
Choć letnie temperatury skłaniają nas raczej ku wypoczynkowi niż ku pracy, to właśnie teraz jest najlepszy okres na szukanie pracy, w której można zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe lub po prostu dorobić do pensji. A wybór jest naprawdę duży – od dorywczych zajęć typu promocje książek, poprzez obsługę recepcji, aż do księgowania faktur.

68 proc. Polaków nie myje po sobie kubka w pracy, a 51 proc. z nas nie wzruszają nawet śmieci, wolimy kiedy zalegają w koszu.

Nie wystarczy zdobywać wiedzę, aby po studiach mieć dobra pracę. Dla pracodawcy bardzo ważne jest doświadczenie zawodowe, praktyki i staże. Dlatego warto rozglądać się za ciekawymi propozycjami pracy i staży w czasie studiów i tuż po ich zakończeniu, aby potem nasze akcje na rynku pracy wzrosły, Na ile ważne jest doświadczenie – i to nie tylko zdobywane w kraju, ale także za granicą pokazują liczne analizy ogłoszeń o pracę. Doświadczenie zawodowe jest jedną z kluczowych kompetencji, których poszukują pracodawcy.

Literówki, błędne przeniesienia wyrazów czy brak dopracowania CV od strony wizualnej – to najczęstsze problemy w pierwszym CV studentów. Dla potencjalnego pracodawcty taki życiorys może być oznaką niedokładoności kandydata, a skoro widać to już na poziomie projektowania reklamy samego siebie, to dlaczego miałoby być inaczej w pracy? Jak napisać dobre CV – wskazówek studentom udziela Mariusz Wszołek, wykładowca w Instytucie Grafiki wrocławskiego wydziału SWPS.

Wraz z końcem roku akademickiego wielu młodych ludzi otrzymało dyplom i nadszedł dla nich czas rozglądania się za pierwszą stałą pracą. Jednak z badania „Campus 2012” przeprowadzonego przez Pracuj.pl wynika, że nie mają co liczyć na posadę od zaraz. ¾ spośród badanych absolwentów pierwszej pracy szukało bowiem do 6 miesięcy, a co dziesiąty nawet rok.

Połowa badanych studentów twierdzi, że kompetencje, zdobyte podczas studiów nie spełniają oczekiwań pracodawców - wynika z II etapu badań przeprowadzonych przez organizatorów IV edycji programu Twoja Perspektywa – Orange Polska we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami i Business for Society.

Każdy z nas potrzebuje odpoczynku, ale niestety wiele osób odkłada urlop lub zabiera pracę ze sobą nawet na wakacje. Należy pamiętać, że relaks może pozytywnie wpłynąć nie tylko na wyniki zawodowe, ale również na życie prywatne.

Stale poszukuje się zawodów, które będą zawodami przyszłości. Do tej grupy zalicza się na pewno zawód Administratora Bezpieczeństwa Informacji. Już za niedługo żadna mała ani duża instytucja czy firma, nie będzie mogła prowadzić swojej działalności bez osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo informacji.

Blisko połowa ankietowanych studentów lub absolwentów (47%) w pierwszej pracy pracowało na podstawie umowy o pracę, ale na czas określony – wynika z badania „Campus 2012”, przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl.

Liczba godzin, jaką powinien przepracować pracownik, wynika z systemu pracy, w którym jest zatrudniony. W zależności od zapisu w umowie o pracę, regulaminie pracy lub układzie zbiorowym pracy obowiązującym u danego pracodawcy mogą występować różne systemy czasu pracy. Jakie systemy wyróżnia Kodeks pracy?

Już prawie co drugi młody Hiszpan pozostaje bez pracy, a w Polsce ponad 21 % polskich absolwentów bezskutecznie szuka zatrudnienia. Czy grozi nam hiszpański scenariusz? Czy polscy absolwenci są bez szans, a polskie uczelnie produkują bezrobotnych?

Polaków niezbyt interesuje własny rozwój zawodowy, od pracy oczekują wynagrodzenia - pokazują wyniki 8. fali kwartalnego badania opinii pracowników „Monitor Rynku Pracy”. W pracy jesteśmy gotowi zaciskać zęby, aby zarabiać choćby w niesprzyjającej atmosferze lub w gronie mało przychylnych współpracowników.

Lato to w wielu branżach okres wymuszonej bezczynności lub mniejszej aktywności w pracy. Nie musi to być jednak czas zmarnowany. Można go wykorzystać z pożytkiem zarówno dla pracownika, jak i dla firmy. Ekspert monsterpolska.pl radzi jak to zrobić.

Nawet 500 tys. Polaków wyjedzie w tym roku do pracy sezonowej za granicę. I chociaż nie mamy już oporów przed wyjazdem do pracy, to nie wszystkie kierunki przypadają nam do gustu. Najmniej Polaków chciałoby wyjechać do pracy do Włoch – 2,1 proc., Hiszpanii – 1,7 proc. i Szwajcarii – 1,4 proc. Najchętniej chcielibyśmy pracować w Niemczech, ten kierunek jest atrakcyjny dla aż 19,8 proc. Polaków, na drugim miejscu znalazła się Francja i Holandia. Poza pierwszą trójką znalazły się dotąd najpopularniejsze kierunki wyjazdów zarobkowych – Wielka Brytania, wybrałoby ją wciąż 14,1 proc. i Irlandia – 13,4 proc.

Jak pokazują wyniki 7. edycji globalnego badania „Niedobór talentów”, opublikowanego przez agencję doradztwa personalnego ManpowerGroup, czterech na dziesięciu pracodawców w Polsce ma trudności ze znalezieniem właściwych kandydatów. Grupą zawodową, którą najtrudniej znaleźć na rynku pracy okazali się być inżynierowie.