
Chcąc poradzić sobie w nowej pracy, od samego początku musimy rozpocząć budowanie własnej pozycji. Ważne jest także poznanie nieformalnych zasad panujących w biurze.

„Kłamstwo ma krótkie nogi”, ale mimo to kandydaci nadal po nie sięgają. Jak wynika z najnowszych badań Work Service, niemal 1 na 10 Polaków podał nieprawdziwe informacji w CV lub podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dlaczego tak się dzieje? Zdaniem eksperta serwisu Kariera.pl część osób aplikujących na wybrane stanowisko zawyża swoje kompetencje, aby spełnić wymagania wskazywane w tradycyjnych ogłoszeniach. Jednak, jak się okazuje, nowe metody rekrutacji mogą zniechęcić do koloryzowania w czasie rekrutacji.

Polacy dostrzegają zmiany społeczno-gospodarcze i to, jak przekładają się one na ich szanse zawodowe. Aż 77 proc. uważa, że może zarabiać więcej od rodziców – wynika z danych serwisu Pensjometr.pl od Monster Polska.

Zmiana ścieżki kariery nie zawsze jest trudna i czasochłonna. Dzięki dostępnym na rynku intensywnym kursom wystarczy kilka tygodni lub miesięcy, żeby całkowicie zmienić swój zawód. Junior .NET Developer, Tester Manualny czy Junior Front-end Developer – te profesje są w zasięgu ręki i mogą być początkiem obiecującej kariery w IT.
W ramach nowego programu kierowanego do bezrobotnych, rząd przeznaczył 15 milionów złotych na szkolenie nowych programistów. - To bardzo interesujący, ale i ryzykowny pomysł – uważa Agnieszka Skuza, Sales Director z firmy Adecco.

Spór w pracy można uciąć jednym zdaniem. Ważne, aby wypowiedzieć je z pewnością, z jednej strony – pokazując niezadowolenie z zachowania współpracownika, z drugiej – dając mu szansę na zmianę sposobu komunikacji.

Zorientowanie na sukces, samodyscyplina i wysokie umiejętności interpersonalne, to cechy idealnego kandydata do pracy. A co korporacja oferuje swoim pracownikom i dla kogo to dobra ścieżka kariery?

Rozmowa kwalifikacyjna bywa kluczowa w procesie rekrutacji. Dlatego warto wcześniej przygotować się do takiego spotkania i opracować odpowiednie pytania, które przedstawią cię w dobrym świetle. Taki zabieg przekona rekrutra, że na dane stanowisko aplikujesz nieprzypadkowo. Piotr Dziedzic, ekspert Michael Page i członek zarządu Polskiego Forum HR, radzi na co zwrócić uwagę.

Zwrócenie uwagi atrakcyjnym CV to duże wyzwanie dla kandydata podczas pierwszego etapu rekrutacji. Brak dyplomu ukończenia szkoły wyższej czy zbyt małe doświadczenie może być przeszkodą w zdobyciu pracy. Czy aby na pewno? Potencjał rekrutowanych nie jest jednolity – czasami główną rolę odgrywa język, innym razem kariera zawodowa, a niekiedy wykształcenie kierunkowe. Eksperci z HRK odpowiadają na pytanie, jakie kompetencje są wymagane, by znaleźć pierwszą pracę w danej branży.

Kompetencja to wiedza w danej dziedzinie, umiejętność jej zastosowania i określona postawa wobec rzeczywistości. Kompetencje humanistyczne nabywane w trakcie studiów są związane z metodologią stosowaną w danym obszarze naukowym oraz z dorobkiem danej dyscypliny. Te elementy decydują w jaki sposób patrzymy na daną kwestię. A sposób patrzenia z kolei determinuje to, jakie stawiamy pytania i jakie rozwiązania proponujemy. Inaczej zatem spojrzy na problem psycholog biznesu, inaczej psycholog kliniczny, socjolog, filolog, kulturoznawca, pedagog, a jeszcze inaczej filozof.

Siedzisz nad CV i listem motywacyjnym godzinami, nie potrafiąc znaleźć właściwych słów, by opisać swoje doświadczenie? Jesteś osobą wygadaną i pewną siebie, ale kiedy wchodzisz na rozmowę kwalifikacyjną, masz pustkę w głowie? A może przeglądasz bez końca oferty pracy i zaczynasz myśleć, że już nie wiesz, co właściwie chcesz robić?

Programowanie, kompetencje cyfrowe, języki obce, prawo jazdy i samoorganizacja - to umiejętności, które można nabyć w ciągu zaledwie kilku miesięcy, a zdecydowanie podniosą kompetencje zawodowe. Zacznij uczyć się już dziś, a w 2018 roku możesz liczyć na awans w pracy.

Każdego kandydata, który pomyślnie przejdzie wszystkie etapy procesu rekrutacji i otrzyma propozycję pracy, czeka jeszcze jedno, bardzo istotne zadanie – dopełnienie formalności związanych z zatrudnieniem.

Niezależnie od zajmowanego stanowiska i branży, w której pracujemy, biznesowa sytuacja, jaką jest rozmowa kwalifikacyjna, przynajmniej raz w życiu spotyka każdego pracownika. Do takiego spotkania warto przygotować się nie tylko merytorycznie. Opanowanie podstaw savoir-vivre’u biznesowego, może zwiększyć nasze szanse na zdobycie upragnionego stanowiska. Doskonałe maniery, styl i klasa to dodatkowe punkty dla każdego potencjalnego pracownika.

Koszty życia w Polsce należą do najniższych w Europie, ale niskie zarobki wciąż przekładają się na stosunkowo dużą liczbę wyjeżdżających „za chlebem”. Gdzie najbardziej opłaca się pracować, a gdzie wyjazd może być dużym ryzykiem? I gdzie za naszą pensję kupimy najwięcej? Zanim przyjmiemy ofertę pracy za granicą, sprawdźmy na co tak naprawdę wystarczy nam nasza wypłata.