
Temat pozornie oczywisty. Każdy przecież wie, że w pracy nie powinno się przeszkadzać innym. Kłopot w tym, że to, co jednym przeszkadza, dla innych jest normą.

Mogłoby się wydawać, że wraz z ukończeniem studiów przed absolwentami kierunków technicznych kariera w branży IT stoi otworem. Jednak zanim przyszły programista lub tester zdobędzie pracę marzeń, wymagana jest m.in. weryfikacja jego wiedzy, umiejętności oraz kompetencji miękkich. Jednym z najtrudniejszych etapów jest rozmowa kwalifikacyjna. Jak wygląda rekrutacja w firmie IT? Do jakich pytań i zadań warto się przygotować?

Według różnych szacunków na polskim rynku pracy brakuje od 30 do 50 tys. specjalistów IT. A liczba osób potrzebnych do pracy w tym obszarze będzie rosnąć. Pracodawcy szukają różnych rozwiązań, prześcigają się w oferowanych benefitach, proponują szerokie szkolenia lub całkowite przygotowanie do zawodu. Jednak polskie zasoby nie są w stanie zapełnić tej luki, kolejnym krokiem w rekrutacjach specjalistów IT będą rekrutacje zagraniczne – prognozują eksperci międzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl, opierając się na badaniach, w których zapytali ponad 4 tys. pracowników IT z regionu Europy Środkowej i Wschodniej o chęć emigracji zarobkowej.

Jeden z najsilniejszych mitów dotyczący pracowników działów HR głosi, że w tym dziale może pracować każdy. Dobrze ma się także twierdzenie, że działy kadr zajmują się „tylko” szukaniem pracowników. Serwis rekrutacyjny MonsterPolska.pl przedstawia 10 mitów na temat pracy w działach personalnych.

Polska to największa gospodarka w Europie Środkowej, która nieustannie się rozwija. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie stopa bezrobocia sukcesywnie spada – wg najnowszych danych GUS wynosi obecnie 7,1%. To zatem idealny czas na przygotowanie CV i poszukanie nowego miejsca zatrudnienia. Na pytanie, jak powinno ono wyglądać odpowiada firma rekrutacyjna Michale Page po przebadaniu opinii zarówno rekruterów, jak i kandydatów z 12 europejskich krajów – m.in. Niemiec, Włoch, Francji, Polski, Hiszpanii, Szwecji czy Turcji.

Każdy, kto wybiera się na rozmowę kwalifikacyjną, próbuje przewidzieć jej scenariusz i pytania, które podczas niej padną. Poznanie pytań chętnie zadawanych przez rekruterów może pomóc kandydatowi w przygotowaniu się do spotkania i w efekcie zwiększyć jego szanse na pracę.

Specjaliści IT są w tej chwili jedną z najbardziej poszukiwanych grup pracowników na polskim i światowym rynku. W 2016 roku w Polsce zabrakło 50 tys. pracowników o tej specjalizacji[1]. W skali Europy niedobór ten to ponad 800 tys. specjalistów[2].

Dla 67 procent pracowników posiadanie przyjaciela w miejscu pracy oznacza większą satysfakcję zawodową, wynika z raportu opublikowanego przez Ipsos[1]. 55 procent twierdzi, że dzięki przyjaźni ze współpracownikiem wykonywana przez nich praca ma większą wartość. A przecież niektórzy twierdzą, że przyjaźń w miejscu pracy jest niemożliwa. Czy na pewno?

Komputer, na którym przetwarzane są dane osobowe oraz znajdują się informacje mogące stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa ulega uszkodzeniu – tak sytuacja może zdarzyć w każdej organizacji i każdemu pracownikowi. Czy naprawą sprzętu może zająć się firmowy informatyk? Co zrobić, jeśli komputer musi trafić do serwisu zewnętrznego? Jak uniknąć niemiłych niespodzianek?

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii w Polsce i na świecie sprawia, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów IT stale rośnie. Ich pozycja na rynku pracy jest wyjątkowa, dzięki czemu mogą przebierać w ofertach pracy, podczas gdy pracodawcy muszą rywalizować o ich pozyskanie. Jak firmy starają się zachęcić najlepszych kandydatów do aplikowania?

Millenialsi nie mają dobrej prasy. Mówi się, że są roszczeniowi, aroganccy i przekonani o swojej wartości. Jak przekonać rekrutera, że to tylko stereotypy?

Czytasz ogłoszenie o pracę i jesteś załamany, że praktycznie wszędzie pracodawcy oczekują od kandydatów doświadczenia zawodowego? Wszędzie tylko widzisz, że pracodawca wymaga od kandydatów posiadania określonego doświadczenia zawodowego? Nie martw się. Na całe szczęście jest jeszcze druga rzecz równie mocno punktowana przez pracodawców. Tą cechą są chęci do pracy. Zaskoczony? Zastanów się przez chwilę nad tą kwestią.

Poszukując nowej pracy, chcąc nie chcąc, porównujemy ją do obecnej lub do tej, którą wspominamy najlepiej na dotychczasowej ścieżce zawodowej. Korzystniej jednak będzie, jeśli będziemy ją dostosowywać do naszej aktualnej sytuacji życiowej.

Pakiet sportowy i prywatna opieka medyczna nie wystarczają? Wiele firm szuka nowych pomysłów, by skutecznie budować zaangażowanie swoich specjalistów. Badania potwierdzają, że według Polaków pracę marzeń wyróżnia, oprócz pensji, dobra atmosfera i kultura organizacji. Dlatego pracodawcy tworzą systemy motywacyjne, które pomagają w spełnianiu tych oczekiwań. Na najlepszych pracowników polskich firm czekają nawet podróże zagraniczne jako dodatkowe wynagrodzenie.

Kandydat aktywny i pasywny, obaj mogą mieć doskonałe doświadczenie i pasować do organizacji. Różnica polega na tym, że do kandydata aktywnego można dotrzeć za pomocą jednego ogłoszenia na portalu o pracę. A rekrutacja kandydata pasywnego to dłuższy proces.