Praca - artykuły, informacje

Najniższa w Europie stopa bezrobocia i ponad 40% firm borykających się z brakami pracowników - to główne czynniki przyciągające zagranicznych pracowników na Islandię. Polacy na tej wyspie, liczącej niewiele ponad 334 tys. mieszkańców, stanowią obecnie największą grupę obcokrajowców. Z danych Work Service Express wynika, że ich liczba może rosnąć. Ofert pracy dla naszych rodaków, szczególnie w sektorze budowalnym w tym kraju nie będzie brakować.
Pracodawcy w Polsce są konsekwentnie optymistyczni co do chęci powiększania swoich zespołów. Jak pokazują wyniki Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia, pozytywne prognozy na IV kwartał odnotowano we wszystkich regionach oraz w 9 z 10 badanych sektorach kraju. Pośród branż, w których należy spodziewać się najkorzystniejszej sytuacji triumfuje Produkcja przemysłowa, która odnotowała też największy skok w skali roku. Gonią ją Transport/Logistyka/Komunikacja oraz Budownictwo, w których również rynek kandydata jest coraz silniej odczuwany.
„Wiem dużo na temat firmy”, „Chce dla Państwa pracować”, „Ważny jest dla mnie rozwój” – to niektóre z informacji, które kandydat powinien zawrzeć w odpowiedziach udzielanych konsultantowi ds. rekrutacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jak w gąszczu pytań, których celem jest sprawdzenie doświadczenia, kompetencji i motywacji kandydata do pracy na danym stanowisku, o nich pamiętać? Radzi ekspert LeasingTeam.
Jak spędziliśmy tegoroczne wakacje? Z badania przeprowadzonego przez Praca.pl wynika, że 37% użytkowników portalu nie skorzystało z urlopu latem.
Koniec urlopu. Pamiątkowe zdjęcia, piękna opalenizna, wiele wspomnień… i stres. Powrót do pracy to wyzwanie i często nie należy do najprzyjemniejszych. Zjawisko dorobiło się nawet własnego określenia. „Back to work blues”, czyli zespół napięcia powakacyjnego. Sprawa jest poważna. Z badań wynika, że aż 40% pracowników jest bardziej zestresowana po urlopie niż przed nim. Czy to oznacza, że wypoczynek przynosi nam więcej szkód niż pożytku?
Praca po pracy może oznaczać coś więcej niż reperowanie domowego budżetu. To może być sposób na to, by skierować zawodową karierę na właściwe tory.
Pierwsze kroki na rynku pracy są często najważniejsze – to do jakiej firmy trafimy na początku drogi zawodowej determinuje dalszy ciąg naszej kariery. Dlatego, zanim zdecydujemy się na aplikację do danej organizacji, warto zastanowić się i sprawdzić, czy jest ona faktycznie naszym potencjalnym, wymarzonym pracodawcą.
Stopa bezrobocia w 28 krajach Unii Europejskiej w okresie maj - lipiec tego roku wyniosła 8,6% - podaje Eurostat. Dla porównania w lipcu 2015 r. bezrobocie wynosiło 9,4%. To najniższy poziom od marca 2009 roku. Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów z najniższym bezrobociem.
To może brzmi brutalnie, ale kiedy szukamy pracy jesteśmy trochę jak produkt, który trzeba dobrze sprzedać. Pomocna może być więc strategia „unikatowej propozycji sprzedaży”, doskonale znana specjalistom od marketingu.

Według danych MEN naukę w roku szkolny 2016/2017 we wszystkich typach szkół podejmie ponad 4,5 mln dzieci i młodzieży. Za kilka lat będą oni wybierali wymarzony kierunek studiów, a następnie decydowali o swojej drodze zawodowej. Już teraz wiemy, że zawody przyszłości będą związane z technologiami i rosnącym rynkiem przetwarzania danych.
Powrót do pracy lub szkoły po odpoczynku bywa bardzo bolesny. Okres urlopowy naznaczony ustalaniem własnych reguł i zarządzaniem sobą musimy zamienić na codzienne, nie zawsze przyjemne obowiązki oraz wykonywanie zleconych nam przez kogoś zadań. Co gorsza, często nawet nie wiemy, po co to robimy.
Z raportu firmy doradczej EY „Globalne pokolenia 3.0. Badanie zaufania w miejscu pracy" wynika, że mniej niż połowa pełnoetatowych pracowników ma zaufanie do swojego pracodawcy, przełożonego i kolegów. Dla pokolenia Z, które dopiero wejdzie na rynek pracy, najważniejsze czynniki budujące zaufanie do przyszłych pracodawców to przede wszystkim równe szanse dotyczące wynagrodzeń i awansu oraz szacunek i etyczne zachowanie ze strony przełożonego.
1 września wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która zakłada, że pracodawca i pracownik będzie zobowiązany posiadać umowę na piśmie albo pisemne potwierdzenie jej warunków przed dopuszczeniem pracownika do pracy.
Większość przedsiębiorców (ok. 40,5 proc.) uważa, że warunki prowadzenia działalności gospodarczej w minionych dwóch latach nie uległy zmianie. Jedna trzecia twierdzi, że – w umiarkowanym stopniu – pogorszyły się, zaś 9,5 proc. ocenia, że pogorszyły się w stopniu znacznym. Tylko nieco ponad 14 proc. dostrzega umiarkowaną poprawę – wynika z badania przeprowadzonego wśród przedsiębiorców-członków BCC.
Główne zmiany jakie już teraz obserwuje się na rynku pracy to odejście od stabilnej, linearnej kariery zawodowej w jednej dziedzinie na rzecz realizowania wielu, zróżnicowanych projektów. W przyszłości, jak przewiduje Sparks& Honey, nasze kariery będą bardziej złożone, wyspecjalizowane, fragmentaryczne, ale przede wszystkim oparte na współpracy.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności