Praca - artykuły, informacje

W pracy czasem można zagryźć zęby. Jeśli jednak złapiesz się na takim odruchu już podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ratuj się! Jedynym rozsądnym wyjściem jest „ewakuacja” i dalsze poszukiwanie pracy.
Internet to potężne medium, które od kilku lat rozwija się najprężniej na świecie. Coraz więcej osób, i nie mówimy tutaj już tylko o najmłodszych pokoleniach, traktuje sieć jako pierwsze źródło informacji. Strona internetowa jest dostępna dla milionów użytkowników jednocześnie - mogą oni natrafić na nią w każdej chwili, z każdego miejsca na ziemi.
Co dodaje ludziom skrzydeł w zawodzie? Jak wybór studiów wpływa na resztę życia? Jak źle lub dobrze wybrana praca kształtuje człowieka? Jak podjąć decyzję o karierze poprawnie i świadomie? Nad tymi pytaniami pochyla się również fundacja Impossible, która w tym roku realizuje kolejne działania, by znaleźć na nie odpowiedź. Jednym z nich jest Biblioteka Zawodów, stanowiąca największą część projektu Świadomy Wybór. Jest ona zarazem najbardziej skuteczną metodą uzyskania odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania odnośnie przyszłej pracy.
Jeden, dwa a może trzy? Ile języków należy znać, by otrzymać dobrą pracę? Fakty i mity na temat przydatności języków obcych na współczesnym rynku pracy.
Dziennikarze to osoby o mocnych charakterach, indywidualiści, wykonujący wolny zawód. Osoby charyzmatyczne, z silnym poczuciem odpowiedzialności społecznej, które przykładają szczególną wagę do sposobu w jaki się komunikujemy. Dziś, kiedy jakość debaty publicznej staje się przedmiotem dyskusji, a postprawda weszła już na stałe do naszego słownika, na dziennikarzy spada szczególna odpowiedzialność. Niezwykle ważne w tym zawodzie są nie tylko wnikliwość i ciekawość, ale również wyczucie, inteligencja emocjonalna i doświadczenie.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą i poniosłeś wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą na terenie krajów Unii Europejskiej to ta usługa jest skierowana właśnie do Ciebie.
Zrozumienie, kogo szuka pracodawca, pozwoli napisać CV, które wyróżni nas spośród innych kandydatów. Wiele można wyczytać z samej oferty pracy. Trzeba tylko odpowiednio zinterpretować informacje podane przez pracodawcę.
Ekonomiści i eksperci rynku pracy szacują, że rosnąca presja płacowa przy rekordowo niskim bezrobociu i malejącej dostępności siły roboczej będą sprzyjać wzrostowi dynamiki płac. Wynagrodzenia, według GUS, rzeczywiście idą w górę. Przeciętne wynagrodzenie brutto w lipcu 2017 roku, w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 4501,52 zł, czyli o prawie 5% więcej niż w roku ubiegłym. Pozytywne dane z rynku pracy nie do końca przekładają się jednak na satysfakcję pracowników.
Obecnie wiele osób korzysta ze Skype’a – komunikatora internetowego umożliwiającego użytkownikom prowadzenie darmowych rozmów i jednoczesne obserwowanie się za pomocą kamer. Najczęściej kontaktujemy się w ten sposób ze znajomymi czy z rodziną. Jednak coraz częściej Skype wykorzystują firmy, które tą drogą rekrutują pracowników. Taki sposób prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej jest bardzo wygodny zarówno dla pracodawcy, jak i kandydata, szczególnie, gdy obie strony dzieli spora ilość kilometrów.
Idąc na rozmowę, często obawiamy się, że każdy z konkurentów ma jakiegoś asa w rękawie. Niepotrzebnie. Na rozmowach o pracę nie brakuje wtop. Oto zachowania, których należy unikać.
Temat pozornie oczywisty. Każdy przecież wie, że w pracy nie powinno się przeszkadzać innym. Kłopot w tym, że to, co jednym przeszkadza, dla innych jest normą.
Mogłoby się wydawać, że wraz z ukończeniem studiów przed absolwentami kierunków technicznych kariera w branży IT stoi otworem. Jednak zanim przyszły programista lub tester zdobędzie pracę marzeń, wymagana jest m.in. weryfikacja jego wiedzy, umiejętności oraz kompetencji miękkich. Jednym z najtrudniejszych etapów jest rozmowa kwalifikacyjna. Jak wygląda rekrutacja w firmie IT? Do jakich pytań i zadań warto się przygotować?
Według różnych szacunków na polskim rynku pracy brakuje od 30 do 50 tys. specjalistów IT. A liczba osób potrzebnych do pracy w tym obszarze będzie rosnąć. Pracodawcy szukają różnych rozwiązań, prześcigają się w oferowanych benefitach, proponują szerokie szkolenia lub całkowite przygotowanie do zawodu. Jednak polskie zasoby nie są w stanie zapełnić tej luki, kolejnym krokiem w rekrutacjach specjalistów IT będą rekrutacje zagraniczne – prognozują eksperci międzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl, opierając się na badaniach, w których zapytali ponad 4 tys. pracowników IT z regionu Europy Środkowej i Wschodniej o chęć emigracji zarobkowej.
Jeden z najsilniejszych mitów dotyczący pracowników działów HR głosi, że w tym dziale może pracować każdy. Dobrze ma się także twierdzenie, że działy kadr zajmują się „tylko” szukaniem pracowników. Serwis rekrutacyjny MonsterPolska.pl przedstawia 10 mitów na temat pracy w działach personalnych.
Polska to największa gospodarka w Europie Środkowej, która nieustannie się rozwija. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie stopa bezrobocia sukcesywnie spada – wg najnowszych danych GUS wynosi obecnie 7,1%. To zatem idealny czas na przygotowanie CV i poszukanie nowego miejsca zatrudnienia. Na pytanie, jak powinno ono wyglądać odpowiada firma rekrutacyjna Michale Page po przebadaniu opinii zarówno rekruterów, jak i kandydatów z 12 europejskich krajów – m.in. Niemiec, Włoch, Francji, Polski, Hiszpanii, Szwecji czy Turcji.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności