
Jak wynika z danych Pracuj.pl, w II kwartale 2015 r. pracodawcy opublikowali 5 431 ofert pracy dedykowanych pracownikom administracji biurowej, co oznacza 9% wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2014 r. Pracę w administracji biurowej znajdą zarówno osoby rozpoczynające pracę, jak i specjaliści z wysokimi kwalifikacjami i doświadczeniem.

Tradycyjna komunikacja, z jaką mamy do czynienia w większości firm, zazwyczaj opiera się na wydawaniu poleceń, krytyce, a w skrajnych sytuacjach przybiera postać mobbingu. Ale można inaczej! Coraz większą popularnością cieszy się metoda NVC – model empatycznej komunikacji, który można uznać także za sposób na bardziej uważne życie.

Na pewno są wśród nas osoby, które planują rozpoczęcie nauki nowego języka obcego. Choć źródeł motywacji jest wiele, jedna z najczęstszych z nich to chęć umocnienia swojej pozycji na rynku pracy i zwiększenia zarobków. Podpowiadamy, które języki egzotyczne pomogą szybko osiągnąć ten cel.

Na jakość pracy w dużej mierze wpływa fakt czy lubimy pracę, którą wykonujemy. Poziom płacy za wykonaną pracę jest jednak równie istotny. Każdy chce być doceniony za swoje zaangażowanie i rzetelność. Stosując się do poniższych rad dowiesz się czy nie zarabiasz przypadkiem za mało.

Firmowe spotkania w gronie pracowników weszły już na stałe do kanonu zwyczajów w wielu polskich organizacjach. Wyjścia integracyjne organizowane przez pracodawców powoli przestają kojarzyć się wyłącznie z wizytą w pubie w pobliżu miejsca pracy. Aktualnie firmy częściej stawiają na aktywne i kreatywne formy integracji. Jak wynika z danych serwisu PrezentMarzen.com, z roku na rok systematycznie wzrasta liczba rozrywek w formie przeżyć, które zamawiają firmy dla swoich pracowników.

Krok do przodu w karierze zawodowej to marzenie niejednego pracownika. Jednak piękna wizja, w której zdobyte do tej pory doświadczenie pozwala na szybki awans i wyższe, satysfakcjonujące wynagrodzenie może okazać się jedynie fantazją. Niezależnie od tego, czy walczymy o zmianę na wyższe stanowisko w innej firmie, czy awans w obecnym miejscu pracy, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii i dobrze się do niej przygotować, żeby na mecie czekał na nas sukces, a nie rozczarowanie.

Podczas wykonywania swoich obowiązków pracownik może ulec różnego rodzaju wypadkom. Każdy pracodawca musi odprowadzać składki dla pracowników do ZUS. To właśnie z tych składek, jeśli tylko wypadek miał miejsce podczas wykonywania obowiązków służbowych, wypłacane jest nam odszkodowanie.

W sierpniu 2015 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 35 033 oferty pracy. W porównaniu do sierpnia 2014 roku (30 701 ofert) jest to wzrost o 14%. Najwięcej ofert pracy napłynęło z branż handel i sprzedaż, bankowość, finanse, ubezpieczenia oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Najwięcej pracy dla specjalistów było w województwie mazowieckim, dolnośląskim i małopolskim.

Coraz więcej firm ma problem ze znalezieniem kompetentnego pracownika. Jednym ze sposobów, jakie stosują, jest poszukiwanie kandydatów poprzez system poleceń. Zwiększa to szansę nie tylko na więcej aplikacji, ale również na znalezienie osoby pasującej do firmy i zespołu. Często jednak polecanie znajomych do pracy kojarzy się nam negatywnie. Czy słusznie?

Zdeterminowany, a więc cierpliwy. Potrafiący kulturalnie okazać asertywność. Kreatywny, ale w profesjonalnych ramach. Z niesłabnącym entuzjazmem do rozwiązywania zagadek. Współczesny detektyw? Nie – konsultant SAP.

Według globalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia w nadchodzącym kwartale pośród pracodawców w Polsce będzie panował zauważalny optymizm. Nasz kraj znalazł się na szóstym miejscu państw regionu EMEA, w których o pracę będzie najłatwiej. W dziewięciu z 10 badanych sektorach gospodarki oraz we wszystkich badanych regionach Polski oczekuje się wzrostu poziomu zatrudnienia.

Polski rynek pracy systematycznie rośnie. Według dany GUS przeciętne zatrudnienie w lipcu w sektorze przedsiębiorstw jest wyższe o 0,9% rok do roku, z kolei na Pracuj.pl opublikowano w sierpniu 14% więcej ofert niż w zeszłym roku. Osoby szukające nowego zatrudnienia wraz z końcem lata mają szansę na znalezienie wielu ciekawych ogłoszeń w różnych branżach w Polsce. Jednak jeśli ktoś rozważa podjęcie pracy za granicą może liczyć na oferty, które systematycznie pojawiają się na portalu Pracuj.pl.

W ciągu ostatnich kilku lat w Europie można zaobserwować wzmożony ruch migracyjny, wynikający nie tylko z sytuacji politycznej na Wschodzie, ale również kryzysu demograficznego. Sytuacja we wschodnich regionach Ukrainy wciąż daleka jest od stabilizacji. Pomimo obowiązującego rozejmu nadal dochodzi tam do starć pomiędzy ukraińskimi żołnierzami a prorosyjskimi separatystami. Nie bez znaczenia pozostaje też rosnąca emigracja Polaków, starzejące się społeczeństwo a także wydłużony wiek emerytalny, stanowiące poważne zagrożenie dla gospodarki naszego kraju.

Rutyna, presja terminów i natłok zobowiązań to główne przyczyny pojawiania się negatywnych emocji w trakcie pracy. Sytuacje stresogenne są jednak nieodłączną częścią naszego życia zawodowego. Jak kontrolować napięcie i nie dopuszczać do powstawania sytuacji konfliktowych, zwłaszcza po powrocie z urlopu?

Praca zdalna staje się coraz bardziej popularna na polskim rynku pracy. Z jednej strony jest to podyktowane korzyściami finansowymi, z drugiej wynika ze specyfiki i preferencji pewnych grup zawodowych, na tyle poszukiwanych na rynku, że mogących wywierać na niego większy wpływ. Tu przede wszystkim na plan pierwszy wysuwają się zawody techniczne, ale również tzw. wolne zawody, związane np. z pisaniem lub tłumaczeniem tekstów.