
Przepisy Kodeksu Pracy nie określają terminu, w jakim kobieta ma poinformować pracodawcę o ciąży. Odstąpiono także od pojęcia „niezwłoczności”, które powodowało liczne wątpliwości. Poinformowanie szefa o ciąży leży w interesie pracownicy, ponieważ wpływa na trwałość stosunku pracy i aktualizuje szczególną ochronę w obszarze zdrowia. Prawo zabrania kobietom ciężarnym wykonywania prac szkodliwych lub uciążliwych jak np. prace przy taśmie, wewnątrz zbiorników i kanałów lub w pozycji wymuszonej.

Według danych Eurostat tylko 7 z 28 krajów Unii Europejskiej ma niższy poziom bezrobocia niż Polska. - Teoretycznie to bardzo dobra informacja. W praktyce jednak sytuacja wygląda znacznie gorzej i realnie zdecydowanie bliżej nam do zadłużonych krajów południa niż wiodących państw północy Europy - wyjaśnia Marcin Lipka, analityk Cinkciarz.pl.

Takich decyzji nie podejmuje się z dnia na dzień a raczej do nich dojrzewa. Nie warto rezygnować z pracy pod wpływem impulsu czy w złości. Lepiej spokojnie zdecydować, czy to na pewno dobry czas na zmiany.

Wspinanie się po szczeblach hierarchii zawodowej i osiąganie kolejnych awansów to tradycyjna droga kariery. Można ją jednak uzupełnić także o ścieżkę trenerską. To nie tylko dodatkowe źródło zarobku, ale przede wszystkim samorealizacja i duża satysfakcja. Ale czy każdy może zostać trenerem? Jakich umiejętności wymaga ta praca i co daje?

Nie poddawaj się. Zrób tak, by nie przerażały a zachęciły potencjalnego pracodawcę.
Czasem życie zmusza nas do szukania pracy trochę poniżej kwalifikacji. Ale okazuje się, że to wcale nie jest takie proste. Wysyłamy setki CV, które zostają bez odzewu. Coraz mocniej zniżamy loty. A i tak nie przynosi to efektów. Jak to zmienić?

Nie od dziś wiadomo, że w branży motoryzacyjnej przyszłością są samochody napędzane silnikami elektrycznymi. Bezszelestne, ekologiczne i ekonomiczne pojazdy z „pól golfowych” przeniosły się na ulice miast. Wyglądają pięknie a osiągami mogą zawstydzić niejednego diesla czy też „benzyniaka”. Firmy takie jak Toyota, Nissan, Tesla, Renault czy BMW coraz odważniej wprowadzają na rynek swoje nowe modele elektryczne.

Jak często wysyłasz CV i nie dostajesz odpowiedzi? Masz wrażenie, że spełniasz wszystkie wymagania z ogłoszenia, jednak Twój telefon milczy? Jest duża szansa, że w swoim CV nie używasz zachęcających pracodawcę czasowników!

Polscy kandydaci w jasnych barwach postrzegają kondycję rynku pracy oraz sytuację ekonomiczną w najbliższej przyszłości – tak wynika z badania Confidence Index za drugi kwartał 2016 r. przeprowadzonego przez PageGroup. 57% ankietowanych żywi przekonanie, że zarówno sytuacja na rynku pracy, jak i ich własna pozycja zawodowa zmieni się na lepsze. Wynik ten stawia Polskę na trzecim miejscu w Europie pod względem poziomu optymizmu, zaraz za Niemcami (63%) i Szwecją (64%).

75% użytkowników portalu Praca.pl uważa, że satysfakcja i sukces zawodowy są możliwe przy zachowaniu równowagi pomiędzy życiem prywatnym a pracą. Czy na naszym rynku pracy jest to możliwe?

Zdarza się, że nie zaglądamy do swojego CV przez lata, bo mamy stałą pracę albo trafiliśmy gdzieś z polecenia. Kiedy musimy poszukać nowej posady, nie wiemy od czego zacząć. Sześć prostych kroków pomoże uporać się z tym zadaniem i przemienić przestarzałe papiery rekrutacyjne w profesjonalne narzędzie, które pozwoli poruszać się po dzisiejszym rynku pracy.

Jedynie 12,8 proc. z nas uznaje, że umiejętność programowania zwiększa szansę na zdobycie atrakcyjnej pracy. Zdaniem większości Polaków pierwszeństwo na tym polu ma ścisła specjalizacja w danej dziedzinie (38,9 proc.) oraz biegła znajomość co najmniej dwóch języków obcych (26,1 proc.) – pokazuje badanie międzynarodowej sieci szkół programowania Codecool. Tymczasem jak przekonują eksperci, znajomość języków programowania ma szansę być w przyszłości znaczącą przewagą w konkurencji o dobrą pracę. Już dziś zapotrzebowanie na programistów znacznie przewyższa ich dostępność.

Nie chcesz się narazić współpracownikom? Nie irytuj ich. Proste. Ale czy zawsze wiemy, które nasze zachowania są drażniące dla innych?

Ostatnie dane dotyczące bezrobocia rozwiewają już chyba wszystkie wątpliwości. Sytuacja na rynku pracy znacznie się poprawiła – i to nie tylko w dużych aglomeracjach. Na brak pracowników narzekają obecnie także przedsiębiorcy zlokalizowani w mniej rozwiniętych gospodarczo częściach kraju.

Portal Praca.pl zadał swoim użytkownikom pytanie czy łatwiej jest złapać legendarnego Pokemona czy wymarzoną pracę? Mimo, że unikalnego stwora w grze wcale nie jest łatwo schwytać, większość, bo aż 85% uznało to za bardziej prawdopodobne niż znalezienie pracy marzeń.

Analiza ofert pracy opublikowanych na portalu Pracuj.pl w II kwartale 2016 r. wskazuje, że najwięcej ogłoszeń o pracę skierowano do osób pracjących na stanowisku specjalisty (69% wszystkich ofert). Na drugim miejscu uplasowały się oferty pracy dedykowane kierownikom/managerom (13% wszystkich ofert), do których skierowano 16 937 ogłoszeń, na trzecim miejscu znalazły się oferty pracy dla asystentów (5% wszystkich ogłoszeń).