Praca - artykuły, informacje

Kawa, herbata, przekąski, tak prezentuje się większość biurek pracowników. Spożywanie napojów, czy posiłku w miejscu pracy w wielu firmach to standard, ale czy takie zachowanie jest dozwolone? Okazuje się, że niekoniecznie, szef może tego zakazać.
Za każdym razem gdy masz zaprezentować projekt klientowi, albo szef wyznacza Cię do wystąpienia na konferencji paraliżuje Cię strach? Nie przejmuj się! Bez względu na doświadczenie zawodowe i staż pracy, publiczne przemówienia mogą być stresujące. Ważne jednak, aby wiedzieć jak z tym walczyć.
Według danych Eurostatu pracujemy ponad normę. Polacy w zestawieniu z 2014 roku znaleźli się na 8 miejscu w Europie pod względem liczby przepracowanych w tygodniu godzin. Przesiadywanie w biurze, ciągłe pilnowanie telefonu służbowego, odbieranie i odpisywanie na maile nawet w czasie urlopu. Praca dla wielu z nas stała się priorytetem, który zabiera czas na odpoczynek. Jeśli czujesz, że problem pracoholizmu dotyka także Ciebie, najwyższa pora na zmiany!
Minimum dwa języki obce, w tym biegły angielski – to wymagania polskich pracodawców, które już stały się standardem. Ze względu na zwiększające się kontakty biznesowe z krajami skandynawskimi coraz bardziej rośnie zapotrzebowanie na osoby posługujące się szwedzkim, duńskim lub norweskim.
Centra usług wspólnych, centra outsourcingu procesów biznesowych czy centra badawczo-rozwojowe już od kilku lat mocno napędzają polską gospodarkę, a co za tym idzie, są coraz ważniejszym elementem polskiego rynku pracy. Wg. danych ABSL, centra te generują w Polsce już blisko 150 tysięcy miejsc pracy. Gros z zatrudnionych tam pracowników to studenci a także świeżo mianowani absolwenci uczelni wyższych. Jak praca w takich centrach może wpłynąć na rozwój kariery zawodowej? Czy to dobre miejsce na zdobycie pierwszego, poważnego doświadczenia?
Kandydaci po wysłaniu swojego CV na interesującą ofertę pracy nie mogą oderwać wzroku od telefonu. Nic dziwnego – każdy niecierpliwie czeka na kontakt i szansę nawiązania dalszej współpracy. Jednak ile raz bywa tak, że słuchawka milczy i zaczynają przychodzić myśli „co mogłem zrobić lepiej”? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie i zastanowić się, w jaki sposób można wzbogacić swoje CV i przekonać do siebie pracodawcę.
Jesteś studentem i chciałbyś zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe? A może już kończysz studia i poważnie zastanawiasz się, od czego rozpocząć swoją karierę? Interesuje Cię praca w handlu? Spróbuj zacząć od merchandisingu! Oto pięć powodów, dla których warto zdecydować się na ten rodzaj pracy.
Coraz więcej Polaków dostrzega konieczność ciągłego rozwoju swoich kompetencji zawodowych. Ukończenie drugiego kierunku studiów daje szansę na zwiększenie swojej dotychczasowej pozycji na rynku pracy lub zupełnie nowy start. Choć do mobilności zawodowej na poziomie europejskim wiele nam jeszcze brakuje, to z roku na rok jest już coraz lepiej.
„Pracodawcy przychylniej patrzą na tych, którzy ukończyli studia nie tylko pierwszego, lecz także drugiego stopnia” – mówi Ewa Podgórska z Biura Karier Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Kreowany przez lata wizerunek bezrobotnego z tytułem magistra nie pokrywa się z rzeczywistością. Pracodawcy wciąż chętniej zatrudniają osoby po magisterce, które na dodatek, jak pokazują wyniki badań, mają wyższe zarobki, niż ich koledzy po licencjacie.
W czasach, kiedy Internet pełni funkcję podstawowego środka komunikacji i wymiany informacji, bezpieczeństwo danych staje się obecnie sporym wyzwaniem dla firm. Nie zawsze jednak dotyczy to obszaru rekrutacji. Trudno o poufność danych kandydatów do pracy, jeśli CV czy listy motywacyjne przechowywane są w segregatorach na półce lub w ogólnej skrzynce e-mail, do której dostęp mają różne osoby z firmy. Eksperci eRecruiter podpowiadają, jak pracodawca powinien postępować z dokumentami aplikacyjnymi.
Czy to możliwe, że 99% Polaków jest rozczarowanych procesem rekrutacyjnym? Z ankiety przeprowadzonej przez serwis pracy Praca.pl wynika, że niestety tak właśnie jest. Czym najbardziej zniechęceni w ramach rekrutacji są Polacy?
Okres wakacyjny w pełni, a wraz z nim bliższe i dalsze podróże. Dla niektórych będą to wycieczki do nadmorskich kurortów i relaks na plaży, a dla innych wyjazd z plecakiem w nieznane. Są też tacy, którzy wyruszają w podróż połączoną z pracą zarobkową. Niezależnie od celu i formy, to doświadczenie, które wzbogaca. Także zawodowo!
Polacy narzekają w internecie na słabe warunki finansowe, kierownictwo i brak wyzwań, ale rzadko decydują się na gwałtowną zmianę. Czego się obawiamy? Konsekwencji. Już sam Konfucjusz mawiał, że życie jest bardzo proste, po prostu sami je komplikujemy. Pozostając w starożytnym klimacie rozwiązanie mogą przynieść słowa rzymskiego liryka Horacego – „Carpe diem”? Taką radę dają też internauci, w końcu wszystko zależy wyłącznie od nas, a w szczególności nasze decyzje zawodowe.
W pracy spędzamy dużą część naszego życia, dlatego chcemy dobrze czuć się w towarzystwie współpracowników. Nic więc dziwnego, że czasem na rozmowie kwalifikacyjnej mniej mówi się o samej pracy i doświadczeniu, a więcej czasu poświęca się na poznanie drugiej osoby. Obie strony mają nadzieję, że zaiskrzy, pojawi się między nimi chemia i uda się im dopasować.
W szybko zmieniającym się środowisku rynkowym firmy dostrzegły benefity z inwestycji w rozwój umiejętności i kompetencji swoich pracowników. Z tej potrzeby narodził się zawód trenera biznesu, którego praca polega na dzieleniu się swoim doświadczeniem i inspirowaniu innych. Zainteresowanie profesją stale rośnie, ale czy rzeczywiście każdy może podjąć wyzwanie pracy z grupą? Czas pokazać blaski i cienie jednego z zawodów przyszłości.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności