
Do 2020 r. pracodawcy z krajów OECD będą potrzebowali około 18 mln wykształconych pracowników. Eksperci zapowiadają, że już niedługo rozwinięte gospodarki świata odczują niedobór wykwalifikowanych pracowników z wyższym wykształceniem. W tym samym czasie 32-35 mln osób z wykształceniem średnim może dotknąć bezrobocie. Czy wyższe wykształcenie dla młodych osób w Polsce jest sposobem na znalezienie dobrej posady i ochroną przed bezrobociem?

Jesteś studentem i myślisz sobie: „Po sesji będę miał masę wolnego. Fajnie by było gdzieś pojechać”, po czym markotniejesz, patrząc na braki finansowe na koncie. A co, jeśli możesz gdzieś wyjechać, w dodatku jeszcze na tym zarobić?

Około 80 proc. badanych Polaków ocenia kondycję gospodarczą naszego kraju, jako złą, a blisko 30 proc. liczy się, z co najmniej umiarkowanym ryzykiem utraty pracy w nadchodzącym półroczu. Pomimo tych opinii, bardzo wysoko oceniamy sytuację swoich własnych pracodawców. 3 na 5 badanych spodziewa się w tym roku podwyżki wynagrodzenia, taka sama grupa uważa również, że znajdzie porównywalną pracę w przypadku konieczności poszukiwania nowego zatrudnienia.

Jak wynika z raportu Antal International optymizm polskich firm nieco się zmniejszył, ale wciąż będą zatrudniać specjalistów i menadżerów. Taki zamiar ma blisko połowa badanych przedsiębiorstw. Najwięcej szans na pracę mają fachowcy z branży e-commerce oraz IT. W górę pójdą też ich wynagrodzenia – to efekt wyrównywania sytuacji pomiędzy Europą Zachodnią a naszym regionem. Zwolnienia planuje 17% firm. Najczęściej deklarują taki zamiar kancelarie prawne i podmioty z branży nieruchomości.

Wielu osobom zawód stewarda czy stewardessy wydaje się wymarzonym zajęciem. Tymczasem praca na pokładzie samolotu często odbiega od idealistycznych wyobrażeń: „oprócz pięknie wyglądających mundurów i podróży w różne zakątki świata, zawód ten wiąże się z ogromną odpowiedzialnością”. Jak wygląda praca stewardessy, co jest w niej najciekawsze, a co najtrudniejsze? Wywiadu dla portalu whynotfly.pl udzieliła Klaudia Kwoka, która na własnej skórze poczuła, jak to jest być stewardessą.

Świeżo upieczeni absolwenci spotykają się na rynku pracy z murem tzw. „dwuletniego doświadczenia na podobnym stanowisku” lub niedopasowaniem ich wykształcenia do wymagań pracodawców. Portal Młodych Profesjonalistów Youngpro.pl we współpracy z czołowymi agencjami pracy stworzył listę stanowisk, na które pracodawcy rekrutują aktualnie absolwentów.

Kontraktowa praca zyskuje na popularności wśród osób zatrudnionych w branży IT. Takie rozwiązanie niesie z sobą wiele zalet, niedostępnych przy tradycyjnych form zatrudnienia.

Słyszymy złośliwe komentarze na temat tego, że ktoś dostał pracę przez znajomego, tatę czy wujka. Rzeczywistość pokazuje, że 75 proc. osób znajduje pracę lub zmienia ją na nową dzięki informacjom czy pomocy otrzymanej od rodziny oraz znajomych. Nie oznacza to jednak wcale, że aż 75 proc. z nas to “załatwiacze bez kompetencji”, a raczej wskazuje na fakt jak ważna jest umiejętność budowania i utrzymywania relacji, czyli tzw. networking.

Praca zdalna nie jest nowym pomysłem, a wraz z powszechnym dostępem do Internetu i telefonów komórkowych, staje się jeszcze łatwiejsza w realizacji i coraz bardziej popularna. Jednak część pracodawców oraz pracowników wciąż podchodzi sceptycznie do takiego sposobu wykonywania obowiązków zawodowych. Warto przyjrzeć się najnowszym wynikom badań dotyczącym tej tematyki.

Jedną z kluczowych cech w procesie rekrutacji jest wiarygodność. Wielu studentów zapomina jednak, że podstawową formą jej potwierdzenia przed pracodawcą są referencje. To zasadniczy błąd, ponieważ jak pokazują badania, referencje są dla rekruterów ważniejsze niż zdjęcia kandydatów w social media czy ich grupa kontaktów w branży.

Nowy Rok to idealny moment, by zaplanować zmianę w tych obszarach życia, które nas nie satysfakcjonują. Według badań OBOP i CBOS, od 20% do 30% noworocznych postanowień Polaków dotyczy życia zawodowego. Warto je planować rozważnie, by nie rozczarować siebie i swoich bliskich porzuceniem podjętych obietnic chwilę po napotkaniu pierwszych trudności.

Z ostatniego raportu Monster Worldwide Polska dotyczącego najpopularniejszych branż wynika, że najłatwiej o pracę w branży IT, finansach i księgowości, sprzedaży oraz sektorze usług dla biznesu. Poszukiwanymi kompetencjami w wyżej wymienionych sektorach jest doświadczenie, kierunkowe wykształcenie oraz kompetencje miękkie i społeczne.

Polski pracodawca ponosi niższe koszty związane ze zwolnieniem pracownika, niż zachodnioeuropejscy przedsiębiorcy. W krajach tzw. starej Unii wypowiedzenie umowy o pracę kosztuje pracodawcę ponad dwa razy więcej niż w Europie Środkowej i Wschodniej. Kraje najdroższe pod tym względem to Włochy oraz Belgia. Jednak w wielu państwach pod wpływem kryzysu ekonomicznego przepisy prawa pracy uelastyczniają się i dają zatrudniającym coraz większą swobodę – to wnioski z najnowszego badania „International Dismissal Survey” przeprowadzonego w 25 krajach Europy przez kancelarię prawniczą Deloitte Legal.

Wyniki badania przeprowadzonego przez biznesowy serwis społecznościowy GoldenLine wykazują, że studenci doskonale wiedzą, jak wykorzystać narzędzia internetowe w poszukiwaniu pracy. Młodzi ludzie są świadomi, że social media mogą im pomóc zbudować profesjonalny wizerunek i znaleźć pracę. Ponad 80 proc. studentów informacji o pracodawcy poszukuje online.

Z danych Eurostatu wynika, że w krajach Unii Europejskiej mamy do czynienia z rosnącym trendem dotyczącym pracy na część etatu. W taki sposób obecnie pracuje prawie co piąty obywatel Europy. Część z nich nie ma wyboru, ale są tacy, którzy świadomie wybierają taką formę zatrudnienia. Z danych portalu Pracuj.pl wynika jednak, że w Polsce takich ofert jest nadal stosunkowo niewiele.