
W dzisiejszych czasach większość studentów posiada konto w serwisie społecznościowym. Jak pokazuje badanie „Kandydat i Firma w sieci”, korzystamy z nich aby utrzymywać kontakt ze znajomymi (49 proc.) i dla rozrywki (39,6 proc.). Takie wyniki wydają się dosyć oczywiste. Warto jednak zwrócić uwagę na bardzo wysoki odsetek osób, które portale tego typu wykorzystują w celach zawodowych – aż 40 procent traktuje serwisy społecznościowe jako narzędzie służące rozwojowi kariery.

Z opublikowanego przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia wynika, że pracodawcy pozostają ostrożni co do deklaracji zatrudnienia w I kwartale 2013 r. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wyniosła -1 proc., sprawiając, że już drugi kwartał z rzędu otrzymywane dla Polski wyniki znajdują się na najniższym poziomie od II kwartału 2008 r., kiedy rozpoczęto prowadzenie badania w Polsce.

ING Bank Śląski zajął trzecie miejsce w rankingu najbardziej pożądanych pracodawców z branży bankowości i finansów. Badanie przeprowadziła międzynarodowa firma rekrutacyjna Antal International.

Modeli i sposobów prowadzenia relacji otoczeniem i promowania wizerunku jest mnóstwo. W miarę rozwoju technologii każda z dziedzin nauki poddaje się innowacjom. Tak też stało się z PR, z której wyodrębnił się nowy sposób promowania wizerunku – Video PR. Jak wiele zależy od prezentacji naszej osoby chyba wiemy wszyscy. Natomiast co zrobić, aby sprzedać się o wiele lepiej niż konkurencja oraz jak najlepiej i najskuteczniej przedstawić swoja firmę? Właśnie na video.

Lauren A. Rivera z Northwestern University w USA uważa, że podczas rekrutacji do pracy większą szansę mają kandydaci, którzy dobrze rokują towarzysko niż najlepsi merytorycznie. Rezultat jest taki, że pracodawcy nie zawsze zatrudniają kandydatów o najlepszych umiejętnościach. Hm, czy z tego powodu mamy się cieszyć czy płakać? Zależy kto:)

Świąteczna praca zarobkowa to nie tylko zatrudnienie przy sprzedaży produktów sezonowych, związanych z Bożym Narodzeniem, pakowaniu prezentów czy wcielanie się w rolę świętego Mikołaja i obsługiwanie spotkań mikołajkowych. Warto w tym czasie rozważyć wyjazd do pracy zagranicznej. W jakich branżach najlepiej szukać zatrudnienia i na jakie zarobki można liczyć?

Grudzień nieodmiennie kojarzy się z Mikołajem, świętami, końcem roku oraz dużymi wydatkami. Kiedy jedni wydają, drudzy mogą w tym okresie zarobić dodatkowe pieniądze. Właśnie teraz najłatwiej jest znaleźć dorywczą pracę. Wraz z pojawieniem się pierwszych oznak świąt wzrasta zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych. Wiele firm gorączkowo poszukuje dodatkowych rąk do pracy.

Aż 85 proc. osób szukających pracy nie pisze prawdy w kwestii znajomości języków obcych, a ponad połowa kłamie na temat umiejętności zawodowych. Poza tym co trzecia osoba wyolbrzymia swoje osiągnięcia lub przypisuje sobie czyjeś sukcesy. Wydaje się, że obecnie największym sprzymierzeńcem osób szukających pracy jest perfekcyjnie CV, w którym rzeczywiste informacje przeplatane są z nieprawdziwymi. Udoskonalone życiorysy są z kolei często wynikiem abstrakcyjnych i nierealnych wymogów, które stawiają przed kandydatami pracodawcy.

Czasem pracowity, zdolny oraz mający doskonałe wyniki pracownik zaczyna gorzej wykonywać swoje obowiązki. Powodem takiego zachowania może być spadek motywacji do pracy. Eksperci monsterpolska.pl wskazują, jakie czynniki mogą wpływać na zniechęcenie pracownika i podpowiadają jak sobie z tym problemem poradzić.

Ciągle słyszymy o pogłębiającym się kryzysie oraz wzroście bezrobocia. Coraz częściej firmy z dużą ostrożnością podchodzą do wszelkich inwestycji, a co za tym idzie - tworzenia nowych miejsc pracy. Istnieją jednak branże, które kryzys dotyka w znacznie mniejszym stopniu niż pozostałe, a spowolnienie w ich obszarze jest dużo mniej zauważalne. To rynek IT, specjaliści z tego obszaru są wciąż najbardziej poszukiwani przez pracodawców.

Rosnące bezrobocie wśród absolwentów uczelni wyższych nikogo już nie dziwi. Przedstawiciele mediów coraz szerzej omawiają ten temat, szukając winnych takiej sytuacji wśród byłych ministrów edukacji i swoich kolegów po fachu. Czy my sami pozostajemy jednak bez winy?

W postawie wyczekiwania przedsiębiorców na rozwój sytuacji gospodarczej na rynku pracy zapanowała stabilizacja. Firmy w ostatnim półroczu nie wykonywały gwałtownych ruchów w obszarze zatrudnienia i wynagrodzeń, jednak jak wynika z najnowszego badania Plany Pracodawców, większość badanych, zwłaszcza mniejszych firm, umacnia pesymistyczne oceny kondycji gospodarczej i zamraża jakiekolwiek zmiany. Tylko w niewielkim stopniu pracodawcy upatrują poprawy kondycji w zwiększeniu adaptacyjności firmy przez wykorzystanie elastycznego zatrudnienia.

Twój przełożony stosuje wobec Ciebie mobbing? Zastanawiasz się, czy skierować sprawę do sądu? Na pytanie co można zrobić w tej sytuacji, jak udowodnić nękanie oraz czego można się domagać, odpowiada Agnieszka Janowska, radca prawny i ekspert prawa pracy z TGC Corporate Lawyers.

Polska mapa bezrobocia nie wygląda optymistycznie. Z jednej strony małe miasta i wsie, w których bezrobocie często przekracza 20 proc., są także gminy rekordziści, gdzie bez pracy pozostaje ponad 30 proc. mieszkańców w wieku produkcyjnym. Natomiast z drugiej strony, duże ośrodki miejskie, w których bezrobocie waha się w granicach 5-9 proc. – jak podaje Główny Urząd Statystyczny. Jakie są przyczyny takich różnic w liczbie zatrudnionych? Czy tak wysokie bezrobocie w małych miastach jest regułą? A może powodów trzeba szukać gdzie indziej?

Zajęcia do południa, piątkowe przyjemności, wolne weekendy i nadrabianie zaległości w czasie sesji egzaminacyjnej – taka charakterystyka studenckiego życia odchodzi w zapomnienie. Dzisiaj, między wizytą w bibliotece a spotkaniami z przyjaciółmi, studenci znajdują również czas na pracę. Bez względu na to, w jakim trybie podjęli naukę oraz na jaką część etatu pracują, warto, by aktywni zawodowo żacy znali swoje prawa.