Praca - artykuły, informacje

Każdy, kto wybiera się na rozmowę kwalifikacyjną, próbuje przewidzieć jej scenariusz i pytania, które podczas niej padną. Poznanie pytań chętnie zadawanych przez rekruterów może pomóc kandydatowi w przygotowaniu się do spotkania i w efekcie zwiększyć jego szanse na pracę.
Specjaliści IT są w tej chwili jedną z najbardziej poszukiwanych grup pracowników na polskim i światowym rynku. W 2016 roku w Polsce zabrakło 50 tys. pracowników o tej specjalizacji[1]. W skali Europy niedobór ten to ponad 800 tys. specjalistów[2].
Dla 67 procent pracowników posiadanie przyjaciela w miejscu pracy oznacza większą satysfakcję zawodową, wynika z raportu opublikowanego przez Ipsos[1]. 55 procent twierdzi, że dzięki przyjaźni ze współpracownikiem wykonywana przez nich praca ma większą wartość. A przecież niektórzy twierdzą, że przyjaźń w miejscu pracy jest niemożliwa. Czy na pewno?
Komputer, na którym przetwarzane są dane osobowe oraz znajdują się informacje mogące stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa ulega uszkodzeniu – tak sytuacja może zdarzyć w każdej organizacji i każdemu pracownikowi. Czy naprawą sprzętu może zająć się firmowy informatyk? Co zrobić, jeśli komputer musi trafić do serwisu zewnętrznego? Jak uniknąć niemiłych niespodzianek?
Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii w Polsce i na świecie sprawia, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów IT stale rośnie. Ich pozycja na rynku pracy jest wyjątkowa, dzięki czemu mogą przebierać w ofertach pracy, podczas gdy pracodawcy muszą rywalizować o ich pozyskanie. Jak firmy starają się zachęcić najlepszych kandydatów do aplikowania?
Millenialsi nie mają dobrej prasy. Mówi się, że są roszczeniowi, aroganccy i przekonani o swojej wartości. Jak przekonać rekrutera, że to tylko stereotypy?
Czytasz ogłoszenie o pracę i jesteś załamany, że praktycznie wszędzie pracodawcy oczekują od kandydatów doświadczenia zawodowego? Wszędzie tylko widzisz, że pracodawca wymaga od kandydatów posiadania określonego doświadczenia zawodowego? Nie martw się. Na całe szczęście jest jeszcze druga rzecz równie mocno punktowana przez pracodawców. Tą cechą są chęci do pracy. Zaskoczony? Zastanów się przez chwilę nad tą kwestią.
Poszukując nowej pracy, chcąc nie chcąc, porównujemy ją do obecnej lub do tej, którą wspominamy najlepiej na dotychczasowej ścieżce zawodowej. Korzystniej jednak będzie, jeśli będziemy ją dostosowywać do naszej aktualnej sytuacji życiowej.
Pakiet sportowy i prywatna opieka medyczna nie wystarczają? Wiele firm szuka nowych pomysłów, by skutecznie budować zaangażowanie swoich specjalistów. Badania potwierdzają, że według Polaków pracę marzeń wyróżnia, oprócz pensji, dobra atmosfera i kultura organizacji. Dlatego pracodawcy tworzą systemy motywacyjne, które pomagają w spełnianiu tych oczekiwań. Na najlepszych pracowników polskich firm czekają nawet podróże zagraniczne jako dodatkowe wynagrodzenie.
Kandydat aktywny i pasywny, obaj mogą mieć doskonałe doświadczenie i pasować do organizacji. Różnica polega na tym, że do kandydata aktywnego można dotrzeć za pomocą jednego ogłoszenia na portalu o pracę. A rekrutacja kandydata pasywnego to dłuższy proces.
Wskaźniki opisujące rynek pracy, takie jak rekordowo niskie bezrobocie i wysokie zatrudnienie, to dobre wiadomości dla polskiej gospodarki. Według GUS zatrudnienie w maju br. (porównując do poziomu z maja 2016) zwiększyło się o 4,5%.
Jaki powinien być wymarzony pracodawca? Okazuje się, że oprócz profesjonalisty marzy nam się po prostu… fajny człowiek.
Pracownicy zatajają incydenty naruszenia bezpieczeństwa IT w 40% firm na całym świecie — tak wynika z nowego badania „Czynnik ludzki: czy pracowników można nauczyć unikania błędów?” przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz B2B International. Zważywszy na to, że każdego roku 46% incydentów naruszenia bezpieczeństwa IT jest powodowanych przez pracowników, niezbędne są działania na wielu poziomach, nie tylko działów bezpieczeństwa IT, aby wyeliminować ten słaby punkt w wielu firmach.
Decyzja o rezygnacji z pracy rzadko podejmowana jest pod wpływem impulsu. To proces, na który składają się czasem „prozaiczne” przyczyny, jednak skutecznie utrudniające pracownicze życie.
Twoja kariera stoi w miejscu? A może dopiero zaczynasz zawodową drogę i nie chcesz popełnić błędu? Oto najczęstsze przyczyny zawodowej stagnacji i podpowiedzi, jak sobie z nimi poradzić.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności