
Zjawisko takie jak mobbing, określane jako specyficzny rodzaj przemocy, jest coraz bardziej rozpowszechnione. Warto podkreślić, że pojęcie to odnosi się do dwóch aspektów: psychologicznego oraz prawnego. Mobbing niesie za sobą negatywne konsekwencje nie tylko dla samej ofiary, lecz także dla pracodawcy i firmy, którą reprezentuje.

Lato w pełni, upały wróciły, ale biuro, to nie plaża, a garnituru ani żakietu, nie zastąpimy strojem kąpielowym. Przeżywamy katorgi z powodu temperatur, ale nie tylko. Wielu z nas miało już nieprzyjemność „zwęszyć” niektórych współpracowników. Kłopot jest poważny, bo jak powiedzieć koledze, że brzydko pachnie, a pod jego pachami tworzy się ocean spokojny? - Największy problem w tym, że taka osoba zwykle nie jest świadoma, jakie spustoszenie sieje w miejscu pracy. Ciężko poruszyć taki temat i jest to spore wyzwanie, aby rozwiązać kłopot w sposób kulturalny i bez ranienia niczyich uczuć – mówi Artur Ragan, rzecznik agencji pracy Work Express.

Czy w twojej firmie zdarzają się konflikty? Czy wiesz, w jaki sposób diagnozować przyczyny ich powstawania oraz wybierać konstruktywne, a zarazem efektywne sposoby rozwiązywania tego typu sytuacji? Poznaj najważniejsze wskazówki, dzięki którym nie tylko nauczysz się panować nad kryzysami w pracy, ale dodatkowo – dowiesz się jak im zapobiegać.

GUS opublikował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w lipcu br. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 3700 zł, co oznacza, że w porównaniu z lipcem 2011 roku było ono wyższe o 2,4 proc. W ujęciu miesięcznym wynagrodzenia spadły jednak o 1,5 proc. Ekonomiści prognozowali lepsze dane. Zatrudnionych w przedsiębiorstwach w lipcu br. było 5,5 mln osób, a więc tyle samo co w czerwcu br. i przed rokiem.

Nagły powrót z urlopu na wezwanie szefa? To możliwe i zgodne z prawem. – W wyjątkowych sytuacjach pracodawca ma takie uprawnienie – przyznaje mecenas Karolina Stawicka, ekspert prawa pracy w Kancelarii Bird & Bird. Musi nam jednak zwrócić pieniądze za koszty podróży lub niewykorzystane wczasy.

Istotne wrażenie powstaje podczas pierwszych kilkudziesięciu sekund spotkania. Tylko tyle czasu potrzebuje każdy z nas (zarówno businessowo, jak i prywatnie!), by ocenić rozmówcę spotkanego pierwszy raz w życiu. Taka jest natura człowieka. To pierwsze pozytywne wrażenie może okazać się przepustką do kolejnych spotkań, w efekcie zakończonych sukcesem, czyli propozycją pracy.

Grupa Allegro planuje zatrudnić w najbliższym czasie ponad 50 specjalistów IT. I to nie tylko w Poznaniu, gdzie mieści się siedziba spółki, ale również w Warszawie, Toruniu i Wrocławiu.

Pracujesz pod presją czasu? Pisząc jednego maila, myślisz już o kolejnych wiadomościach do przeczytania albo o czekających zadaniach do zrobienia i spotkaniach, na których koniecznie musisz być? A może najwyższy czas zatrzymać się i zacząć pracę zgodnie z ideą slow work? Portal Pracuj.pl postanowił sprawdzić, czy wiemy, jak pracować wolniej, ale dobrze.

W życiu zawodowym przychodzi czasem taki moment, że nie wszystko układa się po Twojej myśli. Czujesz, że Twoja przyszłość w firmie jest niepewna i grozi Ci zwolnienie ze względu na słabe wyniki w pracy lub po prostu nie dogadujesz się z szefem. Zastanawiasz się czy powinieneś poczekać, aż zostaniesz zwolniony, czy samemu odejść?

Jak wynika z ankiety zrealizowanej przez serwis pracy Praca.pl 86% kandydatów do pracy sprawdza opinie o potencjalnym pracodawcy w Internecie. Jak to robimy i czy wyniki naszego badania są wiarygodne? Gdzie sprawdzać opinie o pracodawcach, by mieć pewność, że dowiadujemy się prawdy?

Wakacje w pełnym rozkwicie. Czy osoby, które do tej pory nie zdecydowały się na podjęcie pracy w okresie wakacyjnym mają jeszcze szanse na znalezienie ciekawej oferty? Co proponują pracodawcy w sezonie urlopowym?

W trakcie organizacji Euro 2012 wzrosła liczba stanowisk związanych z szeroko pojętą ochroną i bezpieczeństwem. W odpowiedzi na rynkowe zapotrzebowanie, coraz więcej uczelni oferuje specjalności nastawione na pracę w służbach mundurowych. Jakie cechy powinien posiadać sam student i czego można się spodziewać po ukończeniu kierunków z zakresu bezpieczeństwa?

Rynek pracy w Polsce dynamicznie się zmienia. Dziś już 83 proc. Polaków dostrzega, że zanikają granice w podziale na zawody „męskie” i „kobiece”. Teraz pan opiekujący się dzieckiem, czy pracujący z miotłą, a Pani w ochronie, czy Policji, to już norma.

Ponad połowa firm działających w Polsce zamierza w najbliższym czasie zatrudnić nowych pracowników na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych. W niektórych sektorach odsetek takich firm przekracza 70 proc. Jesteśmy pod tym względem w czołówce państw europejskich – wynika z badania Antal Global Snapshot.

„Mój były szef był tyranem i zbyt wiele ode mnie wymagał” – takie zdanie na pewno nie powinno paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej, która ma się zakończyć sukcesem. Eksperci monsterpolska.pl podpowiadają, czego nie powinieneś mówić by nie zaprzepaścić swoich szans na zdobycie pracy.