.
W ubiegłym roku na portalu monsterpolska.pl zostało opublikowanych najwięcej ofert pracy z kategorii IT / Programowanie. Blisko co piąte ogłoszenie było skierowane do specjalistów reprezentujących tę kategorię, a ich liczba w ciągu całego roku wzrosła aż dwukrotnie. Na brak zainteresowania pracodawców nie mogli również narzekać poszukujący zatrudnienia w Obsłudze Klienta (17%) oraz Logistyce/ Zakupach/ Transporcie (15%).
List motywacyjny może być doskonałym uzupełnieniem CV i pokazać pracodawcy, że bardzo zależy nam na otrzymaniu posady. Niektóre firmy wręcz wymagają go podczas składania aplikacji. Jeśli jednak pozostawia on wiele do życzenia i jest pełen nieścisłych, błędnych informacji - może skutecznie przekreślić naszą szansę zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Przed jego wysłaniem upewnij się więc, że nie zawiera on jednego z typowych błędów, które mogą sprawić, że rekruter szybko straci nim zainteresowanie.
Już ponad rok po wprowadzeniu regulacji dotyczących elastycznego czasu pracy nowe przepisy funkcjonują bez zarzutu. Niewielka liczba zgłoszeń nieprawidłowości w zakresie stosowania tego sposobu organizacji pracy, które wpłynęły do Okręgowych Inspektoratów Pracy, pokazuje, że pracodawcy nie nadużywali przyznanych im przywilejów.
Co piąty pracownik traktuje awans jako główny motywator do zmiany pracy - wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal kariery monsterpolska.pl. Nadal jednak dla większości z nas ważna jest wysokość wynagrodzenia. Dla 78% respondentów czynnikiem determinującym wybór nowej firmy są właśnie atrakcyjne zarobki.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności