
Praca na otwartej przestrzeni jednym ułatwia, a innym wręcz przeciwnie, utrudnia skupienie się, a tym samym właściwe wykonywanie obowiązków. Kultura pracy panująca w firmie przekłada się na to, czy wydajniejsza okaże się praca na open space czy w oddzielnych biurach. Jeśli podstawą jest praca zespołowa, otwarta przestrzeń może być najlepszym rozwiązaniem. Ekspert portalu monsterpolska.pl podpowiada jak sprawić, aby każdy pracownik poczuł się takim biurze komfortowo.

„Mój mąż jest z zawodu dyrektorem” brzmiało zdanie w starej polskiej komedii. Żart, który do dziś bywa obecny w tle wielu rozmów, przedstawiał niegdysiejsze nastawienie do osób zajmujących stanowiska kierownicze. Od tamtego czasu ich stereotyp uległ zmianie. Stanowisko menadżerskie nadal uznawane jest za kwintesencję sukcesu zawodowego, jednak obecnie wiadomo, że awans na nie wiąże się nie tylko ze zdobyciem odpowiedniego stażu czy doświadczenia, ale również połączeniem wielu kompetencji miękkich. Ich zdobycie i prawidłowe wykorzystanie jest prawdziwą sztuką. Kim jest prawdziwy lider i co decyduje o tym jakim jest menadżerem?

Zmieniające się trendy oraz sezonowe nowinki nie omijają także branży HR. Choć nowe technologie rozwijają się w zawrotnym tempie, zmiany dotykają również tak podstawowych elementów, jak strój obowiązujący podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy wzory dokumentów aplikacyjnych. Zarówno tym, którzy poszukują pracy po raz pierwszy, jak i tym, którzy przystępują do tego po długiej przerwie, może być trudno zorientować się w tym, jakie informacje obecnie powinny znaleźć się w CV.

Audytor to zawód, który cieszy się coraz większą popularnością na rynku pracy. To „prawa ręka” szefa firmy, do której należy ocena wszystkich procesów w firmie. Do niedawna ścieżka audytora wewnętrznego była bardzo skomplikowana. Dziś kariera w audycie jest znacznie szybsza.

Każdy z nas słyszał wiele razy, że ma się tylko jedna szansę na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Co więcej, powszechnie wiadomo, że inni wyrabiają sobie opinię na nasz temat już w pierwszych minutach spotkania.

Świadczenie usług taksówkarskich w jakimkolwiek mieście w Polsce wymaga uzyskania licencji. Aby ją zdobyć, kandydat musi spełnić szereg różnych wymagań, jak również przejść specjalistyczne szkolenie kończące się egzaminem. Dla wszystkich chcących związać swoją przyszłość z taksówką, w materiale przedstawiamy krok po kroku, w jaki sposób to zrealizować.

Z roku na rok, spada liczba absolwentów polskich uczelni. Młodzi ludzie coraz częściej decydują się nie iść na studia i podjąć pracę od razu po ukończeniu szkoły średniej czy technikum. Czy rzeczywiście na dzisiejszym rynku pracy liczy się wyłącznie doświadczenie, a dyplom ukończenia uczelni wyższej nie ma już żadnego znaczenia?

W pierwszym kwartale 2015 r. współczynnik aktywności zawodowej dla osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wyniósł 28,8%[1] . Chociaż wzrósł on w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, liczba takich rekrutacji jest nadal niska. Głównym powodem tej sytuacji jest obawa kandydata przed nierównym traktowaniem w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, z kolei pracodawców niepokoją bariery finansowe oraz techniczne.

Wejście generacji Y na rynek pracy to ogromne wyzwanie dla przedsiębiorców i managerów. Przedstawiciele nowego pokolenia postrzegani są jako utalentowani, ale wymagający pracownicy, których niełatwo pozyskać, a jeszcze trudniej utrzymać. Co „igrekom” może zoferować branża outsourcingu? Czym sektor BPO/SSC chce przyciągać „młodych, zdolnych - niepokornych”?

Great Place to Work® w Wielkiej Brytanii opublikował w zeszłym miesiącu raport „Women at work. Is it still a man’s world?”. Najważniejszy wniosek płynący z raportu jest optymistyczny: zdecydowana większość kobiet (87%) i mężczyzn (91%) w Wielkiej Brytanii uważa, że płeć pracownika nie wpływa na sposób jego traktowania w miejscu pracy. Mimo obiektywnych nierówności w zatrudnieniu w Wielkiej Brytanii (na co wskazują różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, a także różnice w statusie ze względu na szczeble zajmowanych stanowisk), odsetek kobiet zadowolonych ze swoich wynagrodzeń (54%) nie jest o wiele niższy niż odsetek zadowolonych mężczyzn (57%).

W przypadku każdych negocjacji płacowych, gra zaczyna się, gdy pada pierwsza oferta. Jeżeli nie chcesz zgodzić się na proponowane warunki czy rezygnować bez podjęcia walki, musisz wiedzieć, jak mądrze wynegocjować satysfakcjonującą płacę.

W pracy Polacy odżywiają się przede wszystkim kanapkami, wodą i kawą. Kanapka nie zastąpi pełnowartościowego posiłku. Jeśli zrobimy ją z białego chleba, taniej wędliny i sera – cierpieć będzie nasze zdrowie i produktywność, zarówno w biurze, jak i przy pracy fizycznej.

60 procent z nas do zmiany pracy najsilniej motywują pieniądze. Branża IT, która jest uważana za jedną z lepiej opłacanych, oferuje pracownikom stawki znacznie wykraczające poza średnią krajową, wynoszącą niewiele ponad 4 000 PLN. Wśród popularnych języków programowania najlepiej zarabiają programiści aplikacji mobilnych – 7 200 PLN miesięcznie oraz programiści JAVA – o 200 PLN mniej. Gdzie warto pracować, w jakiej firmie i specjalizacji, aby zarobić najwięcej?

Do końca 2015 r. sektor motoryzacyjny w Polsce będzie potrzebować ok. 3 tys. inżynierów – przewiduje firma Bergman Engineering, która specjalizuje się w rekrutacji inżynierów. Rosnący popyt na wykwalifikowanych pracowników jest ściśle związany z nowymi, zapowiedzianymi lub już realizowanymi, projektami inwestycyjnymi w branży.

Według analizy Pracuj.pl w pierwszym półroczu 2015 roku, wymóg znajomości języka obcego pojawił się w połowie wszystkich ogłoszeń o pracę opublikowanych na portalu. Największą popularnością cieszył się język angielski, wymóg jego znajomości zawierało 47% ogłoszeń o pracę z pierwszego półrocza 2015r. Pracodawcy poszukiwali także osób ze znajomością języka niemieckiego (9% ogłoszeń o pracę) i francuskiego (3%). Komu w codziennej pracy, oprócz nauczycieli języków obcych czy tłumaczy, najbardziej potrzebna jest znajomość języków obcych?